17.1.2021 | Svátek má Drahoslav


Diskuse k článku

GLOSA: Promořit, jenže...

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 14.1.2021 19:54

U chřipkového typu viru se vždycky promořovalo. Ale to byly doby, kdy se neblblo jako dnes. Tolik se všecko neokecávalo (možná boj o zrno, vajíčko a dodávkou čočky na pulty). Tedy nechci tím říci, že za Husáka by se neblblo.

Celým životem mě zatím provází "Novotného" kombinované, základní očkování.

Tetanus - zde pak opakování za Husáka. Dohodli se, praktici, že protilátky vydrží do konce života. Výrobci ampulek pochopitelně nesouhlasí.

J. David 14.1.2021 13:58

Nechat se očkovat proti viru, který mutuje, není to samé, jako černé/kravské neštovice, či obrna, kde se vakcinovalo proti stabilnímu viru (napíchání kovovou štětkou ramene oslabeným virem kravských neštovic, či lžičkou vakcíny perorálně). Jsem senior, pamatuji, i trauma povinných zubních prohlídek, mnohde se šlapací vrtačkou dentisty (dnes mají turba za cenu, kdy raději než zuby, budu konzumovat ovesnou, či krupicovou kaši a maso ze zvěřinové svíčkové si rozemelu). Nač kousat nemaje chrup, žaludku ušetřím bez zubů to, co bych udělal se zuby a žaludek semlel. A Covid? Každý na něco musí zemřít, jsem cynik. Je mi 70, jsem "prduch", platím sociální i zdravotní mimo obligatoria placeného státem, tzv. "nachshlag". Prý si mohu na OSSZ zažádat o zvýšení důchodu, 0,4%/rok základní výměry o padesát kaček navíc. Jedno pívo v Praze, stojí to za čas administrační dam na OSSZ, a dědka, prepcaného času v kontoáru, překládat lejstra a vadit se a přít o relevanci dokladů? Děkuji, nechci míti nic s ouřady (v době Covidu tam vesele hnípou, vaří kafe a potulují se s lejstry po chodbách v potu tváře, jako by opustili práci v kamenolomu. Co dodat, polovinu vyházet do kamenolomu, tam se smí i pracovat v týmu s odstupy. Nu, vyblil jsem se, stařík vrtošivý...

B. Rameš 14.1.2021 12:44

Ach jo. "Věřit", "zázračná"... Asi to opravdu žere mozky.

K. Wágner 14.1.2021 10:43

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) vyžaduje, aby všichni cestující v letadlech létajících do Spojených států měli důkaz o negativním testu COVID-19, než budou moci nastoupit na let. Cestující v letecké dopravě jsou povinni absolvovat virální test (test na aktuální infekci) do 3 dnů před odletem do USA a poskytnout písemnou dokumentaci o výsledku svého laboratorního testu (v papírové nebo elektronické kopii) letecké společnosti nebo poskytnout dokumentaci po zotavení z COVID-19. Letecké společnosti musí potvrdit negativní výsledek testu u všech cestujících nebo dokumentaci o zotavení, než nastoupí. Pokud cestující neposkytne dokumentaci o negativním testu nebo zotavení nebo se rozhodne test neabsolvovat, musí letecká společnost cestujícímu odepřít nástup na palubu. Toto nařízení nabude účinnosti 26. ledna 2021.

B. Rameš 14.1.2021 12:45

Tak to jste si radostí ucvrnknul, že?

Š. Hašek 14.1.2021 19:56

Naštěstí USA nejsou středobod Země.

Bude hezké sledovat, kdo bude první "jako za minula".

M. Miky 14.1.2021 9:59

Promoreni vesele jede, protoze hlavni zdroj prenosu (tedy pracoviste) jedou taky. Zda se, ze lidi zacinaji chapat, ze se nemaji udavat (trasovat) a dobrovolne testovat, protoze tak krmi PSA a davaji covidvlade do rukou klacek, kterym jsou pak mlaceni po drz- po ustech.

