20.1.2021 | Svátek má Ilona


GLOSA: Proti všem

16.7.2020

Co po 600 letech evokuje bitva na Vítkově

Na mnohé události si každá doba promítá vlastní představy. Patří k nim i bitva na Vítkově, od níž uplynulo 600 let. Je to místo, kde husité porazili křížovou výpravu vedenou Zikmundem Lucemburským (synem Karla IV. a vnukem poslední Přemyslovny). Je to místo, kde stojí národní památník z první republiky, jehož architektura připomíná mussoliniovskou Itálii. Je to místo, kde stojí socha Jana Žižky, o níž se říkalo, že je největším jezdeckým pomníkem na světě. A především je to místo, kde se protínají dějiny, jejich kulturní, odborné a ideologické interpretace.

Monumentální scénou bitvy na Vítkově vrcholí Vávrova epopej Proti všem. Film, který díky skvělému Janu Pivcovi v divácích zakódoval Zikmunda jako arogantního hrubiána. Téhož Zikmunda, který z jiného pohledu vyzní jako evropský vzdělanec, polyglot a státník, jenž po desítkách let odstranil papežské schizma, a tím i rozkol západní civilizace.

Ač je film Proti všem ryze dobový (1956), na místě samém setrvává deska se slovy: „Nepatrná hrstka lidí přemohla spojené řady obrněných, poněvadž byla přesvědčena o své pravdě. Tehdáž byly strany dvě. Evropa a my. A ta Evropa byla bledá, zsinalá a černý prapor s rudým kalichem vlál jí nad hlavou.“ Lépe by to neřekl ani dnešní národovec. Aby bylo jasno, nejde o výpad proti husitství. Připomínejme si třeba pražské artikuly, manifest za svobodu slova a víry. Ale i fanatickou stránku hnutí – obrazoborectví, ničení, upalování nepřátel i vlastních heretiků. V době, kdy sílí pocit, že ze Západu se hrne vlna ideologického fanatismu, můžeme vědět, že před 600 lety se Západ podobně díval na husitské Čechy.

LN, 14.7.2020Advantage Consulting, s.r.o.
PLÁNOVAČ VE VÝROBĚ (34 -40.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 34 000 - 40 000 Kč


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.