19.10.2021 | Svátek má Michaela


Diskuse k článku

GLOSA: Správný krok

Sněmovna před časem vyslyšela více než sto tisíc lidí, včetně myslivců, kteří se podepsali pod petici ve snaze zabránit EU v jejích odzbrojovacích tendencích.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Rozbořil 22.7.2021 11:40

Až budete mít takový nožík mezi žebry, změníte (možná) názory na takovou "blbost".

R. Langer 22.7.2021 13:40

No, už tam takových pár bylo, volali u toho "Alláh Akbar", a celkem v pohodě, ne? ;-D

P. Dvořák 22.7.2021 7:34

Nutná obrana:

„Čin jinak trestný, kterým někdo odvrací přímo hrozící nebo trvající útok na zájem chráněný trestním zákonem, není trestným činem. Nejde o nutnou obranu, byla-li obrana zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku.“

Nikde nenajdu zmínku o tom, čím nebo jak se mám bránit, resp. odvracet „přímo hrozící nebo trvající útok“. Nikde není stanoveno, jestli „obrana zcela zjevně nepřiměřená“ byla prováděna pomocí střelné zbraně, mačety, příborové vidličky, cihly, kancelářské svorky nebo ulomené nohy od židle. Ve smyslu trestního zákona se zbraní rozumí cokoli, čím je možno učinit útok proti tělu důraznějším.

TEDY: Není nutno mít zvláštní právní normu na to, že je povoleno se bránit se zbraní, protože to u nás nikdy a nikde zakázané nebylo. Důležitá je přiměřenost a ta měla být právní normou upravena tak, aby při obraně života, zdraví, majetku (zejména obydlí) . . . . bylo možno se bránit i nepřiměřeně.

Jinak řečeno, celá nová koncepce je zbytečná. Právní úprava měla jednoznačně vyznít tak, že při obraně bych měl mít mnohem větší práva než ten, kdo se dobrovolně vzdává svých práv tím, že úmyslně porušuje práva jiných.

Tím vůbec nechci říct, že není nutné se postavit proti každé bruselovině. V rámci nutné obrany a krajní nouze.

I. Pávek 22.7.2021 8:03

Máte tu chybu pane Dvořáku, ta příborová vidlička musí být stříbrná. Ale to se stává v rozhořčení spravedlivém.

Jinak pan Valenta R^.

J. Fráňa 22.7.2021 8:07

Asi nechápete o co jde. Dnes můžete získat zbrojní průkaz z 5 skupin. Skupinu "E – k ochraně zdraví, života nebo majetku" chce EU zrušit. Tudíž by jste zbrojní průkaz nezískal. Pokud by jste nebyl, sběratel, myslivec, policista nebo sportovní střelec, nemohl by jste vlastnit zbraň, chápete? Nemá to nic společného s nutnou obranou.

V. Kuhaj 22.7.2021 8:58

Ach jo: "Jediné pozitivní na tom je, že to lze vnímat jako odpověď na snahy EU všechny odzbrojit."

Všichni víme, pane Fráňo, že nás chce EU odzbrojit. Pan Dvořák ale říká, že u nás právo na obranu vždy bylo a bude. Kdo má zbrojní průkaz a zbraň, mohl ji před přijetím toho zákona použít rovněž, to zákon nevylučoval.

P. Dvořák 22.7.2021 9:18

Vy jste v připravované právní úpravě četl někde něco o tom, že by občan měl mít nezadatelné právo nosit střelnou zbraň?

Vy jste v připravované právní úpravě četl někde něco o tom, že by občan měl mít nezadatelné právo použít střelnou zbraň k nutné obraně?

Já jsem to nikde nenašel. Tedy nepleťte si "zbraň" ve smyslu tr. zákona - VIZ výše a "střelnou zbraň".

J. Fráňa 22.7.2021 9:30

Celý zákon je jakousi přípravou pro přijetí ústavního zákona vlastnit střelnou zbraň. Představte si, že slovo "zbraň" se vztahuje i ke střelné zbrani. Logicky, když nebudete mít zaručené právo obrany se zbraní, je zbytečná diskuse o střelných zbraních. Snad nejste malé dítě, aby jste si myslel, že celá ta hádanice je o lešenářské trubce, nebo praku.;-D

P. Dvořák 22.7.2021 13:51

Vy jste jak malé, umanuté dítě. Pochopte, že i dnes máte právo se bránit se zbraní. Logicky tedy i se střelnou zbraní. Není potřeba mít každou ptákovinu v ústavě, když to umožňuje již platná právní úprava.

