22.5.2022 | Svátek má Emil


Diskuse k článku

GLOSA: Protikuřácký zákon

Jako celoživotní nekuřák, ale zároveň i bytostně liberálně smýšlející člověk zcela zásadně nesouhlasím s tzv. protikuřáckým zákonem a absolutním zákazem kouření v hostincích, restauracích, barech, kavárnách.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Matousek 5.6.2017 8:25

doma si nekourí

nikdo nezakázal kurákúm kourit si doma. A presto si valná vetsina kurákú doma nekourí, chodí kourit ven, na balkon, nebo na WC. To aby si doma nenasmradili a nesmrdel jim byt.

V restauraci ale kourení vyzadujou a to bez ohledu na ostatní.

Takze je to jen o ohleduplnosti kuráka, jak správne píse zde pan J. Macků. A protoze ohleduplnost kuráka je jev zcela vyjmecny, bylo zapotrebí zákona.

S. Landa 5.6.2017 9:14

Re: doma si nekourí

Kde jste přišel na ten nesmysl, že valná většina kuřáků doma nekouří? Dělal jste průzkum nebo prostě kecáte?

Z. Rychlý 4.6.2017 21:33

Hrubým zásahem do práv

byl také zákaz vyasfaltovaného žlábku v hospodě. A zákaz plivátek je též hrubý zásah do práv hospodských. Jestli vylepšuje restauratér víno glykolem, tak to mělo být jednoznačně ponecháno na zákazníkovi a na trhu. Chudák hostinský byl opět zadupán do země. Takové hygienické zákony a zásahy jsou tím nejhrubějším zásahem do svobody podnikatelů v pohostinství. Svoboda nade vše.

Byli však dokonce i záškodníci v řadách hostinských! Oni, představte si, stáli i o tu nekuřáckou verbež, hlavně když konzumovala! Taková hanba! Teď už je zbytečno je bojkotovat, ale někteří hospodští dříve lezli do zadku těm nekuřákům instalacemi různých zhůvěřilostí, jako ventilátory a pračky vzduchu za desetitisíce korun! Zrádci mizerní. Proč to ti mizerové dělali? Proč chtěli odstranit základní atribut pohostinství - zakouřený vzduch, neboli pajzlový smrad?

Vždyť kvůli čemu do hospody lezeme? Ten odér, to provokování manželky, když dojdeme voňaví jako zakouřená záclona, to vše je ztraceno. Nač vlastně teď do hospod-kuřáren chodit? Bez cigarety si dáme raději sklenku vody. Teď hospody ovládnout ti lemtači točeného piva, ti fajnšmekři, kteří mají lahváč za náhražku. Chodit do hospody jen na pivo!? Ach jo, ó tempora, ó mores.

J. Vlasák 4.6.2017 11:20

Právo

Nějak se mi z prosazování práv nekuřáků vytrácí možná základní princip lidské koexistence spočívající v tom, že právo jednoho končí právě tam, kde začíná právo druhého. Měl jsem za to, že nadřazenost "kolektivu" či jinak stáda lůzy napínající strunu symbolizující hranici práv k prasknutí skončila již před více než 20 lety.

P. Hlosta 4.6.2017 9:53

No a vo tom to celý je! ;-)

http://ceskapozice.lidovky.cz/stat-jako-bojovnik-proti-koureni-na-okraj-protikurackeho-zakona-pxu-/tema.aspx?c=A170531_230616_pozice-tema_lube

T. Závodský 3.6.2017 10:04

Pokrok?

Jako nekuřák si dám rád pivo na terase na čerstvém vzduchu. Od středy je terasa plná kuřáků, co se vyhrnuli z hospody. Nad terasou se vznáší oblak dýmu, hospoda je prázdná. Tak nevím...

M. Prokop 3.6.2017 21:20

Re: Pokrok?

Poděkujte dobroserům.

J. Jurax 4.6.2017 1:40

Re: Pokrok?

