4.7.2022 | Svátek má Prokop


Diskuse k článku

GLOSA: Protikuřácký zákon

Jako celoživotní nekuřák, ale zároveň i bytostně liberálně smýšlející člověk zcela zásadně nesouhlasím s tzv. protikuřáckým zákonem a absolutním zákazem kouření v hostincích, restauracích, barech, kavárnách.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Landa 5.6.2017 9:14

Re: doma si nekourí

Kde jste přišel na ten nesmysl, že valná většina kuřáků doma nekouří? Dělal jste průzkum nebo prostě kecáte?

F. Matousek 5.6.2017 8:25

doma si nekourí

nikdo nezakázal kurákúm kourit si doma. A presto si valná vetsina kurákú doma nekourí, chodí kourit ven, na balkon, nebo na WC. To aby si doma nenasmradili a nesmrdel jim byt.

V restauraci ale kourení vyzadujou a to bez ohledu na ostatní.

Takze je to jen o ohleduplnosti kuráka, jak správne píse zde pan J. Macků. A protoze ohleduplnost kuráka je jev zcela vyjmecny, bylo zapotrebí zákona.

Z. Rychlý 4.6.2017 21:33

Hrubým zásahem do práv

byl také zákaz vyasfaltovaného žlábku v hospodě. A zákaz plivátek je též hrubý zásah do práv hospodských. Jestli vylepšuje restauratér víno glykolem, tak to mělo být jednoznačně ponecháno na zákazníkovi a na trhu. Chudák hostinský byl opět zadupán do země. Takové hygienické zákony a zásahy jsou tím nejhrubějším zásahem do svobody podnikatelů v pohostinství. Svoboda nade vše.

Byli však dokonce i záškodníci v řadách hostinských! Oni, představte si, stáli i o tu nekuřáckou verbež, hlavně když konzumovala! Taková hanba! Teď už je zbytečno je bojkotovat, ale někteří hospodští dříve lezli do zadku těm nekuřákům instalacemi různých zhůvěřilostí, jako ventilátory a pračky vzduchu za desetitisíce korun! Zrádci mizerní. Proč to ti mizerové dělali? Proč chtěli odstranit základní atribut pohostinství - zakouřený vzduch, neboli pajzlový smrad?

Vždyť kvůli čemu do hospody lezeme? Ten odér, to provokování manželky, když dojdeme voňaví jako zakouřená záclona, to vše je ztraceno. Nač vlastně teď do hospod-kuřáren chodit? Bez cigarety si dáme raději sklenku vody. Teď hospody ovládnout ti lemtači točeného piva, ti fajnšmekři, kteří mají lahváč za náhražku. Chodit do hospody jen na pivo!? Ach jo, ó tempora, ó mores.

P. Smatlak 4.6.2017 17:44

Re: Nekouřit je snadné, vyhnout se kuřákům ne.

A mě zase vadí takoví pitomci jako jsi ty a tobě podobní lidé co to dotáhli až k idiocii a těm se bohužel vyhnout nemohu,protože to na nich na první pohled, než promluví není vidět.A jinak ,sám jsem nekuřák ale to neznamená,že jsem zblbnul jako ty a tobě podobní duševní impotenti.co mají v hlavě místo mozku piliny.

P. Smatlak 4.6.2017 17:39

Re: Nekouřit je snadné, vyhnout se kuřákům ne.

mĚ I KDYŽ TAKÉ NEKOUŘÍM SPÍŠE VADÍ BLBCI A ,ŽE JICH TU JE .A to jak se zmiňuješ o nějakých právech je spíše demagogie a arogance.Tobě nevadí smog a smrad z kouřícách továren nebo z automobilů,který je tisíckrát horší a nezdravější než kouř a to ještě v nepatrné koncentraci?Nebi už jsi zažil,smogovou situaci z kouření.Asi ano v zakoužené hospodě nebo někde v malé místnosti ale to se může regulovat na kuřácké a nekuřácké hospody a restaurace a je samozřejmé,že ti rozumní kuřáci nebudou kouřit kde to není správné.Takže se tomu můžeš vyhnout ale smogu tomu ne, nanejvýš,když zůstaneš doma a zavřeš okna.Takže tady je vidět ,že to s tím kouřením je jen demagogie a zástupný problém,pokud to je opravdu takovžý problém a to pro většinu bojovníků proti kouření.A už tě někdo napadl kvůli cigaretě?U alkoholu a drog je to ale normální.A to se ještě nezniňuji o blbosti a hloupust spojených s arogancí,tam tě může napadnout v tomto demagostátě kdokoliv a je jedno je li kuřák nebo ne.Takže tato generalizace rádoby největšího problému lidstva je jen ukázka lidské hlouposti.

