GLOSA: Radar a Greenpeace
Nejsem však ochoten v tomto směru akceptovat "práva" různých často velmi pofiderních hnutí k vyjádření skupinových zájmů a stanovisek, která nebyla žádným demokratickým procesem v rámci hnutí formulována a přijata.
Úmyslně si tentokrát za příklad takových hnutí vybírám Greenpeace, přestože bych je v mnoha ohledech nechtěl urazit přívlastkem "pofiderní". Kde však berou lidé v čele tohoto hnutí tu drzost, aby veřejně vyjadřovali pod rouškou celého hnutí svá nejspíš osobní stanoviska k bezpečnostním otázkám jako je výstavba monitorovacího radaru v České republice?
Celé hnutí je založeno a prezentováno na vlastních webových stránkách následovně:
Jsme mezinárodní nezisková organizace, která má pobočky a kanceláře ve čtyřiceti zemích na celém světě. Přinášíme svědectví o těch, kteří ničí životní prostředí, a konfrontujeme vlády a firmy ve chvíli, kdy nesplňují svoji povinnost chránit naše životní prostředí a naši budoucnost.
Politická nezávislost Nepatříme k žádnému politickému uskupení. Nepodporujeme kandidáty na politické funkce ani žádné politické strany.
Má taková organizace právo zaštiťovat se našimi hlasy, které získala na základě programu formulovanému takto pregnantně a jednostranně vůči životnímu prostředí, i ve zcela odlišných otázkách?
Domnívám se, že ne a rád bych zdůraznil, že nejsem ochoten přijmout absolutisticko-pseudodemokratický postulát "Jednou jste si mě zvolili, teď mi do toho nemluvte". Takhle nemůže fungovat ani parlamentní systém, natož pak dobrovolná sdružení jako Greenpeace.