19.2.2020 | Svátek má Patrik


GLOSA: Retroaktivní zmetky

29.3.2017

Co jsme se kdysi učili ve škole, je dnes už mnohdy překonané, což platí i o legislativě coby nejsložitější činnosti, jíž se absolvent práv může věnovat. Zákony dnes často tvoří děti, jež si s legislativní technikou příliš starostí nedělají. A tak se stává, že ve Sbírce zákonů vycházejí zmetky, které je třeba opravovat. A kdyby jen to.

Každé právní pískle zná článek 52 české ústavy, dle něhož je k platnosti zákona nezbytná publikace ve Sbírce zákonů, a teprve nejdříve s ní může norma nabýt účinnosti. Zákon publikovaný v únoru tedy nemůže nabýt účinnosti v lednu.

Dále máme zákon o Sbírce zákonů a Sbírce mezinárodních smluv z roku 1999, jehož paragraf 3 uvádí právní notorietu, podle níž právní předpisy nabývají platnosti dnem jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů, tedy datem rozeslání její příslušné částky. Není-li určena účinnost pozdější, nabývá předpis účinnosti patnáctým dnem po vyhlášení, výjimečně lze stanovit datum dřívější, nejdříve však dnem vyhlášení. Totéž uvádí článek 53 Legislativních pravidel vlády.

Řekli byste, že nejde o nic složitého. Prostě předpis působí nejdříve ode dne, kdy se s ním veřejnost může seznámit. Ale obecná právní zásada, že neznalost (platného) práva neomlouvá, už je dnes jako mnohé jiné minulostí. Ve Sbírce zákonů rozeslané 14. února 2017 byl publikován zákon č. 33/2017 Sb., který novelizuje zákon o dani z přidané hodnoty a mění sazbu daně u některých výrobků. Jeho účinnost však nastala již 1. ledna 2017, tedy o jeden a půl měsíce dříve!

Chybné datum usvědčuje stát z něčeho mnohem horšího, než je pravá retroaktivita. Přehlédnutí? Šlendrián? Úmysl záškodníka? Vědí o tom i jiní? A nesnaží už se to někdo napravit? Hledám ve Sbírce zákonů sdělení o opravě chyb, ale namísto spásy nalézám další normy s retroaktivní účinností (třeba zákony č.23/2017 Sb. a č. 24/2017 Sb., vztahující se k rozpočtové odpovědnosti – publikované 6. února, ale účinné zpětně od 1 .ledna). Rychle zaklapnu počítač – kdo hledá, nalezne často věci, které si nikdy nepřál objevit.

Autorka je advokátka a bývalá ministryně spravedlnosti

LN, 27.3.2017TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek
TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek

Asi každá z nás někdy zažila pocit svědění a svíravého pocitu v intimních oblastech. O příjemných hrátkách si v takových chvílích můžete nechat jen zdát. Co když se ale tyto problémy dají řešit pomocí lubrikačního gelu?


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.