Čtvrtek 16. července 2026, svátek má Luboš

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

GLOSA: S Mistrem na věčnost

Karel Gott reprezentoval profesionalitu po 60 let

Kdyby někdo pořádal anketu o nejznámějšího Čecha, o osobnost, kterou podle hlasu i tváře zná nejvíce lidí, asi by zvítězil Karel Gott. Ano, poznamenal všechny žijící generace této země. Ty, kteří zažili éru Novotného, reformní komunismus, Husákovu normalizaci, éru Havla, Klause i Zemana. Ti všichni znají Karla Gotta, ať už jeho písně sami vyhledávali, nebo jimi opovrhovali. Ale ten hlas, ta tvář, to jméno je dostihly všude – stačilo pustit rádio, televizi nebo otevřít časopis. V tomto smyslu byl Karel Gott reprezentantem společnosti po uplynulých šedesát let.

Označíme-li tak někoho, říkáme tím, že společnost či zemi reprezentuje se vším všudy. Před čtyřmi lety, když odcházel z národního týmu, jsme takto označili Jaromíra Jágra. Ten má štěstí, neboť si užívá – slovy Helmuta Kohla – milosti pozdního narození. Proto reprezentuje éru svobody po roce 1989 a může být označen za její nejkonsenzuálnější osobnost. Na Karla Gotta tato nálepka nesedí. Zato na něj sedne klíčové slovo profesionalita. Byl špičkovým profesionálem po celý život, na Východě i na Západě: tady, kde žil, v Las Vegas, kde koncertoval, i v západním Německu, kde vydával desky.

Byl takovým profesionálem, že ho ani nenapadlo kázat morálku či kritizovat režim. Takže i když za Husáka finančně podpořil Pavla Landovského či Jana Němce a odmítl ostouzet demonstranty za palachiády, v mnoha očích uzavřel s režimem tichou dohodu. Vlastně i v tom reprezentoval většinu české společnosti. V listopadu 1989 to pochopil Václav Havel a na revoluční balkon Melantrichu pozval zpívat hymnu Karla Gotta a Karla Kryla. Viděl v tom gesto obecného srozumění, ba odpuštění. Už se nedozvíme, co v tom viděl Karel Gott. Možná jen další stránku toho, co s sebou přináší profesionalita a popularita. Ale faktem je, že pozici, kterou díky profesionalitě získal, využíval v rámci společenské konvence. Už proto ho nyní ocení hlavně ti, kteří sázejí na profesionalitu, společenské konvence a jejich reprezentaci.

LN, 3.10.2019

Tomáš Vodvářka
16. 7. 2026

Stojíme za tebou a odsuzujeme současný lynč tvé vzácné osoby.

Jan Bartoň
16. 7. 2026

Opozice žádala Turkovou hlavu, přidal se Andrej Babiš.

Martin Tůma
16. 7. 2026

Postavte mu sochu, Willis Carrier, vynálezce klimatizace

Petr Kolman
16. 7. 2026

České vysoké školy nesmějí být továrnou na diplomy.

@ StařecNaChmelu
16. 7. 2026

Zazvoním u dveří. Dveře otevřel vodník.

Martin Zvěřina
16. 7. 2026

Kandidát na starostu městské části Praha 1 Filip Dvořák má problém, disponuje takzvaným UFO...

min Miloslav Novák
15. 7. 2026

Pět minut byli angličtí fotbalisté od postupu do finále mistrovství světa. Pět minut byli...

Lidovky.cz, ČTK
15. 7. 2026

Poslanci Motoristů Filipu Turkovi hrozí v případě prokázání viny za pondělní nehodu v centru Prahy...

ČTK, Lidovky.cz
15. 7. 2026

Spojené státy zahájily druhou vlnu vzdušných úderů na Írán. Cílem jsou vojenské kapacity, které...

ČTK, Lidovky.cz
15. 7. 2026

Španělský tenista Carlos Alcaraz by se měl po čtyřměsíční pauze zaviněné zraněným zápěstím vrátit...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz