21.10.2019 | Svátek má Brigita


Diskuse k článku

GLOSA: Šíření blábolů

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
18.1.2007 9:23

Plně souhlasím s titulkerm článku.

Plně vystihuje jeho obsah.

18.1.2007 9:11

Vesmír

Není tohle tentýž autor, co nás před časem stejně "zasvěceně" poučoval o vesmíru?

18.1.2007 14:00

Re: Vesmír

Ne, to byl pan Kinkor, objektivista. (viz: http://neviditelnypes.zpravy.cz/veda-vesmir-nevznikl-05g-/p_veda.asp?c=A061005_092755_p_veda_wag)Na autora jsem vygoogloval jen dva odkazy na dopis, ktery onehda zaslal redakci LN.  (viz.: http://www.google.cz/search?hl=cs&q=%22Michal+F.+Marko%22&lr=lang_cs)  Protoze je to pomerne kratky dopis neuskodi, kdyz ho sem vlozim:

"Dopisy redakci: Hranice normality. Kolik lidí je podrážděných, když Ludvík Vaculík řekne pár jasných slov. Hranice normality ale existuje a mnohé lidské chování je za ní. Vezměte si k ruce kloudné dějiny sexuality nebo psychiatrické učebnice či soudní akta. Sledujte filmy, čtěte literaturu. Pro stanovení hranice normality jsou možné jen dva obhajitelné přístupy. Morální autorita mimo člověka a z nouze tzv. Příroda. Podle jejích záměrů (jak se říká) vše, co neslouží rozmnožování a řádnému vyvedení potomstva, je zbytečné a nepřirozené. Nepřirozené tak jako dvouhlavé tele, chyba v mechanismu. Nebo jsme povinni připustit, že nám ta Příroda pro volný čas vyvíjí i zábavu? Religiózní etika již jediná v moderní společnosti prosazuje tendence z kloubů nevymknuté přirozenosti. Michal F. Marko, Lučany Lidové noviny, 18.7.2002, "

Dnesni clanek na psu tedy  nejspis nevybocuje z jeho pohledu na prirozenost. Ackoliv autora neznam, troufam si odhadnout, ze je humanitne orientovany krestan. Jinak naprosto souhlasim s tim, co napsal Ivanhoe.

18.1.2007 8:55

Ať se autor tohoto blábolu podívá do encyklopedie na heslo apoptóza

Vsaďte se o co chcete, že autorem tohoto blábolu je buď nevzdělanec (osobně si myslím, že nikoli), nebo (mnohem pravděpodobněji) člověk humanitně vzdělaný, sám sebe za filozofa se považující, pravděpodobně i s papíry na takové titulování.

Částečně citovaný článek pak posuzuje výhradně z hlediska sémantického (jiného není mocen) a zjišťuje, že se tam vyskytují termíny, které zná a je zvyklý o nich mudrovat, ve významu, který nezná a odmítá ho přijmout. Na to mu totiž chybějí odborné znalosti.

Kdyby je měl, věděl by, že existuje jev zvaný apoptóza, totiž geneticky naprogramovaná smrt buňky, provedená - na rozdíl od nekrózy - způsobem, který neohrožuje organismus jako celek únikem nebezpečných chemických látek vznikajících rozkladem látek živou buňku tvořících. Mechanismů spuštění apoptózy je celá řada - může to být specifický signál z okolí buňky přikazující její smrt nebo naopak nepřítomnost signálu přikazujícího zachovat její život, poškození genomu buňky fyzikálním faktorem nebo některými viry... Díky tomuto ději pak máme možnost zabránit šíření některých virů - než by je buňka namnožila a poslala dál, "raději" spáchá sebevrařdu; díky tomuto ději nemáme ruku zakončenou ploutví, ale jednotlivými prsty (buňky, které je v rané fázi nitroděložního vývoje spojovaly, v určené době zanikly) atd.

Cílem tohoto geneticky podmíněného děje děje je tedy udržet nebo zlepšit život organismu jako celku, a to i za cenu "dobrovolného sebezničení" jeho určité části. Buňka si tyto instrukce pamatuje, neboť touto pamětí, srovnatelnou např. s harddiskem, je její DNA. Informace na ní uložené umí vyhledat, zpracovat a použít, někdy i ke své vlastní záhubě, je-li pro organismus prospěšná.

Autora této glosy lze co do informovanosti o věcech, o kterých se opovažuje nadutě a bezostyšně blábolit, úspěšně srovnat s vykleštěným samcem jistého domácího přežvýkavce.

