26.5.2022 | Svátek má Filip


GLOSA: Tiskoví mluvčí kam se podíváš

20.12.2013

Seděl jsem ráno u televize a díval se na své oblíbené pořady Toulavá kamera a Objektiv. A zase jsem viděl to, co se mi hrubě nelíbí - tiskového mluvčího. Tohle povolání nemám rád a strašně mi jeho existence vadí. Jeho existencí opovrhuji. Divím se, že tiskového mluvčího nemá i náš starosta. Vím, proč, protože by ho jeho vesničané ještě pořád ukamenovali.

Díval jsem se na ty dva pořady a byly vidět dva přístupy k věci. V Toulavé kameře se redaktor vydal do plzeňského planetária, kde se objevil mladý a krásný tiskový mluvčí a začal nám vykládat naučenou frázi o tom, co planetárium poskytuje, co v něm lze vidět, vyzkoušet a najít. Velmi by mě zajímalo, co by se stalo, kdyby se ho někdo zeptal na něco mimo tuto naučenou básničku.

O pár desítek minut později se v Objektivu vydal jiný redaktor do muzea lyžování někde v Norsku. A tam ho tím muzeem provázela starší dáma oblečená v místním tradičním kroji. A kdo to byl? Ejhle, nikoli tiskový mluvčí, ale paní ředitelka muzea, která ho vede již několik desítek let. Věřím, že ona by dokázala odpovědět na jakoukoli otázku, ať by byla jakkoli záludná. Prostě paní ředitelka má ráda své muzeum a ráda věnuje svůj čas každému, kdo nějak přispěje k tomu, aby se do něj podíval někdo další a další...

Nemám nic proti konkrétním lidem, kteří toto povolání vykonávají, dokáži pochopit, když má tiskového mluvčího někdo významnější, ale plzeňské planetárium? To snad ne. Redaktor by se tam měl snad pohybovat s někým z vedení, s kurátorem nebo místním historikem, ale s tiskovým mluvčím? Tohle povolání, tuhle pozici nemám rád. Tvoří jen ošklivou mezeru mezi člověkem zodpovědným a tiskem/veřejností. Tvoří tu mezeru, která odfiltrovává nepříjemné otázky, tvoří ten blok mezi funkcí a otázkou. Nevidím jediný důvod k jejich existenci. Nedokážu si představit, proč by nemohl zodpovědný člověk zodpovědět otázku sám. Jediný důvod je, že pak, někdy v budoucnosti, bude moci někdo říci, že ten tiskový mluvčí to řekl špatně nebo že ten tiskový mluvčí má při tom pověstném "no comment" hezčí úsměv.

Vždycky mě naštve, když vidím v televizi, že tiskového mluvčího má každá okresní policie, každý menší úřad... Snad i ten, co zaměstnává jen dva lidi. Jeden z nich bude tiskový mluvčí toho druhého. Každý úřad má tiskového mluvčího, každý pidiúřad. Hrozné. Proč by nemohl tu informaci poskytnout ten jeden konkrétní člověk? Neznám ten důvod. Děsím se toho, kdy si tiskového mluvčího pořídí i každá větší obec.

U nás bychom našeho starostu ještě ukamenovali, protože v naší malé vesnici mám musí všechno říci pořád ještě on.

A ne tiskový mluvčí...

Převzato z blogu se svolením autoraHledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby
Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby

Hledáme 50 maminek, které se svými děťátky vyzkouší přírodní dětskou kosmetiku a vlhčené ubrousky Linteo Baby. Šance testovat je vysoká, stačí se...