11.7.2020 | Svátek má Olga


GLOSA: Staří bílí muži

16.6.2020

churchill praha

Kdo měl vyhrát druhou světovou válku? Kdo měl získat právo porazit Hitlerovo Německo a osvobodit od nacismu Evropu i Prahu? Působí bizarně, že tato otázka se řeší tři generace po květnu 1945. Jako by až teď dorostla generace, která má úplně jiná měřítka i pořadí priorit.

Praha už gestem stvrdila, že maršál Koněv správným osvoboditelem nebyl. Pryč s jeho pomníkem. Ale teď se ukazuje, že ani Winston Churchill nesplňuje parametry. Aspoň pro ty, kteří mu vyčítají rasismus. Nastříkali mu to na pomník. Těžko se ubránit dojmu, že kritický vztah ke Koněvovi i Churchillovi napájí táž ideologická vlna. Vlna, která více než německou agresivitu před osmdesáti lety odsuzuje národní stát či roli „starého bílého muže“. Do ní zapadá kritika stalinisty Koněva i konzervativce Churchilla.

Bude-li to pokračovat, můžeme si představit další myšlenkové pochody. Třeba: Churchill byl rasista, Hitler byl rasista – nebylo tedy fuk, kdo z těch dvou vyhrál? Počkejme, až jurodivým pokrokářům dojde, že generál Patton byl povahou psychopat a mlátil svou ženu. Pak mu to jistě dají „sežrat“ na pomníku osvoboditele Plzně.

LN, 12.6.2020Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.