18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

GLOSA: Stav virové nouze

Jdete-li vylidněným krajem Šumavy podél Křemelné, spatříte zajímavé věci. Třeba umrlčí prkna u kapličky v bývalých Zadních Paštích. Svědčí o smrti pěti lidí z rodiny Scheinostů, tří mužů a dvou žen ve věku mezi 23 a 32 lety, kteří zemřeli mezi 1. a 4. listopadem 1918.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Krátký 3.2.2020 12:25

Byl jsem na vojně 1962/64 a když vypukla t.zv. Karibská krize tak nám odpoledne náš politruk četl rozkaz, ve kterém se od nás ( 60 řidičů autoroty TATRA 111 a pod ) požadovalo být připraveni na okamžitý výjezd k Baltickému moři ( NDR ) a nalodit se na sovětské lodě a vyrazit na Kubu - a podobné 3,14čoviny - až si vzal slovo vojín Lojko a povídá - súdruh kapitán a už jste volal manželce aby uklidila prádlo z balkonu - Kpt.Větvička zaklapl desky a potupně zmizel v propadlišti dějin - hezký den - novinářská žumpa řádí na plný pecky !!!!!!

J. Schwarz 3.2.2020 9:52

Všechno tohle "preventivní" blbnutí přináší mnohamiliardové ztráty, a to jen kvůli médii vyvolávané hysterii.

P. Dvořák 3.2.2020 11:17

Všechno tohle "preventivní" blbnutí přináší mnohamiliardové zisky, a to nejen kvůli médii vyvolávané hysterii.

I. Schlägel 3.2.2020 11:51

Přináší to převážně ztráty a některým zisky. Nejen materiální, ale i politické. Za předpokladu, že jde o planý poplach. Pokud nejde o planý poplach a zavádí se včasná preventivní opatření, zisky převažují nad ztrátami u většiny zúčastněných.;-)

V. Kain 3.2.2020 19:19

Ještě klika že, ten koronavir nespojily s tou klimahysterií.Chytří na to jsou dost aby pobláznili ty, kteří se pobláznit dají celkem lehce.

J. Jurax 3.2.2020 13:51

To máte těžký.

Preventivní blbnutí jistě. Ale nepřejte si vidět ten mazec, kdyby se epidemie jaksi vymkla a rozzuřený lid se ptal, proč bylo tak málo prevence.

Ona se nevymkne, jistě, ale co kdyby. Křišťálovou kouli málokdo má.

Klasikové scifi - bří Strugačtí - v románu Brouk v mraveništi volně citováno napsali: Je-li někde cítit síra, je naší povinností zajistit výrobu svěcené vody v průmyslovém měřítku a nedbat, že nám budou spílat do tmářů a panikářů.

R. Vacek 3.2.2020 9:08

Ty různé izolace a omezení snad mají za úkol to, aby globální infekce neproběhla najednou, ale aby se její průběh co nejvíc protáhl v čase. Je totiž rozdíl, když je najednou 50 % populace nemocných a vyžaduje ošetření a nebo jestli to bude nějakých 5% i po delší čas.

J. Cimbálník 3.2.2020 7:08

Podle mne je to buď hysterie nebo nám někdo něco tají.. V každém případě jako cvičení to není špatné.

Z. Lapil 3.2.2020 9:01

Já bych to na tajení neviděl, na týhle planetě se vykecá všecko.

To si jen noviny nenechají ujít příležitost zdramatizovat situaci a politici ukázat silnou ruku. Navíc - víte, jak je to s odpovědností. Narážím teď na případy, kdy auto v zatáčce vyletí ze silnice, rozplácne se o strom a můžou za to policajti, protože nezajistili dodržení omezené rychlosti. Trochu jsem to nadsadil, ale počítám, že mi bude porozuměno.

J. Jurax 3.2.2020 13:54

No, tady za všechno může řidič, neboť nepřizpůsobil rychlost a styl jízdy stavu a povaze vozovky, jakož i okolnostem, které mohl předvídat.

J. Vintr 3.2.2020 10:48

Jako cvičení to názorně ukazuje, že státní aparát není vůbec schopen na něco takového adekvátně reagovat.

J. Krynický 3.2.2020 16:36

Jak si představujete adekvátní reakci?

J. Vintr 3.2.2020 20:32

Vzhledem k tomu, že jediná cesta, kterou se k nám virus z Číny může dostat, je letecká doprava, byla by adekvátním opatřením nějaká forma karantény pro cestující z Číny a pokud možno okamžité přerušení letů ze zasažené oblasti. Tohle by se samozřejmě mělo udělat v rámci celé Evropy.

J. Vintr 3.2.2020 3:03

Tenhle virus (snad) nebude tak hrozný, ale není nikdy vyloučeno, že se objeví nějaký skutečný masový zabiják, proto kterému budeme bezmocní (jako byli třeba původní obyvatelé střední a severní Ameriky vůči neštovicím a spalničkám). A nevěřím tomu, že by politici a jiní zodpovědní lidé dokázali zareagovat lépe na šíření této nemoci, jako reagovali na tu čínskou epidemie. Že například ani za měsíc po tom, kdy se o té nemoci ví, nebyli schopni zrušit přímé lety ze zasažené oblasti a zavést nějaká karanténní opatření pro lidi, kteří odtud přilétají.

P. Baum 3.2.2020 1:20

"Ale jednu věc společnou s dnešními obavami měla: vrcholila v době masových přesunů lidí."

Aniž bych pochyboval, přesuny lidí epidemii pomáhají, platí ještě pravidlo, že v době válek, kdy úmrtnost lidí je i bez nemocí neobvykle vysoká, mají tendenci se evolučně vytřídit virulentnější kmeny pathogenů. To dnes na štěstí neplatí, takže je oprávněný důvod věřit, že Wuchanský koronavirus k nám bude šetrnější a bude se víc podobat rýmě, než španělské chřipce.

J. Jurax 3.2.2020 14:01

No nevím ... proč zrovna v době válek bys se měly evolučně vytřídit virulentnějsí kmeny patogenů? Větší úmrtnost za válek nebývá způsobena novými patogeny, tedy pokud nejsou nasazený biologické zbraně. Jistě, podvýživa, nízká hygiena, ale to nevytváří evoluční tlak ... nebo ano?

J. Krynický 3.2.2020 16:40

O evoluční tlak asi nejde, ale v době míru víc lidí zasažených nějakou vražednější verzí patogenu zemře v relativní samotě, hlavně pokud ta verze ještě navíc zkrátí dobu inkubace. Tedy vymřou Scheinostovi, ale vymřou doma a když je o dva dny později najdou, tak už to má virus za sebou.

Pokud se takový virus dostane někam na frontovou marodku, tak má zajištěný pravidelný přísun nových hostitelů.