23.1.2022 | Svátek má Zdeněk


Diskuse k článku

GLOSA: Setkání s avatarem

V téhle době bychom se neměli setkávat. Zato proti setkání s umělou inteligencí by asi nic neměli pánové Hamáček a Blatný s rozběsněným Prymulou v zádech. V zájmu pravdy ale musím připustit, že jsem nepotkal jenom půvabného avatara na displeji monitoru.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 10.3.2021 13:32

V září 1991 jsem byl vyhozen z VUT Brno, abych tam nemohl pokračovat v aplikaci českého systému umělé inteligence (AI) matematika docenta Václava Poláka z Brna. Zařídil to tehdy Jiří Zlatuška, kterého za tento výkon posunuli na funkci rektora Masarykovy univerzity.

Přístup doc. Poláka k AI byl lingvistický, tzn. snažil se vyřešit porozumění sémantice přirozeného jazyka a implementaci takového systému AI na tehdejších dostupných počítačích.

Před dvaceti lety vypsal MIT Technology Review témata, která by měla změnit náš svět. Zkontrolovali letos co se od těch dob změnilo a zjistili, že porozumění přirozenému (lidskému) jazyku zůstává hlavním tématem i pro roky nadcházející.

M. Pivoda 10.3.2021 14:12

Dovětek:

Pro mne osobně to fakticky byla životní výhra, že jsem byl vyhozen z projektu doc. Václava Poláka. Z projektu, který v daném českém anti-inovačním prostředí by velmi pravděpodobně neuspěl. Zatímco, já jsem se v následujícím roce ještě stihl dostat na studijní pobyt do USA.

Jenže nikdo jiný v Česku v blízkém okolí tehdy (v roce 1991) nebyl, kdo by mohl napomoci komercializaci Polákova geniálního projektu. Polák osobně usiloval jen o Nobelovu cenu, nikoliv o nějakou komercializaci nápadu. Takže doc. Polák napsal knihu, zveřejnil ji, a své (Českem financované) nápady dal celému světu zcela ZDARMA !!! Česká montovna tehdy nevydělala vůbec nic!!! A Jiřího Zlatušku povýšila na rektora.

Poučení pro české Pepíky:

Pro úspěšnou komercializaci vynikajícího nápadu potřebujete ten projekt přizpůsobit stávajícímu byznysu, tj. hřišti, na kterém se hraje o peníze. Nestačí, když výzkumný či aplikační projekt schválí, nebo naopak zavrhne, univerzitní "vědecká rada".

M. Pivoda 10.3.2021 14:27

Poslední kniha o AI, doc. Václava Poláka je dostupná zde:

https://sites.google.com/a/miroslav-pivoda.com/www/v%C3%A1clavpol%C3%A1k:mathematizedhumanitiesviahum

M. Pivoda 10.3.2021 14:24

Dovětek 2: Zpracování přirozeného jazyka (natural-language processing)

Twenty years ago, MIT Technology Review picked 10 emerging areas of innovation that we promised would “change the world.” It was a time of peak techno-optimism.

A working draft of the human genome was published in February of 2001. There was great excitement over recent breakthroughs in nanotechnology. Early advances in quantum and molecular computing portended a new, post–Moore’s Law era of computation. And then there was that amazing search engine with the funny name, just starting to take off.

So it’s worthwhile to look back at the initial “TR10,” as we now call our annual list, for clues to just how much progress we’ve made.

Most of the technologies are still familiar: data mining, natural-language processing, microfluidics, brain-machine interfaces, biometrics (like facial recognition), and robot design.

P. Sura 10.3.2021 11:43

Pane Neffe, přece "Umělá Inteligence" MUSÍ být ženská. Kdyby to byl muž(skej), musel by se jmenovat "Umělý Inteligent". A nevím, jestli by se mu pak chtělo svěřovat víc než 4% lidí ....?

P. Pepax 10.3.2021 10:02

Tzv. umělá inteligence má jednu úžasnou vlastnost, vepnete elektriku a přestane existovat.

J. Jelínek 10.3.2021 11:01

Nojo, ale to i ta neumělá. Viz O. Neff - Tma.

J. Fráňa 10.3.2021 8:41

Pan Neff tam vidí krásnou brunetku a chce se zeptat tatínka jestli je to muž či žena. To jsme to dopracovali.;-D

A. Poláková 10.3.2021 8:18

No, proti gustu....ženský hlas v naší navigaci byl neobyčejně agresivní. V případě, že jste nejeli podle jejího přání , štěkla" tato polonteligentka "ihned otočte". U nás ani manžel nesnese takovou šikanu a tak máme v navigaci mužský hlas, který je chápavý a odpouštějící .:-)

L. Písařík 10.3.2021 6:47

Je umělá inteligence, co píše povídky opravdu umělá nebo jen jako umnělá?