9.12.2021 | Svátek má Vratislav


GLOSA: Šumava a nevinné obvinění

14.5.2011

Diskuse o tom, co s Šumavou, se točí v bludném kruhu vinou falešné diagnosy. Je totiž obviňován nesprávný původce problémů. To není onen malý brouček kůrovec, ale ti, kdo vysázeli smrkovou monokulturu.

Kdyby na Šumavě byl skutečně přírodní les – dub, buk, habr s promíšenou jedlí, smrkem, původní tis, v nižších polohách javory, olše, na sušších slunných stráních jedle a to vše v různověkém porostu – kůrovec by žádnou škodu neudělal. Jenže naši předkové potřebovali dřevo a takto nám zadělali na kalamitu.

Co s tím není věc obchodníků dřevem, politiků nebo ekologistů, ale odborníků, kteří se postarají, abychom nezadělali na kalamitu našim potomkům. Bohužel, mnozí „rádci“ si pod pojmem les nedovedou představit nic než opět smrkovou monokulturu. S pohodlnými cestičkami od hospůdky k hospůdce místy přerušovanou sjezdovkami. Řádně stejnověkou, hlavně ne žádná sukcesní stadia! – jak varoval jistý politik. Přirozený les přece vzniká vládním usnesením na návrh senátorů a jiných politiků.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.