2.7.2022 | Svátek má Patricie


Diskuse k článku

GLOSA: Protikuřácký zákon

Jako celoživotní nekuřák, ale zároveň i bytostně liberálně smýšlející člověk zcela zásadně nesouhlasím s tzv. protikuřáckým zákonem a absolutním zákazem kouření v hostincích, restauracích, barech, kavárnách.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Janoušek 3.6.2017 10:35

Re: Nekouřit je snadné, vyhnout se kuřákům ne.

Vy jste nepochopil to zásadní. Jakýsi stát, parchant jeden, mluví svobodnému občanu do toho co má a co nemá povoleno v soukromém prostoru. To je pravá podstata. Do těch soukromých prostor nemá stát vůbec právo strkat svůj všetečný čenich. Možná to pochopíte až Vám stát určí kdy budete souložit a jakým způsobem a jaké před souloží máte mít slipy.

Systémové řešení je jediné: zakázat kouření zcela. Pokud je to drogou povolenou, státu není nic do toho kde v soukromí se hulí.

Nekuřák jsem a nekuřákem zůstanu. Jde jen o svobodu jednotlivce.

J. Macků 3.6.2017 13:33

Re: Nekouřit je snadné, vyhnout se kuřákům ne.

Klidně si nechte svobodně kouřit někoho za sebe, foukat kouř na Vás, dávat cigarety tak, aby vám kouř šel rovnou do nosu. Já to za svobodu nepovažuji.

O. Uživatel 3.6.2017 23:19

Uživatel požádal o vymazání
J. Jurax 4.6.2017 1:35

Re: Nekouřit je snadné, vyhnout se kuřákům ne.

A Vás někdo nutil, abyste takto trpěl v kuřácké hospodě - když ještě byly? V nekuřácké byste se utrpení vyhnul ...

N. Kyselina 3.6.2017 14:12

Re: Nekouřit je snadné, vyhnout se kuřákům ne.

Rozhodně si nemyslím, že by stát měl strkat do všeho nos. V tom se s Vámi asi shodnu.

Jste sice nekuřák, ale nekuřák neinformovaný. Podle zákona je hospoda veřejným prostorem, nikoliv soukromým. Takže argumenty ve Vašem příspěvkujsou k ničemu.

Nevím jestli Vy budete souhlasit se mnou, ale na VAŠEM pozemku, ve VAŠEM domě, ve VAŠÍ koupelně, ve VAŠÍ vaně, nemůžete VAŠÍM nožem vykuchat VAŠI manželku.

P. Janoušek 3.6.2017 17:28

Re: Nekouřit je snadné, vyhnout se kuřákům ne.

Domnívám se, že vražda je zákonem zakázaná. Kouření ne. Váš argument je o dost vedle.

Zákon, který říká, že hospoda je veřejným prostorem je blbý na kvadrát. Zrušit. Hospoda někomu patří a proto je prostorem soukromým. To jenom sluníčkáři si přivlastňují vše a nedávají nikomu nic.

A chodníky jsou veřejné nebo jaké? A tam se hulit může?

Zkrátka, zakažme kouření jako takové a já jsem všema dvaceti pro, ale takhle? Buzerovat a ať se lidi práskají mezi sebou. O to jde.

N. Kyselina 3.6.2017 23:03

Re: Nekouřit je snadné, vyhnout se kuřákům ne.

Ano, vražda je zákázaná všude. Nyní je zákonem zakázáno kouřit v hospodě. Takže my dva budeme tyto zákony dodržovat - nebudeme vraždit a nebudeme v hospodě kouřit. Proč si myslíte, že můj dřívější argument je vedle?

"Zákon, který říká, že hospoda je veřejným prostorem je blbý na kvadrát. Zrušit." Zatím platí zákony, že vraždit se nesmí a kouřit v hodpododách se také nesmí. Ano, až se zákon o kouření v hospodách zruší, tak se bude v hospodách opět kouřit.

"Hospoda někomu patří a proto je prostorem soukromým." To, že je nějaký prostor v soukromém vlastnictví, nevyjímá ho to z platnosti zákonů. Když Vy argumentujete, že v hospodě v objektu v soukromém vlastnictví se může kouřit bez ohledu na platné zákony, stejně tak bych já mohl požadovat, abych si ve svém soukromém bytě mohl beztrestně vykuchat manželku.

"...zakažme kouření jako takové ..." To byste byl ke kuřákům velmi krutý. Závislost na nikotinu je u silných kuřáků už záležitost fyziologická. Když nemohou kouřit, mají opravdu absták, který se nedá zvládnout vůlí, prakticky se ve většině případů u silných kuřáků zvládnout bez cigarety nedá. A pak si vzpomeňte, jaké měla následky prohibice v USA. Mluvíte o tom, že by stát neměl lidem mluvit do života, ale teď obrátíte o 180 stupňů a chcete zakazovat kouření všem?