J. Jurax 4.6.2017 13:34

Re: Jako nekuřák

K výfuku lehat netřeba, postačí se postavit k frekventované komunikaci a inhalovat. Ani to nemusí být na magistrále třeba v Legerově ulici ve špičce. Neutečete tomu.

To dýmu původem z kuřáka se vyhnete lehce.

J. Vlasák 4.6.2017 11:20

Právo

Nějak se mi z prosazování práv nekuřáků vytrácí možná základní princip lidské koexistence spočívající v tom, že právo jednoho končí právě tam, kde začíná právo druhého. Měl jsem za to, že nadřazenost "kolektivu" či jinak stáda lůzy napínající strunu symbolizující hranici práv k prasknutí skončila již před více než 20 lety.

P. Hlosta 4.6.2017 9:53

No a vo tom to celý je! ;-)

http://ceskapozice.lidovky.cz/stat-jako-bojovnik-proti-koureni-na-okraj-protikurackeho-zakona-pxu-/tema.aspx?c=A170531_230616_pozice-tema_lube

J. Vintr 4.6.2017 2:30

Re: Jako nekuřák

Někde jsem četl, že jedna cigareta vyprodukuje tolik škodlivin, jako auto, které ujede dvacet kilometrů. Nevím jak vy, ale já si k výfuku auta nikdy nelehám, zato oblakem smrdutého dýmu od kuřáků jsem občas nucen projít.

J. Jurax 4.6.2017 1:51

Re: Nekouřit je snadné, vyhnout se kuřákům ne.

No, víte, dobroserný zákon je zdůvodňován taky starostí o zdraví národa, jež holdováním kuřbě tabáku vážně ohroženo - i na škatulkách cigaret to máte vyobrazeno, a barevně.

Pak ovšem - bylo-li by to pravda - jakože není - by bylo opravdu logické a žádoucí vymítat holdování tabáku mečem plamenným úplně všude a tabák prostě zakázat a trafiky zrušit. Přistižené kuřáky trestat káznicí. Bylo by to kruté, jistě, ale zdraví lidu je jistě přednější, není-liž pravda?

Protože zákazem kuřby v putykách spotřeba tabáku nikterak neklesne a zdraví lidu bude ohroženo stejně jako předtím - ba víc, protože v zimě kuřáci vyhnaní na mráz holdovat své vášni mohou ke všemu ještě nachladnout.

Ale co - aspoň vím, které dobroserné strany nemám volit.

J. Jurax 4.6.2017 1:40

Re: Pokrok?

Jojo, každý musíme přinášet oběti - Zákon je Zákon s velkým Z. Odřeknete si pivo na terase a dáte si ho v prázdné hospodě, kde je nyní, když začal platit protikuřácký zákon, vzduch jistě také čistý.

A já si odřeknu pivo a cigárko pod střechou a půjdu na terasu.

No řekněte, nepřináší Zákon jen samé dobro?

J. Jurax 4.6.2017 1:35

Re: Nekouřit je snadné, vyhnout se kuřákům ne.

A Vás někdo nutil, abyste takto trpěl v kuřácké hospodě - když ještě byly? V nekuřácké byste se utrpení vyhnul ...

J. Jurax 4.6.2017 1:32

Re: Nekouřit je snadné, vyhnout se kuřákům ne.

Ehm - a jak chcete někomu přikázat, aby vešel do hospody? Specielně do hospody, kde se kouří?

J. Jurax 4.6.2017 1:29

Re: Nekouřit je snadné, vyhnout se kuřákům ne.

Ale kuš - vadí-li Vám kuřáci, pak byste měl jásat nad tím, že jsou izolováni ve svých kuřáckých putykách, kam Vy zajisté nevstupujete, takže Vaše nezadatelné právo ne čistý vzduch jimi nemůže být narušeno.

Vy ovšem naopak naopak militantně prudíte natolik, že mám nutkání nejenže nehledat cestu, jak jako kuřák nevadit nejen Vám, ale naopak hledat cestu, jak specielně Vám vadit co nejvíc ... a dobroserové se zákazem kouření k tomu napomáhají - budete se muset velkým obloukem vyhýbat vstupům do restaurantů, neboť budou obloženy halasícími kuřáky z putyk vyštvanými a urputně báňajícími - za příznivého větru to může být oblouk o poloměru i desítek metrů; ulicí s větší koncentrací barů a putyk nekontaminován prakticky neprojdete ... :-)

J. Jurax 4.6.2017 1:17

Re: Nekouřit je snadné, vyhnout se kuřákům ne.

