16.4.2021 | Svátek má Irena


GLOSA: Prodavač dýmu

10.10.2020

Pojem obchodník s deštěm je dosti vžitý, ale pro současnou situaci se mi více líbí písnička Petera Nagye Predavač dymu. Prodavač dýmu nabízí lidem takovou hloupost, jako je dým, ale protože to umí podat, lidé u něj nakupují a ještě se tetelí blahem, že něco tak potřebného sehnali.

Už jich tu bylo hodně. Prodavači dýmu, kteří volali: „My splníme vaše sny! My víme jak!“ Vzpomínáte?

„On jediný nám nikdy nelhal“ (ten to o sobě alespoň ještě neříkal sám)

Občanské hnutí

Harvardské fondy - jistota desetinásobku

Chceš zhubnout? Zeptej se mě jak (Nosili jste placku, nosili?)

Věci veřejné

Úsvit

Milion chvilek (dle Agentury Pravda vyděsí mají těch chvilek ovšem jen 752 000)

Zas a znovu noví vizionáři znající jako jediní cestu ke všeobecnému blahu, nebo alespoň k tomu svému. Podnikatelské subjekty, strany, hnutí, straničky a hnutíčka, která hodlají pohnout zeměkoulí ve váš prospěch. No ano, ve váš! prospěch! - a nikdo jiný to s vámi nemyslí tak dobře jako oni. Jedni s těch jurodivců dokonce sami sebe nazvali Rozumní.

Teď tedy se chystá nadělovat Mikuláš. Minář. Nu, proč ne. Modré z nebe a světlé zítřky už slibuje 233 stran a hnutí, ale nebe je dosti veliké, jistě se v něm najde kousek, který vám zatím ještě nikdo neslíbil, a také zítřků bude nekonečně mnoho, pár vám jich ještě Mikuláš může slíbit. Není a nebude na to sám, po vzniku jeho hnutí se za nějaký ten měsíc opět vynoří nový politický subjekt, který to s vámi bude myslet upřímně. Milion stran a hnutí pro demokracii - safraporte, to by bylo něco!

Tak proč, u všech všudy, tolik povyku okolo úmyslu založit 234. politický subjekt? No přece: tentokrát to bude něco úplně jiného! Nebo ne?

Pro inspiraci přikládám dvě reklamy z dob Rakouska-Uherska. Podle nich byly minimálně dva problémy s ženskou krásou jednou provždy vyřešeny. Tak proč ještě dnes existují pošetilé kosmetické koncerny a estetické kliniky, které se snaží přijít s něčím, co už podle těchto reklam tak dávno existuje a funguje?

Prodavač dýmu 1
Prodavač dýmu 2

Převzato z autorovy Palety názorů a ptákovinAdvantage Consulting, s.r.o.
KONTROLNÍ INŽENÝR/PRŮMYSLOVÁ AUTOMATIZACE (30 - 40.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.