J. Jurax 4.6.2017 1:51

Re: Nekouřit je snadné, vyhnout se kuřákům ne.

No, víte, dobroserný zákon je zdůvodňován taky starostí o zdraví národa, jež holdováním kuřbě tabáku vážně ohroženo - i na škatulkách cigaret to máte vyobrazeno, a barevně.

Pak ovšem - bylo-li by to pravda - jakože není - by bylo opravdu logické a žádoucí vymítat holdování tabáku mečem plamenným úplně všude a tabák prostě zakázat a trafiky zrušit. Přistižené kuřáky trestat káznicí. Bylo by to kruté, jistě, ale zdraví lidu je jistě přednější, není-liž pravda?

Protože zákazem kuřby v putykách spotřeba tabáku nikterak neklesne a zdraví lidu bude ohroženo stejně jako předtím - ba víc, protože v zimě kuřáci vyhnaní na mráz holdovat své vášni mohou ke všemu ještě nachladnout.

Ale co - aspoň vím, které dobroserné strany nemám volit.

M. Prokop 3.6.2017 21:22

"....neexistujícího práva kuřáků kouřit, kde je napadne."

To neexistující právo jste vymyslel sám, nebo nějaký jiný fantasta?

Zákon třeba nebyl a není, dosavadní stav nevyhovoval jen militantním nekuřákům a možná militantním kuřákům.

J. Jurax 4.6.2017 0:56

Re: Nekouřit je snadné, vyhnout se kuřákům ne.

Ale kuš - za prvé neměl jste lézt do kuřáckých hospod. Nekuřáckých bylo dost. Teď jsou taky díky takovým jako Vy nekuřácké všechny - a Vy při vstupu do povinně nekuřácké putyky - i do kdysi nekuřácké putyky - budete procházet trestnou uličkou kuřáku z kuřáckých putyk vyštvaných. Neboť kouřit lze i před putykou druhdy nekuřáckou. Nejsem zlomyslný, ale Vám bych pod nos s rozkoší vyfoukl hutný oblak vonného tabákového dýmu.

Za druhé - kouření je furt společensky přípustné; fanatik Vašeho typu to ovšem akceptovat nemůže, není k tomu mentálně uzpůsoben. Je jen - díky blbým dobroserům - zapovězeno plošně ve všech restaurantech i putykách.

Za třetí - já jsem ročník 49 a kouření v autobusech ani v kině jsem nezažil.

P. Hlosta 3.6.2017 9:46

Zhulme se marjánkou, z té stát nedostane ani kačku

Národ ještě nepochopil smysl onoho protikuřáckého zákona. Správně to je pojmenované - protikuřácký zákon, protože jde proti všem kuřákům tabáku, jako by byli vyvrheli lidstva. A to tak blbě vypadá, že až i ministr zdravotnictví se to pokusil na ČT dementovat, že jde o zákon ochraňující nekuřáky a ne z veřejného prostoru vyhánějící část obyvatel. Tedy zákonodárci eliminují část obyvatelstva a staví ji mimo právo.

Budiž, je to nezdravé to kouření, nechť se právo omezí a diskriminuje jistou část občanů, kterou zasáhne. Nemá to ale žádný preventivně výchovný účinek pro nově začínající v kouření a vůbec už to není o skončení s kouřením tabáku v budoucnu a ukončení výroby cigaret, či tabákových produktů. A to si myslím je základní prvek, který zákonodárci vůbec nechtěli řešit. Nechtěli zdůvodnitelně, protože ono jde o prachy do eráru, z kterých i zákonodárce je živen, bez kterých by stát byl v rici. Pročež i děti se volně dostanou k cigaretám a zkuste výchovně takové dítě napomenout, o facce nemůže být ani řeči. Nebudete stačit utíkat od nepřizpůsobivého občana a jeho dítěte.

Proč nemůže náš stát jednoduše zakázat prodej cigaret a tabáku občanům a to doživotně, třeba u těch, co jsou budoucnost? Tzn. od věku současných dvanáctiletých. Při prodeji by musela být kontrola věku, která by skončila úmrtím posledního staršího nad ten limit a pak už by nebylo žádného kuřáka, ani proč cigarety prodat. Nojo, to chtějí ti v Rusku, hayzli nedemokratický. Tak si zahulme marihuanu a dál vydělávejme na tabáku do eráru. Marihuana se kouří o dušu a stát z ní daně nebere do eráru. Není fajn se zhulit?!

T. Kočí 3.6.2017 8:45

Zit je nezdrave! Zakazat!