Ano, zvláštní lidé. Cizím slovem se jim říká tuším flagelanti. Ale dá se to léčit.

J. Jurax 4.6.2017 1:15

Re: Nekouřit je snadné, vyhnout se kuřákům ne.

Poradím Vám. Najměte si vlajkonoše, jenž půjde pět až deset metrů před Vámi mávaje rudou fanglí, čímž bude varovat ostatní, že jdete Vy a že se Vám mají obloukem vyhnout, aby Vás neobtěžovali nějakým pachem, zejména pak ne kouřem z cigaret. Vaše nezadatelná práva pak nebudou narušena.

Mohl byste ostatně zde navrhnout minimální vzdálenost, kterou považujete za nezbytnou k tomu, aby ji pro Vás nelibě páchnoucí spoluobčan, specielně kouřící kuřák, dodržoval, aby Vás nekrátil ve Vašich právech.

Možná by též bylo dobré, kdybyste naznačil, kde žijete. Učiníte-li tak, patrně mnozí - já určitě - do dědiny, města či městské čtvrti, kde by hrozilo nebezpečí, že Vás potkají a tudíž případně omezí Vaše práva, ani nepáchnou. A to i když nebudou kouřit - co kdyby Vás obtěžovala kupříkladu vůně mého toaletního mýdla.

J. Jurax 4.6.2017 0:56

Re: Nekouřit je snadné, vyhnout se kuřákům ne.

Ale kuš - za prvé neměl jste lézt do kuřáckých hospod. Nekuřáckých bylo dost. Teď jsou taky díky takovým jako Vy nekuřácké všechny - a Vy při vstupu do povinně nekuřácké putyky - i do kdysi nekuřácké putyky - budete procházet trestnou uličkou kuřáku z kuřáckých putyk vyštvaných. Neboť kouřit lze i před putykou druhdy nekuřáckou. Nejsem zlomyslný, ale Vám bych pod nos s rozkoší vyfoukl hutný oblak vonného tabákového dýmu.

Za druhé - kouření je furt společensky přípustné; fanatik Vašeho typu to ovšem akceptovat nemůže, není k tomu mentálně uzpůsoben. Je jen - díky blbým dobroserům - zapovězeno plošně ve všech restaurantech i putykách.

Za třetí - já jsem ročník 49 a kouření v autobusech ani v kině jsem nezažil.

O. Uživatel 3.6.2017 23:19

Uživatel požádal o vymazání
S. Landa 3.6.2017 23:04

Re: Nekouřit je snadné, vyhnout se kuřákům ne.

Ptal jste se jak majitel zamezí vstup někomu do své hospody, tak jsem Vám odpověděl. Ptáte se nyní, jak Vám zabráním vstupu do restaurace pokud jste zletilý? Co třeba tvrzením, že si podnik někdo rezervoval pro soukromou oslavu? Myslím, že majitelé restaurací by přišli s mnoha jinými, legálními způsoby...

Pokud jde o ten veřejný prostor, neztrácejte čas hledáním zákonů, mohu Vás ujistit, že nemáte pravdu.

Pro příště si dovoluji doporučit nepoužívat v diskuzích termíny, o jejichž významu nemáte ani nejmenší potuchy a nevnucovat lidem existenci zákonů, které nikdy napsány nebyly.

N. Kyselina 3.6.2017 23:03

Re: Nekouřit je snadné, vyhnout se kuřákům ne.

Ano, vražda je zákázaná všude. Nyní je zákonem zakázáno kouřit v hospodě. Takže my dva budeme tyto zákony dodržovat - nebudeme vraždit a nebudeme v hospodě kouřit. Proč si myslíte, že můj dřívější argument je vedle?

"Zákon, který říká, že hospoda je veřejným prostorem je blbý na kvadrát. Zrušit." Zatím platí zákony, že vraždit se nesmí a kouřit v hodpododách se také nesmí. Ano, až se zákon o kouření v hospodách zruší, tak se bude v hospodách opět kouřit.

"Hospoda někomu patří a proto je prostorem soukromým." To, že je nějaký prostor v soukromém vlastnictví, nevyjímá ho to z platnosti zákonů. Když Vy argumentujete, že v hospodě v objektu v soukromém vlastnictví se může kouřit bez ohledu na platné zákony, stejně tak bych já mohl požadovat, abych si ve svém soukromém bytě mohl beztrestně vykuchat manželku.

