28.10.2020 | Den vzniku samostatného československého státu


GLOSA: Test hospodou

6.10.2020

Vyhrává lid, ale také šance pro šíření korony

Hledáte-li důkaz, že politika je řemeslo vyžadující nadání, ale i fortel a cvik, máte ho po ruce. Nebudeme se muset registrovat při návštěvách hospod, jak je to v Německu a jak to chtěl ministr Prymula. Věci zůstanou, jak to chce lid a premiér Babiš. Kdo si myslel, že Roman Prymula si na rozdíl od Adama Vojtěcha do protiepidemické strategie kecat nenechá, mýlil se. Andrej Babiš zná své pappenheimské.

Premiér ví, že hospoda má v české společnosti výsadní postavení. A že i kdyby se měly zavřít školy, hospody zůstanou poslední baštou suverenity lidu. I když jde o takový formální detail, jakým je zanesení jména a kontaktu u hostinského. Tuto bitvu prostě Prymula nemohl vyhrát.

Hospodami lze v Česku testovat leccos. Třeba výkonnost hospodářství. Nebo úroveň života na vesnici. Chodíte-li po česko(moravsko)-rakouském pomezí, nemůžete si toho nevšimnout. Zatímco na naší straně je hospoda téměř v každé vesnici, v rakouských je pusto, neboť pivo se kupuje v hypermarketech. Hospodami lze testovat i český plebejský liberalismus a vztah ke svobodě slova. Jak říkal Haškův hostinský Palivec: „Zaplať si pivo a seď v hospodě a žvaň si, co chceš.“ Či vztah k samosprávě. Má-li tu někdo autoritu ve stylu amerických šerifů, bývá to hospodský, jenž může říci: „Ty tu máš plot.“ Pokud to řekne tomu či onomu provinilci, jeho autorita funguje. Ale co kdyby měl po všech vymáhat jméno a telefonní číslo? To by jeho autorita povadla.

I proto teď lid slaví malé vítězství a někteří si zapamatují, že se jich zastal premiér Babiš. Ale uvažuje někdo z nich o šíření korony? O tom, že už dávno se nešíří z alpských středisek, ale komunitně skrze různé sešlosti a zábavy? Ať ukáže zemi, která vykazuje vysoká čísla šíření epidemie a přitom nechává fungovat hospody bez reglementace. V tomto smyslu je Česko vítězem. Ale tím posílilo své šance na zařazení mezi rizikové země. Vzpomeňte si na to, až budete nadávat, že cestu do Chorvatska komplikují úřední bariéry.

LN, 3.10.2020
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.