25.6.2022 | Svátek má Ivan


GLOSA: Rasistické vízum

3.7.2009

Tedy tolik pokrytectví a rasismu, kolik je kolem zavedení víz pro české občany do Kanady, se hned tak nevidí.

Kanada je hrdá na svůj multikulturalismus. Je v této oblasti průkopnickou zemí, jejich přístup k menšinám je zcela jiný než u jejich jižních sousedů – žádný tavicí kotel národností, naopak podpora (i když nijak velká) etnických menšin a jejich rozmanitých kultur.

Jenomže když je něčeho moc, je toho příliš. Chápu, že příliv českých Romů straší kanadské úřady už mnoho let (i když Romů je v Kanadě rozhodně méně než třeba Číňanů jenom ve Vancouveru), ale není v souladu s jemným kanadským multikulturním cítěním mluvit o tom otevřeně. Proto předvádějí před celým světem impozantní pokrytecké a rasistické divadlo.

Kanaďané nedokáží říct nechceme už české Romy a nebudeme jim poskytovat azyl, kdyby se měli v Čechách sebehůř. Jsme nejméně takoví rasisti jako Češi, ale nepřiznáme to. Vydáme se cestou pokrytectví – zavedeme víza. Co se za tím skrývá? Bílý Čech je pochopitelně dostane, tam nemáme problém. Ale Romovi je neudělíme. Jeho etnickou příslušnost si už nějak zjistíme. Anebo, abychom pokrytectví dovedli k dokonalosti, několika Romům vízum udělíme, aby nás nikdo nemohl obvinit z rasismu.

Smutnou a pokryteckou úlohu hraje v této záležitosti i Evropská unie. To bylo křiku, když si Češi sami vyjednali zrušení vízové povinnosti s USA. A kde jsou bruselští úředníci teď, když se členu EU, resp. jeho občanům, děje rasisticky motivované příkoří? Zarytě mlčí.

Celé divadlo kolem udělování víz českým občanům má jednu jedinou dramaturgickou zápletku: Kanada nebude udělovat víza českým Romům.