Jojo, každý musíme přinášet oběti - Zákon je Zákon s velkým Z. Odřeknete si pivo na terase a dáte si ho v prázdné hospodě, kde je nyní, když začal platit protikuřácký zákon, vzduch jistě také čistý.

A já si odřeknu pivo a cigárko pod střechou a půjdu na terasu.

No řekněte, nepřináší Zákon jen samé dobro?

J. Macků 3.6.2017 9:47

Nekouřit je snadné, vyhnout se kuřákům ne.

Diskuse se neustále nesmyslně točí kolem neexistujícího práva kuřáků kouřit, kde je napadne. Je mi jedno, jestli se kuřák ukouří k smrti rychle nebo pomalu, nebo dokonce, že je pro něj kouření natolik prospěšné, že se zbaví všech nemocí a dožije se tisíce let. Vadí mi, že kuřáci smrdí a to jak kouření, tak i samy osoby. Nevidím žádný důvod, proč bych se kuřákům a zakouřeným místům měl pořád vyhýbat a trnout, jestli mě z pracně nalezeného nezakouřeného místo zase nějaký bezohledný smraďoch nevyžene. Pamatuji doby, kdy se kouřilo všude, bezohlednost těch smraďochů byla na nejvyšším stupni. Ve vlaku (občas byl nějaký přeplněný nekuřácký vagon k dispozici), v autobuse, škole, nemocnici, kině, prostě všude, to bylo k uzoufání. Svět už naštěstí jde jinou cestou, kouření je společensky nepřípustné, snad to pochopí i ti naši smraďoši. Tento zákon se po čase vžije ale bude potřebné jej přitvrdit, neboť řadu oblastí neřeší. Přitom by zákon vůbec nebyl třeba, kdyby kuřáci byli ohleduplní, ale co můžete chtít po narkomanech.

P. Hlosta 3.6.2017 10:03

Re: Nekouřit je snadné, vyhnout se kuřákům ne.

Militantní, ale je to vaše právo, které nehodlám omezovat. Dál můžete snít o čistotě a vůni kolem sebe. Mně například strašně vadí ty zašlápnuté žvýkačky v chodnících, nebo psí exkrementy a nejen psí, kam se šlápnout dá. Taky nejrůznější odpadky rozházené, které se zaměstnanci obecních správ marně snaží uklízet. To je všechno ale o kultuře lidí, jestli dokáží svým kouřením, či odpadky, případně vlastním smradem(ten může být i z voňavky nepříjemný) budou obtěžovat ostatní. Kulturnost nelze nařídit, tedy ani vaši militantnost v projevu zrušit. Vy budete vždy stejně otravný, jako ten kuřák, co vám foukne pod nos dým, ač třeba cigarety, z které si stát vezme více než polovinu z ceny za ní, aby i na vaše léčení na psychině bylo.

;-) Příjemný den přeji

J. Schwarz 3.6.2017 10:13

Re: Nekouřit je snadné, vyhnout se kuřákům ne.

o hodně víc než polovinu si starostlivý stát vezme, dá se říct že víc než 80%...

J. Macků 3.6.2017 10:16

Re: Nekouřit je snadné, vyhnout se kuřákům ne.

Nemám psa, nežvýkám, nerozhazuji odpadky a třídím je, nevoním se, umývám se, abych nezapáchal, nepovažuji se za militantního, je mi jedno, jak je drahá cigareta a kolik z ní je daň přesto mi ti otravní smraďoši velmi vadí a vy jste ve sém příspěvku ani jednou nepřipustil, že Vaším zápachem narušujete práva ostatních lidí a že byste s tím měl něco dělat. Pak by nebyly třeba zákazy.

E. Erat 3.6.2017 11:59

Re: Nekouřit je snadné, vyhnout se kuřákům ne.

