9.12.2023 | Svátek má Vratislav


GLOSA: Tepání - móda sezóny

13.4.2013

Název svého blogu jsem si vypůjčil z písničky Jiřího Suchého: "Stalo se módou sezóny do nepravostí rázně tepat..."

Tepání v Česku, zdá se, má sezónu nekonečně dlouhou. Tepe se na jaře, v létě, na podzim, v zimě a znovu na jaře... Kdysi jsem zveřejnil myšlenku založit Pozitivní noviny. Média všeho druhu v Česku jsou plná krizí, katastrof, krve, zlodějny, neštěstí, tragédií, ukazování prstem na ty, kdo to zavinili a neúspěchů nejen sportovních. Jak by ne, negativní zprávy prodávají. Tepe televize nejen komerční, tepe bulvár, tepou pop média, tepe internet.

Pozitivní noviny samozřejmě nemají naději. Kdo by četl, že se něco podařilo, že je někdo úspěšný, že nekrade, že někdo s něčím prorazil? Tyhle novinky, pokud vůbec, patří na pátou stránku nebo jsou hodny patnáctivteřinového spotu.

Co zkusit blogy? Blogeři, doufám, drtivou většinou nepíší pro peníze ani se nedávají najímat nějakou loby, politickou stranou nebo zájmovou skupinou. Přesto jen letmý průzkum pár stránek s blogy ukazuje jasnou a zřetelnou převahu negace a tepání. Tyto blogy jsou doprovázeny dryáčnickými titulky hodnými obsahu. Jasně, počet čtenářů a diskusí roste, karma strmě stoupá.

Nejlépe je začít u sebe. Dávám si předsevzetí, že alespoň polovina mých blogů bude pozitivní. Jak je ale odlišit od těch mainstreamových? Uvažoval jsem o žlutém sluníčkovém titulku, ale žlutá je špatně vidět na obrazovce. Kdysi jsem opatřil jeden svůj blog obrázkem kravičky Bůči. Tu nakreslila moje společnice ve firmě AngelArt, Romana Andělová. Té osud v dětství nadělil leukemii a jen zázrakem přežila. Nejen že nezahořkla a neutápí se ve svých problémech, ale rozdává svými obrázky, básničkami a knížkami radost nejen dětem. Setkání s ní a s jejími obrázky nabíjí pozitivní energií. Přeje vám často hezký den a myslí to doopravdy.

Tak budu své blogy, které toho budou hodny, označovat Bůčou. Třeba je přece jen bude někdo číst a možná se připojí další blogy s něčím pozitivním. Snad to přispěje i ke sblížení naší čím dál víc rozdělené společnosti, po kterém se teď volá. Samozřejmě jen volá, pod kotlem nenávisti a závisti přikládá kdekdo.

Nechci zakládat hnutí pozitivních blogistů, to bychom asi dopadli! Ale přesto : Milujme se a množme se!

Převzato z Pilny.blog.idnes.cz se souhlasem autora

Autor je prezident sdružení TUESDAY Business Network