Jste asi trošku unesený Ústavou USA, jenže tam je úplně jiný právní systém.

Beztak když z brusele zavelí, sklapneme podpatky a ze zákona budeme mít neozbrojený národ vydaný islámským mordýřům dovezených elektroauty podle kvót.

J. Vintr 22.7.2021 9:09

Jestli jste to nepochopil, tak tady má jít o snahu předejít tomu, aby nám EU nadiktovala zákony, které platí už ve většině zemí na západ od nás, kde je střelná zbraň (mimo loveckých) obcanum prakticky nedostupná a je úplně nemožné ji nosit. Jde ovšem o krok polovičatý s pochybným účinkem. Správné by bylo právo občanů na vlastnictví a NOŠENÍ střelné zbraně (bez tohoto práva je vám střelná zbraň většinou k ničemu) včlenit do ústavy, podobně jako to mají v podobě druhého dodatku USA. I když po pravdě řečeno, je to velké části Američanů houby platné, protože levičácké vlády jednotlivých států si tento dodatek ohýbají jak se jim zlíbí.

P. Dvořák 22.7.2021 9:24

Možná jsem to já přehlédl, ale pojem "střelná zbraň" jsem nikde v připravované právní úpravě nenašel.

Možná jste to vy přehlédl, ale já nikde nevyslovuji nic proti tomu, že náš stát má udělat cokoliv proti evropské bruseli (není od slova Brusel), aby zajistil právo občanů se ozbrojovat.

Zatím mi z toho vychází, že dosavadní "právo občana se bránit se zbraní" bude změněno na "právo občana se bránit se zbraní".

J. Fráňa 22.7.2021 9:32

Kdy už pochopíte, že jde pouze o to dostat to do ústavy. To je důležité.

P. Dvořák 22.7.2021 13:43

Kdy už pochopíte, že praktický dopad na právní posouzení nutné obrany to nemá žádný vliv?

J. Jurax 22.7.2021 20:55

Jistě.

Má to ale vliv na to, že nám právo vlastnit zbraň na sebeobranu nebudou moci z brusle rozkazem upřít, poněvadž to bude v ústavě.

P. Dvořák 23.7.2021 8:23

Když z brusele zavelí, provedeme změnu ústavy podle rozkazu.

S. Zemitý 22.7.2021 6:50

Můj ty smutku - kolik megatun řečí se nadělalo kolem takto samozřejmé věci. Na co bych sakra tu bouchačku měl ? Nemluvě o tom, že zbraní je i klacek. Nebudeme za chvíli diskutovat o ústavním právu na tvorbu jídelníčku, protože velkým množstvím požitého masa podle pokrokářských humistů zabíjíme sebe a zvyujeme obsah zabijáckého CO2 v atmosféře ?

Možná už někde v kuloárech EU doutná idea 100g masa/týden ? Overtonovo okno odrýglováno ?

Troufne si někdo z Parlamenu (PS+Senát) navrhnout beztrestnosti mého preventivního útoku na narušitele mého soukromí - my home, my castle ? Zbraní může být flaška od šampáňa, židle ... cokoli. Vím já, co má v kapse ten, který mi vykrádá v noci přízemí mého domku, zatímco já spím v patře a jestli se spokojí loupením ? Není nejlepší obranou útok ? Volat policii ? Nevzpomínám si, že by byl dopaden gang, který vloni vykrádal Jesenici. A to šlo o sériové vloupačky, pěkně nafilmované ...

V Maďarsku takový zákon údajně mají !?

J. Vintr 22.7.2021 9:19

V některých zemích na západ od nás platí zákony, že u sebe nesmíte mít NIC, co by bylo určeno k obraně. Bráno do důsledků, tak u sebe nesmíte mít ani ten klacek, kterým byste se chtěl bránit. Pokud se budete bránít klackem, nebo čímkoliv, a pokud vyjde najevo, že jste to měl u sebe a nesebral to v poslední chvíli někde ze země, tak za to budete trestán. Třeba jako žena, která se ubránila násilnikovi pomocí pepřového spreje. Idiocie v západních zemích už dávno vyhrála na celé čáře nad zdravým rozumem a pochopitelně to leze i k nám

S. Zemitý 22.7.2021 10:10

A jak je to v tom Maďarsku nevíte ?

J. Vintr 22.7.2021 12:32

Tuším že ohledně držení zbraní nic moc. Ale Orbán to prý slíbil změnit.

S. Pavuk 22.7.2021 1:05

Pan Valenta, súhlas a ČRR^R^R^