V. Dosoudil 3.6.2017 8:37

Jako rovněž nekuřák

se zcela ztotožňuji s názorem pana Nachera a jsem rád, že dosud aspoň můžeme číst různé názory. Za fanatismus, jak tu kdosi zmínil, považuji především absolutní zákazy a příkazy, přinášející protichůdné důsledky. I ohledně škodlivého kouření platí, že svoboda povznáší ducha.

P. Selinger 3.6.2017 7:51

Je předpoklad, že na místo snížení onemocnění kuřákl

vyvolaných kouřením počínaje podzimem enormě stoupne počet onemocnění kuřáků z nachlazení, když budou postávat a kouřit před hospodami, jako již dnes postávají před úřady a institicemi, kde se kouřit nesmí.

A. Hrbek 3.6.2017 6:40

Rozhořčený autor postrádá základní znalosti

V případě každé "škodlivosti" je totiž základním problémem míra. Ta je jednak obecná a jednak individuální, jednak akutní a jednak chronická. V zásadě všechny chemické sloučeniny, mohou být při užití příliš velkého množství toxické. Například i požití velkého množství vody může rozvrátit homeostázu a způsobit člověku smrt. Podle autora by tedy mělo být např. požívání vody a miliónů dalších potravin, léků, apod. zakázáno.

Nejhorší jsou vždy fanatici všeho druhu.

V. Halašta 3.6.2017 9:28

Re: Rozhořčený autor postrádá základní znalosti

Já zase postrádám nějakou souvislost s tvrzeními autora.

A. Hrbek 3.6.2017 16:51

Re: Rozhořčený autor postrádá základní znalosti

"Ano, pokud kouření škodí zdraví, zabíjí, nechť není toto zboží volně dostupné, nechť se prostě neprodává a vůbec nevyrábí."

Patrně neumíte pořádně číst.

B. Novacek 3.6.2017 5:08

...a jakým směrem jste se, pane Nachere...

...vydal? Radši kubánskou, nebo brazilskou cestou? Taky dominikány nejsou úplně špatné...osobně preferuji holandskou provenienci, třeba Cafe Creme nebo Hamlet...ani Wilhelm II není špatný. Ať už tak, nebo tak, zvolil jste výtečně!

Tady zrovna čtu, že pan Vintr má obavy ze zakouřených ulic, a vyjádřil strach nad celým zakouřeným českým veřejným prostoremm...kam se vrtne? Pravděpodobně se stulí do klína některému zelenému nebo rudému pos*ranci a bude ho volit znovu.

J. Vintr 3.6.2017 2:03

Jako nekuřák

se myslím, že díky novému zákonu budu mnohem víc obtěžován kouřem než doposud. Pokud se kouřilo v hospodě, mohl jsem si zvolit, jestli tam půjdu nebo nepůjdu. Jestliže nový zákon vyžene kuřáky z hospod do ulic, budu nucen vdechovat tabákový kouř kdykoliv půjdu kolem.

P. Smatlak 3.6.2017 9:49

Re: Jako nekuřák

Ale Vintr v takové zanedbatelné koncentraci,že to ,že je to škodlivé spadá do sféry blbosti s hlouposti.Už jsi viděkl ,že je město zamořené smogem z cugaret?Ano je to blbost ale z výfukových plynů z aut a nebo smog,resp kouř t továren a nebo otevřené uhelné doly tam je to normální a nikdo nic nenamítá a ani zmínka,že by se tyto skutečně nebezpečné zdroje a to pro všechny zakázaly?.Je to kouření nezdravé,hlavně pro kuřáky ale jinak je to zanedbatelné oproti tomu o čem se tady zmiňuji a to ne stokrát ale tisíckrát měně škodlivé.Al kdo by si dovolil zakázat jezdit auty a zavřít továrny že?A je takových zdrojů znečištění a škodlivin mnohem více ale u toho kouření to je in a nejjednodušší.Rád bych věděl kolik lidí ,s prominutim magorů se tímto problémem neproblémem živí.A jal už zde bylo řečeno,když je to tak hrozné tak zakázat výrobu cigaret ale to by spousta stítů ůpřišla o nemalé zisky a spousta lidí o práci.Takže vše má i druhou stranu mince,jen jlidé s jednoduchým myšlením to nechápou.

J. Vintr 4.6.2017 2:30

Re: Jako nekuřák

Někde jsem četl, že jedna cigareta vyprodukuje tolik škodlivin, jako auto, které ujede dvacet kilometrů. Nevím jak vy, ale já si k výfuku auta nikdy nelehám, zato oblakem smrdutého dýmu od kuřáků jsem občas nucen projít.

J. Jurax 4.6.2017 13:34

Re: Jako nekuřák

K výfuku lehat netřeba, postačí se postavit k frekventované komunikaci a inhalovat. Ani to nemusí být na magistrále třeba v Legerově ulici ve špičce. Neutečete tomu.

To dýmu původem z kuřáka se vyhnete lehce.