A nemáte ani automobil či motorku ? Smrad a jiné cizorodé částice otravují vzduch všem, bez rozdílu zda jste kuřák, nekuřák či malé dítě. A když je v Praze vyhlášena smogová situace, na ulici se nedá dýchat, tak jen minimum řidičů nechá auto doma. A co s tím kdo dělá. Nikdo nic. Žádné restrikce, pokuty atd. Důvod je prostý automobilstů je hodně, a proti většině stát nebojuje. Stát a potažmo EU se vždy vyřádí na menšině, a hlavně bez investic státu. A pak se hrdě bijí politici v prsa, co vše udělali pro zdraví občanů. A je to pro ně zadara. No, nekup to.

J. Macků 3.6.2017 13:48

Re: Nekouřit je snadné, vyhnout se kuřákům ne.

Zase uhýbáte od tématu, že kuřáci a kouření páchne a že to mnoho lidem vadí. Pokud by Vám nestačila auta (tam se alespoň něco dělá, aby smrděla méně), tak taky vysoké pece, hliníkárny, petrochemie, pneumatikárny, krávy, prasata, siláže, jatka a mnoho dalších oborů zapáchá, ale alespoň se snaží neobtěžovat dle možnosti ostatní. Militantní kuřáci to považují za omezení svobody kouřit, kde je napadne.

S. Landa 3.6.2017 16:08

Re: Nekouřit je snadné, vyhnout se kuřákům ne.

Ještě jsem nenarazil na kuřáka, který by se rozčiloval, že nemůže kouřit na úřadě či v nekuřácké hospodě, ale hlupáků, kteří se cpali do prostor pro kuřáky a stěžovali si, že je tam zakouřeno, jsem už viděl dost. Zvláštní lidé...

P. Janoušek 3.6.2017 17:29

Re: Nekouřit je snadné, vyhnout se kuřákům ne.

Ano pane Lando. Tak nějak.

J. Jurax 4.6.2017 1:17

Re: Nekouřit je snadné, vyhnout se kuřákům ne.

Ano, zvláštní lidé. Cizím slovem se jim říká tuším flagelanti. Ale dá se to léčit.

J. Jurax 4.6.2017 1:15

Re: Nekouřit je snadné, vyhnout se kuřákům ne.

Poradím Vám. Najměte si vlajkonoše, jenž půjde pět až deset metrů před Vámi mávaje rudou fanglí, čímž bude varovat ostatní, že jdete Vy a že se Vám mají obloukem vyhnout, aby Vás neobtěžovali nějakým pachem, zejména pak ne kouřem z cigaret. Vaše nezadatelná práva pak nebudou narušena.

Mohl byste ostatně zde navrhnout minimální vzdálenost, kterou považujete za nezbytnou k tomu, aby ji pro Vás nelibě páchnoucí spoluobčan, specielně kouřící kuřák, dodržoval, aby Vás nekrátil ve Vašich právech.

Možná by též bylo dobré, kdybyste naznačil, kde žijete. Učiníte-li tak, patrně mnozí - já určitě - do dědiny, města či městské čtvrti, kde by hrozilo nebezpečí, že Vás potkají a tudíž případně omezí Vaše práva, ani nepáchnou. A to i když nebudou kouřit - co kdyby Vás obtěžovala kupříkladu vůně mého toaletního mýdla.

P. Smatlak 4.6.2017 17:39

Re: Nekouřit je snadné, vyhnout se kuřákům ne.

