15.5.2021 | Svátek má Žofie


GLOSA: Tato čísla neznáme

20.4.2021

Kolik lidí zemřelo a zemře kvůli proticovidovým opatřením?

Podobné statistiky se bohužel nevedou. Nemám teď na mysli pouze seniory, kteří zemřeli například steskem po svých blízkých, se kterými se nemohli setkávat, ani osoby, které si vzaly život v důsledku psychických problémů, které vygradovaly následkem ztráty práce, krachu podnikání apod.

Jsou tu i další účty. Na pandemii covidu doplatily spousty pacientů se zcela odlišnými diagnózami. Potvrzují to opakovaně lékaři napříč celou zemí. Preventivní péče byla fatálně zanedbána a místy vlastně ani neexistovala. Jedná se také o oblast onkologických a kardiovaskulárních chorob, kde jsou dopady tragické a plně se projeví až po odeznění pandemie.

Lidé navíc k lékařům nechodili ani v případě, kdy problémy měli – jednoduše se báli, že budou zdravotníky obtěžovat. Další se obávali toho, že se právě v nemocnici nakazí covidem.

Škody jsou nevratné – řada pacientů se efektivní péče bohužel nedočkala. Navíc minimálně o 50 procent klesl počet „odložitelných“ zákroků, což taktéž nezůstane bez dopadů. K lékařům nyní chodí pacienti s již prodělaným, včas neošetřeným infarktem. Tito lidé nedostali včas akutní ani následnou léčbu, což výrazně zhoršuje jejich prognózy do budoucna.

K tomu navíc musíme přidat absolutní utlumení sportovních aktivit, které jsou v rámci prevence a posilování imunity u dětí i dospělých nenahraditelnými.

Převzato z profilu.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.