J. Kadeřábek 14.1.2021 14:00

Těžko. Na antigenní testy ZADARMO stojí čecháčci fronty. A voliči ANO to nemají ani čím pochopit.;-D

P. Milan 14.1.2021 17:40

O čecháčcích píší většinou ... čecháčci.

Ž. Říje 14.1.2021 9:02

Autore, vypadal jste jako inteligentní člověk. Proto mě zarazilo, že posloucháte Klausovy pindy a čtete noviny. Takže si měním úsudek.

P. Veselý 14.1.2021 8:51

No je to prostě nová chřipka. Epidemiologická příručka píše promořit zdravé a mladé. Staří a nemocní se musí chránit, posléze očkovat. U nás na to šli od lesa, takže senioři se nám promořují v nákupácích a děcka se sportovci dřepí doma. Imunita po nemoci je zhruba rok, po očkování ještě nižší, prostě jako u chřipky.

R. Langer 14.1.2021 10:32

Přesně!

D. Zítko 14.1.2021 11:22

Tak to je R^

J. Kadeřábek 14.1.2021 13:58

V obchodech se promořují zcela dobrovolně. Od té doby co existují služby jako Rohlík není nutné chodit do kšeftu osobně ma je to tedy jejich rozhodnutí. Ovšem v DD si ti senioři nemohou vybrat kdo je z personálu nakazí. Tam se ostudně nic nedělo dokud někdy koncem listopadu nedostali testy.

J. Nevrkla 14.1.2021 8:18

Že by Klaus něco plácal bez znalostí, to snad nikdo nečeká.

Na Frekvenci 1 citoval z obsáhlé studie známého německého vědce, který se těmito problémy zabývá. Ten došel k závěru, že po vakcinaci Pfizerem hrozí 5% pravděpodobnost následných problémů. Po prodelani covidu že je tato pravděpodobnost nižší. Proto že se očkovat nenechá.

J. Kadeřábek 14.1.2021 14:04

On je sportovec, nekuřák a štíhlý. Nemá motiv se očkovat na virovou chorobu, což je vždy i u chřipek z hlediska účinnosti loterie. Mj. ti co covid prodělali by se také neměli očkovat. Nabízí snad Babiš testy imunity (435 kč) zdarma? Ani náhodou. Zjistilo by se, že to má půl národa za sebou a panika je zbytečná. Navíc kšeft s vakcínou se odhaduje na 100 milard dolarů.

J. Nevrkla 14.1.2021 19:24

A protože mám určité podezření, že jsem covid prodělal, už jsem si ten test koupil a v úterý budu chytřejší. Očkovat se stejně nenechám, ale pokud budu mít protilátky, tak i s úsměvem.

P. Dvořák 14.1.2021 8:06

Jestli umím počítat a platí mediální masáž, že přibližně od poloviny října 2020 je u nás denně 15 000 nakažených a často i víc, tak do pololetí 2021 bude promořeno téměř 4 000 000 obyvatel. (čtyři miliony).

To je docela slušný výsledek.

V posledních dnech to kleslo na 10 000 denně, takže se nám to (sakryš!!!) trošku protáhne.

M. Kanda 14.1.2021 8:48

Ten denní počet nakažených je vyšší. Většina nic nehlásí a pěkně doma v tichosti virus vyleží. Takže když chcete získat reálné informace, musíte ta vaše čísla násobit cca čtyřma.

Do pololetí by tak mělo být promořeno 16 miliónů lidí, což je nesmysl. Tolik lidí u nás nemáme. Proto musí počet nakažených klesat.

P. Dvořák 14.1.2021 9:08

Vy uvažujete prakticky, což je správné.

