16.1.2022 | Svátek má Ctirad


Diskuse k článku

GLOSA: Tak trochu bolševické Vánoce…

Chtěl jsem napsat velmi krátkou poznámku na téma televizních pohádek v průběhu vánočních svátků, do které mi zasáhl Miloš Zeman se svým popoledním projevem. Společný problém obou je však úplně stejný.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Vermis 6.1.2019 10:30

Mně se tedy zdá

že na toho Císaře a Pekaře lze stejně dobře nahlížet, jako na karikaturu komunistické vlády...

P. Bubenicek 2.1.2019 4:06

Z pohadky do pohadky..

Coz kouzelnik Zito... mne uz leta bavi kouzelnik Ovar a kdyz vidim jak si to vykracuje jak pan s burinkou Charlie, on zatim bez burinky ale, s klasickou hulkou, kterou pouziva k likvidaci neposlusnych premieru, tak mne to vzdy naladi k satire.... nezapomenutelny zaber z korunovacnich klenotu a pad na usta v loby interieru ruske ambasady patrily k nejvyraznejsim trikum kouzelnika... Prazska kavarna a Lepsolidi, stejne jako spojeni proletari s pracujicim lidem maji o kvalitni produkci postarano. Co nestihne kouzelnik, doplni vypravec Ovcacek. A Absurdni divadlo jede dal.... Narod sobe...

J. Jurax 31.12.2018 0:09

No jo, dnes je tolik TV stanic a vůbec zdrojů videa, že na ČT jeden opravdu nemusí být odkázán. Doporučil bych autorovi, nechť nenechá prchlivost cloumat svým majestátem s když už to nemůže vydržet, ať si vezme dobrou knihu, aby se tu historický neznemožňoval.

Ono třeba v tom Císařově pekaři a Pekařově císaři se na Wericha, Filipovského, Štěpánka a další dá dívat furt i přes propast času a tu ideologii do filmu implantovanou.

V. Liptovský 30.12.2018 18:29

Kde sú scenáre zo šuflíkov?

Pamätáme si, ako ešte pred tridsiatimi rokmi poniektorí režiséri, scenáristi, ale aj spisovatelia vykrikovali, že nemôžu (nedovolia im) tvoriť, ale v šuflíkoch majú geniálne diela. Ukážte mi jedno, ktoré za tridsať rokov keď už môžu tvoriť, vzniklo...

I. Vermis 6.1.2019 10:25

Re: Kde sú scenáre zo šuflíkov?

A kde že ty jejich výkřiky byly? V Rudém Právu...?

J. Kopis 30.12.2018 17:33

Jen by mě zajímalo

co vlastně brání současné a svobodné umělecké obci produkovat kvalitu?

V. Kotas 30.12.2018 18:45

Re: Jen by mě zajímalo

Neumětelství.

J. Kanioková 30.12.2018 19:27

a finance

K. Jakubec 30.12.2018 14:35

Všechny pohádky snad od 17. století jsou v jednom duchu . Dobro zvítězí nad zlem a chudák nad boháčem . Autor glosy je nevyspělý magor...

J. Kanioková 30.12.2018 19:30

Ano, a lidi se na to rádi dívají z nostalgie,

z lítosti, že už ti bezvadní herci nežijí.

J. Kopis 30.12.2018 20:26

Re: Ano, a lidi se na to rádi dívají z nostalgie,

Když srovnám výkon představitele Žita a představitele Luciuse (Vinklář) oba přibližně ve stejném věku, je to hodně tristní úpadek! Současní "herci" snad ani nemají zájem se alespoň přiblížit kvalitě svých předchůdců!

D. Polanský 30.12.2018 11:54

Asi současná tvorba nic moc.

Stačilo se podívat na Žito. Takhle se pohádky nepíšou a netočí. Nuda, otrava, bez spádu, bídné herecké výkony, bez vtipné zápletky, vše umělé. Jo, jo na totalitního Mrazíka dnešní avantgarda nemá. Nestačí se ohánět antikomunizmem, ale také něco umět. Neporážet ho hesly, ale kvalitní tvorbou.

J. Kopis 30.12.2018 17:31

Re: Asi současná tvorba nic moc.

A v tom je ten paradox.

F. Navrátil 29.12.2018 22:33

Chyba je u diváků? Nechtějí se dívat na geniální díla součas

Období vánoc je obdobím největší sledovansti televize. Pamětnické filmy a pohádky nejsou uváděny proto, že dramaturgové by milovali komunismus, ale proto, že právě tyto filmy zajišťují vysokou sledovanost. Stačilo by, aby dnešní režiséři natáčeli kvalitní a zajímavá díla a filmy a pohádky, podle některých diskutujících se závadným ideologickým obsahem, by mohly zůstat v archívech. Takové filmy a pohádky zde bohužel nejsou, protože sledovanost nezajistí množství udělených uměleckých cen, nezávadný ideologický obsah, ani správně politicky orientovaný, mediáoně zdatný a angažovaný režisér.

V. Kotas 30.12.2018 5:49

Chyba je u diváků? Nechtějí se dívat na geniální díla součas

No, ČT se nemusí honit za sledovaností za každou cenu, takže by mohla vytáhnout z archivů neokoukané věci. Má jich tam více než dost. Také má možnost koupit něco od sousedních států a nechat kvalitně nadabovat, nemusí být jenom emerická produkce. Kde mají umělci ta dílka, která za minulého režimu psali do šuplíků ? A samozřejmě by se měla porozhlédnout i jinde, než je mezi těmi, kteří patří do toho jejich spolku hochů, co spolu mluví. No a to bude jak to tak vypadá, až po defenestraci v ČT, ale to poletí více lidí, než jenom 3.

