Neviditelný pes

GLOSA: Stalo se módou sezóny...

20.7.2018

Blog s podobným tématem jsem napsal před více než pěti lety a pokračoval textem písničky pana Suchého do “nepravostí rázně tepat“.

Tepat se rozhodně nepřestalo, ne že by nebylo do čeho. Prstíčky, které ukazují, kdo co zavinil, se stále varovně zvedají. Tepání v Česku, zdá se, má sezónu nekonečně dlouhou. Tepe se na jaře, v létě, na podzim, v zimě a znovu na jaře. Tepe televize nejen komerční, tepe bulvár, tepou pop média, tepe internet. Co na tom, že některé aféry mají sotva jednodenní životnost, hlavně když to lidé čtou a mohou si zanadávat. Co na tom, že občas někomu nevinnému zlikvidujeme osobní nebo profesionální život? Média všeho druhu v Česku jsou plná krizí, katastrof, krve, zlodějny, neštěstí, tragédií, ukazování prstem na ty, kteří to zavinili, a neúspěchů nejen sportovních. Jak by ne, negativní zprávy prodávají.

Politici střídavě slibují a tepou. Skvělá, nikdy nekončící strategie – slib se nahradí jiným slibem a tepání jiným tepáním. Bodují i trenýrky:-)

Není už na čase také něco budovat? Je určitě s kým, máme úspěšné podnikatele s byznysy vydupanými ze země obrovskou prací a zdravým rozumem, máme skvělé učitele, doktory s mezinárodním renomé, sociální pracovníky, kteří berou své povolání jako poslání. Máme úžasné vědce, mladé lidi se skvělými nápady, spoustu talentovaných lidí. Proč je o nich tak málo slyšet? To jsou ti, kteří budují, to jsou ti, kteří ženou ekonomiku dopředu. Tyhle novinky, pokud vůbec, patří na pátou stránku nebo jsou hodny patnáctivteřinového spotu. Přesto tihle lidé vyvářejí tak potřebnou ekonomiku založenou na talentu, na tom, co máme v hlavě. Máme investigativní novináře, i když většina by se jimi spíše ráda stala. Nemohli by své investigativní úsilí věnovat objevům a “šťourání” v úspěšných projektech a hledat úspěšné lidi? Nemohla by Transparency International založit pozitivní sekci? Nepomohli bychom konečně zlomit to české klišé – úspěch se v Čechách neodpouští?

Ani založit hnutí pozitivních blogistů se za pět let moc nepovedlo. Ti, kteří netepou, se vyžívají v krátkodobých tématech se zvučnými titulky nebo pijí kafe a kouří cigárko.

Ale přesto: Milujme se a množme se!

Převzato z Pilny.blog.idnes.cz se souhlasem autorazpět na článek