Já jsem to spočítal čistě teoreticky. Ale i tak je ohromující, k jakému úžasnému výsledku nás dovede lock-down. Tomu se říká "kouzlo nechtěného" :-)

Problém je, že nikdo není schopen (stejně tak jako u očkování) zaručit, že imunita vydrží déle než několik týdnů? - měsíců? Nebo do rozšíření nové mutace.

J. Kadeřábek 14.1.2021 14:09

Poslední vědecké informace jednak z USA a jednak s FNUSA (špitál sv. Anna v Brně) mluví až o 8 měsíční imunitě vybádané v USA, kde to mají déle. FNUSA má ověřeno 6 měs. a ve výzkumu pokračuje. Výsledky ovšem média neprezentují, protože by to kazilo kšefty s vakcínou a vládní obojky občanům.

H. Paculová 14.1.2021 7:50

Největším zastáncem a propagátorem rychlého promořování není u nás vědecká obec, ale náš exprezident Václav Klaus. Tomu (a jeho stoupencům) vůbec nevadí, že strategie promořování v článku, otisknutém v říjnu 2020 v nejprestižnějším vědeckém časopisu se zaměřením na lékařství The Lancet, byla hodnocena jako „nebezpečný klam nepodložený vědeckými důkazy“. Zde se také říká, že „taková strategie by neukončila pandemii covidu-19, ale vyústila by ve vracející se epidemie, jako tomu bylo v případě mnohých jiných infekčních chorob před vytvořením očkování“, přičemž „empirické důkazy z mnoha zemí ukazují, že není možné omezit nekontrolovaná ohniska na konkrétní části společnosti“. Samozřejmě k přirozenému promoření (imunizaci) populace postupně dochází. Ale šířící se nákaze dát volný průchod by k řešení současné situace nepřispělo.

B. Jech 14.1.2021 9:16

Zajímavé je, že epidemie španělské chřipky, hongkongské chřipky, prasečí chřipky ani ptačí chřipky se nevrací.

P. Moravčík 14.1.2021 16:14

Koronavírusy nie sú vírusy chrípky. Podobné príznaky ešte neznamenajú podobénho pôvodcu. Chrípka je sezónna, korona vyzerá na celoročnú záležitosť s miernym poklesom výskytu v obdobiach, ktoré nepodporujú šírenie.

P. Moravčík 14.1.2021 18:21

Ešte jedno - oni sa môžu vrátiť. Sú dve podmienky: populácia, ktorá sa s nimi stretla musí ustúpiť novým, ktoré sa s antigénom nestretli a druhá je antigénny shift, prudký zlom v kombinácii hemaglutinínu (H) a neuraminidázy (N), napr. H1N1, ktorá zastihne populáciu nepripravenú. Preto sa tieto epidémie objavujú zhruba po 25-30 rokoch a s rôznou intenzitou.

V. Vérosta 14.1.2021 6:52

Akorát to promoření nemá moc smysl, protože imunita tím nevzniká, nebo jenom chabá. Prý. Jedině se tak opakovaně každý promořovat v pravidelných intervalech do konce života. Ten pak nebude daleko.

Má to asi smysl jako testování, testování, testování, které zjistí, že jsem pozitivní, pozitivní a zase pozitivní. No aspoň je to sranda! :-)

P. Vychodil 14.1.2021 9:52

a na to jste přišla jak ? ještě vloni na jaře Prymula mluvil o promoření, pak, z politických důvodů, bylo toto slovo zakázáno...

po prodělané "chřipce" máte snad imunitu tak dlouho, dokud se neobjeví jiný kmen (tedy pokud váš imunitní systém za něco stojí)...dokud se neočkovalo proti běžným dětským nemocem, po prodělání nemoci se získala imunita na doživotí, u očkování to neplatí

ale samozřejmě, pokud by platila lékařská "pravidla", platná dlouho, dlouho, žádný kšeft z očkování by nebyl...

je stejně zajímavé, jak se lékařská věda dokáže změnit názory během pár měsíců...