16.4.2021 | Svátek má Irena


GLOSA: Tlačítko pro debily

6.4.2009

Schválně, kolikrát jste napsali něco takového? "Omlouvám se za sklerózu a posílám předešlý mail ještě jednou, tentokrát se slíbeným souborem." Ano, mám na mysli ten nijak důležitý, ale zároveň trapný incident, kdy někomu mailem něco elektronicky posíláte, ale zapomenete to přiložit. Obvykle si to uvědomíte v momentě, kdy kliknete na tlačítko "Odeslat". Ale to už je pozdě, a tak píšete další mail.

Google představil novinku ve svém mailu, kterým je cosi jako "tlačítko pro debily". Dobrá zpráva: pokud si tuto funkci aktivujete, můžete "vzít zpátky" už odeslaný mail. Špatná zpráva: máte na to pouhých pět vteřin. Z mé zkušenosti je to doba dobrá právě k tomu, aby si člověk uvědomil, že něco zapomněl napsat nebo přiložit soubor. Ale příliš krátká na to, aby vystřízlivěl nebo vychladl. Takže když po pár skleničkách napíšete v noci kolegyni vyznání lásky, tak s tím druhý den ráno už nic neuděláte.

Touha vzít zpátky odeslanou poštu je stará jako lidstvo, či spíše pošta sama. Je starší i než Internet. Pamatuju si na spolužáka, který čekal několik hodin u schránky na pošťáka a pak ho přemlouval, aby mu dovolil vzít z vybrané pošty jeden ze vhozených dopisů. Později jsem mnohokrát dostal dotaz, jestli jde nějak zlikvidovat email, který si jeho příjemce ještě nepřečetl. Teoreticky by to jít mohlo, zvlášť když takový mail teprve čeká na "stažení" na serveru. Ale prakticky to možné není.

Nová googlovská funkce není nic jiného než "odložené" odeslání. Klient vám zkrátka dává pět vteřin na rozmyšlenou. proč zrovna pět a nikoliv třicet, nebo třeba dvě minuty? Nevím. Je to kompromis mezi tím, aby služba zůstala rychlá, ale zároveň byla trochu tolerantní. I když ne moc. Od teď, když napíšete šéfovi, že je pitomec, jakoby u té věty byl ještě dodatek: "A myslel jsem si to déle než pět vteřin."

Převzato z blogu Extra se svolením autora.Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy
Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy

Čistá podlaha snadno a rychle? 1-2 Spray max se perfektně hodí na rychlý každodenní úklid, kdy se vám nechce tahat s těžkým kbelíkem vody. Které...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.