V. Kotas 30.12.2018 5:51

Chyba je u diváků? Nechtějí se dívat na geniální díla součas

Diváky, stejně jako voliče, nelze vyměnit, naštěstí !

F. Navrátil 30.12.2018 9:24

Re: Chyba je u diváků? Nechtějí se dívat na geniální díla součas

ČT se nemusí honit za sledovaností. Na občany kašle. Potřebuje je jen na získávání koncesionářských poplatků, kterými platí propagandistické zpravodajství a vyplácí apanáže chlapcům, co spolu mliví.

P. Klíma 29.12.2018 21:30

Autore, jste velmi mladý, velice slušně řečeno.

K poblití jste tady akorát tak leda vy osobně.

Š. Hašek 29.12.2018 21:54

Re: Autore, jste velmi mladý, velice slušně řečeno.

Dobré. Usmál jsem se. A nezdržujete od cukroví.

Nemám ten dar. Já to tady psal v dlouhých elaborátech, že "jako ten Matěj asi nebyl bolševik" a "pan Polanecký by se mohl zamyslet a podívat se ještě jednou, pozorněji".

M. Mikulec 29.12.2018 19:04

Predstavte si,

ze kdyz se objevi televize Barrandov, konkurence kovana z totality na ni plive jedovatou slinu a podava trestni oznameni.

B. 1 29.12.2018 18:09

Máme na vybranou

nelze takto vše paušalizovat. Domnívám, že nechceme všichni trávit čas vánoční v době minulé, v socializmu. To, že televize tyto pořady neustále vysílají neodráží skutečný zájem o ně. Nerozumím tomu, proč třeba státní česká televize ve svém vysílání každý rok neustále opakuje vše stejné. Je smutným obrazem jejího vedení, že ani po téměř 30 letech NOVÉ tvorby nenajde ve svých archivech dost pěkných pořadů na těch několik volných dní a neustále se obrací k době minulé... spíše je to však o lidech, kteří programovou nabídku sestavují a o těch, kteří ji schvalují... myslím že ona první by se měla zachovat "uvědoměle"... výčitka v této glose se v první řadě měla obrátit tímto směrem ... protože jako diváci skutečně nemáme jinou možnost něž TV přepnout - či lépe vypnout... otázky jestli toto a nějaká sledovanost vedení české televize skutečně zajímá

V. Kotas 29.12.2018 21:09

Re: Máme na vybranou

V ČT je to nyní téměř samej " odborník ", vyškolenej na tv NOVA ( likvidátorky televizní zábavy ), tak co jiného lze tak očekávat.

Č. Berka 29.12.2018 17:14

já bych zfilmoval něco klasického

Svéhlavé dítě

Bratři Grimmové

to vám žilo bylo kdysi dávno na tom našem Božím světě jedno svéhlavé dítě. Bylo vám tak vzdorovité a neposlušné, že nikdo neudělalo to, co chtěla jeho matka. Možná proto v něm náš Pán neměl žádné zalíbení a jednoho dne na něj seslal ošklivou nemoc, ze které mu žádný lékař neuměl pomoci. Za krátký čas tedy to svéhlavé děcko leželo na smrtelné posteli a náš Pán si ho povolal k sobě.

když hocha uložili do hrobu a jeho rakev zasypali zemí, tu se najednou ven vynořila jeho ruka a ukazovala do výše. Tak rakev otevřeli, ruku mu položili vedle těla a hrob opět přikryli hlínou. Ale marné bylo snažení lidí, neposlušný hoch vystrčil opět ruku ven.

tu se jeho matka konečně rozzlobila, popadla lískovku a tu neposlušnou ruku pěkně vyšlehala. A bylo to! Ruka se stáhla zpět a od té chvíle leželo dítě v hrobě v míru a pokoji.

J. Anděl 29.12.2018 18:25

Re: já bych zfilmoval něco klasického

Když to nebude točit Troška, jsem rozhodně pro. Čertíka s vodníkem nemusím vidět do konce života.

Š. Hašek 29.12.2018 18:26

Re: já bych zfilmoval něco klasického

Pane Berko,

přiznám, že od bří Grimmů toho moc nemám v paměti. Prosím o krátké sdělení, zda skutečně toto napsali. Pokud ano - dobře. Pokud ne, také dobře.Ale potom se Vám povedla velice trefná charakteristika "německé výchovy". Jsem rád, že moje maminka byla od Klatov. Čistě teoreticky - určitě bych si býval nepřál dostat lískovkou - přes ručičku a ve vlastním hrobečku.

F. Houžňák 29.12.2018 19:02

Tady je to všechno, v různých řečech, ale ausgerechnet

česky ne: https://www.grimmstories.com/de/grimm_maerchen/list

F. Houžňák 29.12.2018 19:06

Jo, je to tam, a jmenuje se to

"Das eigensinnige Kind".

Š. Hašek 29.12.2018 19:18

Re: Jo, je to tam, a jmenuje se to

Děkuji! Moc.

Vielen Dank! Ich versuche das zu lesen.

Š. Hašek 29.12.2018 19:30

Re: Jo, je to tam, a jmenuje se to

Už jsem to přelouskal a i vyslechl. Hezká němčina. Google.

Ale asi bych se nyní malinko omluvil Grimmům a těm matkám. Když jsem se upamatoval na to, kterak straší starší pohádky nezbedné děti u nás (snad nejmírnější, skoro rekreační jest "únos zlou babou, výkrm v teplém chlívku a potom grilování), tak ...

M. Jandáková 29.12.2018 23:56

Re: Jo, je to tam, a jmenuje se to

Právěže v české pohádce zlo jen vyhrožuje, než je poraženo.