18.1.2007 10:01

Re: Ať se autor tohoto blábolu podívá do encyklopedie na heslo apoptóza

Jo filozofové, to je branže.

18.1.2007 8:49

Paměť

Principiálně je plastelína stejnou pamětí jako polovodičová paměť v počítači. Dokonce si mohou pamatovat i stejné věci - třeba otisk prstu.

18.1.2007 2:42

autor netuší, že existuje cosi jako vědecká terminologie,

kde slova, která on běžně používá nabývají jiných významů. Jsem zvědav, co sem napíše, až zjistí, že kvarky, nejsou vůbec vůbec voňavé . . . ;-D

18.1.2007 8:23

Re: autor netuší, že existuje cosi jako vědecká terminologie,

nejspíš napíše, že M.Gell-Mann šířil bláboly. A tady mu to otisknou...:-/

22.1.2007 12:25

Re: autor netuší, že existuje cosi jako vědecká terminologie,

Nebo si predstavte co nastane az se dozvi o casticich s necelociselnym spinem. A taky mi to pripomina diskuzi kdysi ve VTM jestli existuji komplexni cisla ;-)

18.1.2007 2:39

Michal F. Marko - co jste proboha studoval?

Srovnat bunku se snehem opravdu muze jen ten, ktery nema poneti ani o jednom.... 

18.1.2007 1:58

Blb o blábolech

proč si myslím, že Michal F. Marko je Blb :

a) nepřečetl si, že text článku, kterému nerozumí, upravila redakce Lidových novin. z toho je vidět, že ani nejdrsnější "novinářské" zjednodušení odborného textu/výkladu blbům nepomůže.

b) není schopen porozumět termínu "buněčná sebevražda". zřejmě se domnívá, že živé organismy jsou něco jako jukebox, a že o nich už víme všechno.

18.1.2007 1:26

Ach ty slovniky

Mily autore, ctete ve slovnicich az do konce. U altruismu to pak bude az k cislu dve (Webster)

Altruism: 2 : behavior by an animal that is not beneficial to or may be harmful to itself but that benefits others of its species

(Chovani zvirete, ktere mu neni prospesne, nebo je mu i skodlive, avsak prospiva ostatnim tehoz druhu)

18.1.2007 1:05

Zvláštní,

netušil jsem, že ještě dnes má teorie Olgy Borisovny Lepešinské takové  své plamenné  zastánce...  Redakci vřelý dík za osvětu. Co takhle příště nějakého zastánce Lysenka, který to těm genetikům tady vytmaví?;-P

18.1.2007 0:55

Mily autore ,

nevim v jakem oboru jste vzdelan ci vyucen, ale s klidnym svedomim Vam mohu doporucit, nepsite  glosy o biologii. Pokud mozno, nepiste vubec.

18.1.2007 10:05

Re: Mily autore ,

To, co se tu odehrává, je jen následek toho, že jsme tu všichni grafomani.

18.1.2007 10:34

Re: Re: Mily autore ,

Víte, když ony bývaly doby, kdy by na Psu takovýto nehorázný blábol neměl vůbec šanci být publikován...:-/

18.1.2007 0:20

Hmmm,

koukám vedle pana Fialy a Slupeckého další únik materiálu, prozrazující čísi psychatrickou diagnózu. Páni lékaři, prosím, hlídejte lépe svoji zdravotnickou dokumentaci.;-)

18.1.2007 0:14

Altruismus je opak egoismu

A jaký přívlastek byste dal sebevraždě Jana Palacha???

18.1.2007 1:25

Re: Altruismus je opak egoismu

Některé buňky zešílí, potom doslova shoří...

18.1.2007 10:10

Re: Altruismus je opak egoismu

To je myslím jednoduché: zbytečná.

O co větší realisté jsou islamisté, obzvlášť Palestinci. Ti alespoň při každé sebevraždě vezmou sebou někoho ze svých úhlavních nepřátel.

Jak by to bylo krásné, kdyby Palach býval vybuchl třeba spolu s Husákem.

Pro etiky: nenamáhejte se mi nadávat! Mne se to stejně nedotkne a o tom, že jste pašáci, není tak jako tak pochyb.

18.1.2007 13:26

Re: Re: Altruismus je opak egoismu

tak s tím nesouhlasím. kdyby vybuchl husák, nastoupil by nevybuchlý bi-lak. a ten by tedy nevodprejsk dodnes.

18.1.2007 18:58

Re: Re: Re: Altruismus je opak egoismu

Každý mrtvý komunista se hodí.