Neviditelný Pes

GLOSA: Svastika a kladivo

14.5.2011

Tak se nám na Palachově náměstí sešli mladí komunisté (viz

"Pryč s imperialistickými štváči!" agitovali v Praze mladí komunisté

). Pominu-li fakt, že scházet se na náměstí nesoucím jméno člověka, který se právě na protest proti utužování komunismu v Československu upálil, je minimálně neslušné, zaráží mě jiná věc. Pokusme si celou situaci „pozměnit“.

„Svaz mladých nacistů v úterý uspořádal na pražském Palachově náměstí shromáždění k připomínce smrti Adolfa Hitlera. Setkání pod heslem Židobolševici v pozadí místo komunismu doprovázely scénky na alegorických vozech a proslovy řečníků, které jakoby posunuly čas o několik desetiletí zpět.“ Takto by mohl znít rozšířený titulek v novinách? Nemohl!

Dozvěděli bychom se z novin nejspíše to, že se na Palachově náměstí pokusila sejít hrstka ultrapravicových extrémistů propagujících rasovou nesnášenlivost, xenofobii a potlačující práva a svobody jednotlivců. Dále bychom se dozvěděli, že hnutí Tolerance a Antifa postavily po Praze hlídky, které pečlivě sledovaly a nahrávaly domnělé účastníky srazu. Dále bychom se dočetli i to, že policie na nátlak těchto skupin a na přímý příkaz ministra vnitra, ombudsmana nebo nějakého papaláše přes práva menšin toto shromáždění rozehnala, vůdce pozatýkala a že se začal projednávat zákon o zrušení organizace „Hitlerčíci.cz“.

Zaráží mě, že přestože komunismus je totalitní režim (a na nejen jeho studium byl zřízen i nelevný Ústav pro studium totalitních režimů), tak si komunisti zvesela řeční na náměstí, poslanec Exner vášnivě diskutuje s bolševickým dorostem a na závěr se dozvím, že se tu kolona alegorických vozů zastavila cestou z Německa (Východního?) do Polska.

A jo, já zapomněl. Ona je vlastně tahleta demokracie, že jo.

Takže se zeptám jinak. Proč je jeden (byť pitomý) názor potírán a jiný (neméně pitomý) názor tolerován, když mají více společných bodů, než se nám média snaží namluvit? Proč hubit Židy ne a kulaky jo? Proč se nesmí popírat Holokaust, ale existence gulagů ano? Proč je pravostranná svastika zakázaný symbol, ale srp a kladivo ne? Proč je třídní nenávist tolerovatelná, ale rasová nikoliv?

Bojím se, že odpověď se jen tak nedozvíme.zpět na článek