mĚ I KDYŽ TAKÉ NEKOUŘÍM SPÍŠE VADÍ BLBCI A ,ŽE JICH TU JE .A to jak se zmiňuješ o nějakých právech je spíše demagogie a arogance.Tobě nevadí smog a smrad z kouřícách továren nebo z automobilů,který je tisíckrát horší a nezdravější než kouř a to ještě v nepatrné koncentraci?Nebi už jsi zažil,smogovou situaci z kouření.Asi ano v zakoužené hospodě nebo někde v malé místnosti ale to se může regulovat na kuřácké a nekuřácké hospody a restaurace a je samozřejmé,že ti rozumní kuřáci nebudou kouřit kde to není správné.Takže se tomu můžeš vyhnout ale smogu tomu ne, nanejvýš,když zůstaneš doma a zavřeš okna.Takže tady je vidět ,že to s tím kouřením je jen demagogie a zástupný problém,pokud to je opravdu takovžý problém a to pro většinu bojovníků proti kouření.A už tě někdo napadl kvůli cigaretě?U alkoholu a drog je to ale normální.A to se ještě nezniňuji o blbosti a hloupust spojených s arogancí,tam tě může napadnout v tomto demagostátě kdokoliv a je jedno je li kuřák nebo ne.Takže tato generalizace rádoby největšího problému lidstva je jen ukázka lidské hlouposti.

J. Schwarz 3.6.2017 10:11

Re: Nekouřit je snadné, vyhnout se kuřákům ne.

Milý pane, logiku by mělo zakázat kouření na ulici, kde je pro vás "obtížné se kuřákům vyhnout" ale kudy musíte chodit / nebo nemusíte, ale chcete a jde o veřejný prostor /, naopak logiku postrádá zákaz existence podniků, kde by kuřáci mohli při konzumaci piva, kávy, a hře v karty či šachy báňat po libosti. Do takového podniku věru nemusíte, stejně jako nemusíte do erotického baru. jenže tady je zřejmá tendence kuřákům se "pomstít", "osladit jim to", buzerovat je na každém kroku a zdůvodňovat tuto agresi bohulibými důvody / zdraví, trendy ve "vyspělých zemích".../

J. Macků 3.6.2017 10:20

Re: Nekouřit je snadné, vyhnout se kuřákům ne.

Zapřaháte tak bych řekl koně za vůz. Z principu kuřáci vadí, uvnitř i venku a proto by měli hledat cestu, jak nevadit a ne argumentovat, že ostatní se jim mohou vyhnout.

J. Jurax 4.6.2017 1:29

Re: Nekouřit je snadné, vyhnout se kuřákům ne.

Ale kuš - vadí-li Vám kuřáci, pak byste měl jásat nad tím, že jsou izolováni ve svých kuřáckých putykách, kam Vy zajisté nevstupujete, takže Vaše nezadatelné právo ne čistý vzduch jimi nemůže být narušeno.

Vy ovšem naopak naopak militantně prudíte natolik, že mám nutkání nejenže nehledat cestu, jak jako kuřák nevadit nejen Vám, ale naopak hledat cestu, jak specielně Vám vadit co nejvíc ... a dobroserové se zákazem kouření k tomu napomáhají - budete se muset velkým obloukem vyhýbat vstupům do restaurantů, neboť budou obloženy halasícími kuřáky z putyk vyštvanými a urputně báňajícími - za příznivého větru to může být oblouk o poloměru i desítek metrů; ulicí s větší koncentrací barů a putyk nekontaminován prakticky neprojdete ... :-)

P. Smatlak 4.6.2017 17:44

Re: Nekouřit je snadné, vyhnout se kuřákům ne.

A mě zase vadí takoví pitomci jako jsi ty a tobě podobní lidé co to dotáhli až k idiocii a těm se bohužel vyhnout nemohu,protože to na nich na první pohled, než promluví není vidět.A jinak ,sám jsem nekuřák ale to neznamená,že jsem zblbnul jako ty a tobě podobní duševní impotenti.co mají v hlavě místo mozku piliny.

N. Kyselina 3.6.2017 14:05

Re: Nekouřit je snadné, vyhnout se kuřákům ne.

