7.8.2020 | Svátek má Lada


Diskuse k článku

GLOSA: Proti všem

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Podracký 16.7.2020 18:19

V případě Žižkova vítězství na Vítkově hoře jde především o vojenské vítězství a opravdovou statečnost. Ono totiž šlo také o něco víc. Každý si byl dobře vědom toho, že Zikmundovi vojáci nejsou žádní miláčci, ale krutí žoldáci a přišli především do Čech si nahrabat kořist. Nevím, co by znamenal opak. Možná by zadusil pouze husitskou revoluci a můžeme se dohadovat jestli by to bylo dobře nebo ne. Ale pozdější křížové výpravy proti Čechům byli taktéž poraženy a zde už šlo o víc. nejenom o loupení a vraždění cizáků v Čechách, ale i o to, co by vlastně se s naší vlastí stalo potom.

J. Sedláček 16.7.2020 9:05

kupodivu i pan Petráček dovede napsat blábol častuškovského charakteru

L. Písařík 16.7.2020 5:25

Je však taky nutno připomenout jak rozvrátili českou zemi a že jejich udatné výpravy proti Uhrům byly ve skutečnosti masakrováním příhraničních Slováků. Ještě větším paradoxem bylo, že potomci těch Slováků se ve škole učili o záslužných a vítězných výpravách husitů, leč mnohé učitele vůbec nenapadlo, že povyšují zločin na záslužný čin.

J. Herink 16.7.2020 7:38

Náboženské války byly (a jsou) neobyčejně kruté. Např. zvěrstva, která napáchali severofrancouzští křižáci v tažení proti Albigenským a katarům daleko překonají to, co napáchali Husité. Navíc kolotoč násilí zahájili kutnohorští katolíci a přesto město nedoznalo větší úhony.

J. Sinnreich 16.7.2020 15:14

Po dobyti albigenskeho mesta se taze zoldner arcibiskupa. “Ale oni jsou mezi temi kaciri i pravi krestane ?”. Odpoved: “Zabijte je vsecky, on si je Pan Buh uz prebere”.

S. Ševeček 16.7.2020 13:08

přihraniční Slováci rodu maďarského?