"...zakažme kouření jako takové ..." To byste byl ke kuřákům velmi krutý. Závislost na nikotinu je u silných kuřáků už záležitost fyziologická. Když nemohou kouřit, mají opravdu absták, který se nedá zvládnout vůlí, prakticky se ve většině případů u silných kuřáků zvládnout bez cigarety nedá. A pak si vzpomeňte, jaké měla následky prohibice v USA. Mluvíte o tom, že by stát neměl lidem mluvit do života, ale teď obrátíte o 180 stupňů a chcete zakazovat kouření všem?

N. Kyselina 3.6.2017 22:38

Re: Nekouřit je snadné, vyhnout se kuřákům ne.

To, že hospodští znemožňovali vstup do hospody s automaty nezletilým, to nebylo jejich rozhodnutí, to jim přikázal zákon. Analogicky kuřáci... Když nejsem nezletilý a v hospodě nejsou hrací automaty - jak mi chcete zabránit ve vstupu nyní?

I kdyby hospoda nebyla v nějakém zákoně definována jako "veřejný prostor" (jsem líný to hledat), ale jestliže vy sám říkáte, že hospoda je veřejně přístupná - jaký vidíte praktický i právní rozdíl mezi tím a hospodou jako veřejným prostorem?

Váš "argument", že hospodu zamknete - nepřipadá to dětinské i Vám?

M. Prokop 3.6.2017 21:22

"....neexistujícího práva kuřáků kouřit, kde je napadne."

To neexistující právo jste vymyslel sám, nebo nějaký jiný fantasta?

Zákon třeba nebyl a není, dosavadní stav nevyhovoval jen militantním nekuřákům a možná militantním kuřákům.

M. Prokop 3.6.2017 21:20

Re: Pokrok?

Poděkujte dobroserům.

P. Janoušek 3.6.2017 17:29

Re: Nekouřit je snadné, vyhnout se kuřákům ne.

Ano pane Lando. Tak nějak.

P. Janoušek 3.6.2017 17:28

Re: Nekouřit je snadné, vyhnout se kuřákům ne.

Domnívám se, že vražda je zákonem zakázaná. Kouření ne. Váš argument je o dost vedle.

Zákon, který říká, že hospoda je veřejným prostorem je blbý na kvadrát. Zrušit. Hospoda někomu patří a proto je prostorem soukromým. To jenom sluníčkáři si přivlastňují vše a nedávají nikomu nic.

A chodníky jsou veřejné nebo jaké? A tam se hulit může?

Zkrátka, zakažme kouření jako takové a já jsem všema dvaceti pro, ale takhle? Buzerovat a ať se lidi práskají mezi sebou. O to jde.

S. Landa 3.6.2017 17:17

Re: Nekouřit je snadné, vyhnout se kuřákům ne.

Třeba přítomnost hracího automatu byla důvodem, aby hospodští byli nuceni zabránit vstupu nezletilým. Nebo prostě hospodu zamknu... Ale to není podstatné, veřejnosti přístupné neznamená veřejné a žádný zákon nic takového neříká a říkat nebude, i kdybyste sem tento nesmysl napsal třeba desetkrát...

A. Hrbek 3.6.2017 16:51

Re: Rozhořčený autor postrádá základní znalosti

"Ano, pokud kouření škodí zdraví, zabíjí, nechť není toto zboží volně dostupné, nechť se prostě neprodává a vůbec nevyrábí."

Patrně neumíte pořádně číst.

N. Kyselina 3.6.2017 16:42

Re: Nekouřit je snadné, vyhnout se kuřákům ne.

Jak chcete někomu zakázat, aby vešel do hospody?

S. Landa 3.6.2017 16:11

Re: Nekouřit je snadné, vyhnout se kuřákům ne.

Plácáte nesmysly, žádný zákon, který by řadil restaurace a hospody do veřejného prostoru, opravdu neexistuje.

S. Landa 3.6.2017 16:08

Re: Nekouřit je snadné, vyhnout se kuřákům ne.

Ještě jsem nenarazil na kuřáka, který by se rozčiloval, že nemůže kouřit na úřadě či v nekuřácké hospodě, ale hlupáků, kteří se cpali do prostor pro kuřáky a stěžovali si, že je tam zakouřeno, jsem už viděl dost. Zvláštní lidé...