Argumentujete veřejným prostorem, kde byste "ustoupil" nekuřákům, ale zapomínáte, že restaurace a hospody jsou podle zákona také veřejným prostorem, i když se třeba nacházejí v objektu, který je soukromým vlastnictvím hostinského. Zákon Vám nedovoluje z VAŠÍ hospody vykázat cikány, holohlavé, leváky, cyklisty... a ani nekuřáky. A když nekuřák vstoupí do hospody = do veřejného prostoru, má i podle Vaší logiky právo, aby se tam nekouřilo. Takže Váš příspěvek protikouřecí zákon (ne protikuřácký zákon, opravdu to není zákon proti kuřákům), protikouřecí zákon spíše podporuje. To jste ale asi nechtěl? :-)

Chápu, že kouření je silná závislost, moji rodiče jsou velmi silní kuřáci, takže bych nebyl tak nekompromisní, jako je současný zákon. Pokud mohou být pro kuřáky kouřicí budky na letišti, proč by nemohly existovat uzavřené kuřácké podniky, jako třeba kluby kuřáků cigaret, doutníků a dýmek? Podniky bez podávání jídla. Tam by si členové mohli dle libosti zapálit. Nechtěl bych ale, aby se zákon obcházel typickým českým způsobem, kdy každý kolemjdoucí dostene při vstupu členský průkaz a může v normální hospodě bánit. Pokud by byla čekací doba například jeden den, tím by se mohlo obcházení zákona omezit.

S. Landa 3.6.2017 16:11

Re: Nekouřit je snadné, vyhnout se kuřákům ne.

Plácáte nesmysly, žádný zákon, který by řadil restaurace a hospody do veřejného prostoru, opravdu neexistuje.

N. Kyselina 3.6.2017 16:42

Re: Nekouřit je snadné, vyhnout se kuřákům ne.

Jak chcete někomu zakázat, aby vešel do hospody?

S. Landa 3.6.2017 17:17

Re: Nekouřit je snadné, vyhnout se kuřákům ne.

Třeba přítomnost hracího automatu byla důvodem, aby hospodští byli nuceni zabránit vstupu nezletilým. Nebo prostě hospodu zamknu... Ale to není podstatné, veřejnosti přístupné neznamená veřejné a žádný zákon nic takového neříká a říkat nebude, i kdybyste sem tento nesmysl napsal třeba desetkrát...

N. Kyselina 3.6.2017 22:38

Re: Nekouřit je snadné, vyhnout se kuřákům ne.

To, že hospodští znemožňovali vstup do hospody s automaty nezletilým, to nebylo jejich rozhodnutí, to jim přikázal zákon. Analogicky kuřáci... Když nejsem nezletilý a v hospodě nejsou hrací automaty - jak mi chcete zabránit ve vstupu nyní?

I kdyby hospoda nebyla v nějakém zákoně definována jako "veřejný prostor" (jsem líný to hledat), ale jestliže vy sám říkáte, že hospoda je veřejně přístupná - jaký vidíte praktický i právní rozdíl mezi tím a hospodou jako veřejným prostorem?

Váš "argument", že hospodu zamknete - nepřipadá to dětinské i Vám?

S. Landa 3.6.2017 23:04

Re: Nekouřit je snadné, vyhnout se kuřákům ne.

Ptal jste se jak majitel zamezí vstup někomu do své hospody, tak jsem Vám odpověděl. Ptáte se nyní, jak Vám zabráním vstupu do restaurace pokud jste zletilý? Co třeba tvrzením, že si podnik někdo rezervoval pro soukromou oslavu? Myslím, že majitelé restaurací by přišli s mnoha jinými, legálními způsoby...

Pokud jde o ten veřejný prostor, neztrácejte čas hledáním zákonů, mohu Vás ujistit, že nemáte pravdu.

Pro příště si dovoluji doporučit nepoužívat v diskuzích termíny, o jejichž významu nemáte ani nejmenší potuchy a nevnucovat lidem existenci zákonů, které nikdy napsány nebyly.

J. Jurax 4.6.2017 1:32

Re: Nekouřit je snadné, vyhnout se kuřákům ne.

Ehm - a jak chcete někomu přikázat, aby vešel do hospody? Specielně do hospody, kde se kouří?