28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

GLOSA: Proč jsem napsal to, co jsem napsal

Tedy o rabování Rudé armády (RA) v Karlových Varech. Inu proto, že léta byly některé aspekty druhé světová války „upozaďovány“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Stirsky 13.5.2020 13:40

Kdosi se divil, co prý mohl způsobit Erenburg. Tak toto publikoval ve frontových novinách: "yní už víme, že Němci nejsou lidé. Nyní se slovo „Němec“ stalo jedno z nejhnusnějších nadávek. Nenechte nás mluvit. Nenechte nás se vztekat. Nechte nás zabíjet. Když nezabijete Němce, Němec zabije vás. Odvleče vaši rodinu a bude ji mučit v tom svém hnusném Německu. Když už jste zabili jednoho Němce, zabijte hned dalšího." "Nezapomeň vojáku! Tam v Německu se skrývá Němec, který zabil tvé dítě, znásilnil tvou ženu, nevěstu a sestru, zastřelil tvou matku a otce, vypálil tvůj dům. Postupuj proti nepříteli s neutišitelnou nenávistí. Kvůli spravedlnosti a ve jménu památky všech, kteří byli povražděni fašistickými katany, je tvou povinností jít do doupěte bestie a potrestat fašistické zločince. Krev našich kamarádů padlých v boji, utrpení zavražděných, sténání zaživa pohřbených, neutišitelné slzy matek tě volají k nemilosrdné pomstě." "Němci budou proklínat hodinu, kdy vstoupili na naši půdu. Německé ženy budou proklínat hodinu, kdy porodily své syny - barbary. My nebudeme hanobit. My nebudeme proklínat. My budeme zabíjet."

J. Hrdlička 13.5.2020 15:49

A ta výzva k zabíjení německých dětí je kde? Tohle všechno jsou výzvy ke zúčtování s agresorem, který nepřišel osvobozovat od Stalinismu, nýbrž podrobit si zemí a ,,podřadné,, zlikvidovat. Měl Erenburg po monstroznich masakrech typu Babí Jar pěstovat pacifismus.

P. Victorin 13.5.2020 21:42

Hrdličko, nebuďte líný kliknout si na Google, místo pruzení, zde náhodou chytřejšího diskutéra... Pochopeno?

J. Hrdlička 14.5.2020 11:28

Jste vopravdu vostrej :-)

P. Jášek 13.5.2020 17:34

Tak pokud to napsal mezi rokem 41 a 45 tak s tím souhlasím!

P. Victorin 13.5.2020 21:45

Jášku, nechlubte se, že jste patologický případ a raději mlčte!

P. Victorin 13.5.2020 21:38

Za zjevně paranoidní protiněmecké vrahounské bláboly produkované při bitvě o Stalingrad, Ehrenburga kritizoval nejen Hitler a Goebbels ale i celebrity Západu. Ehrenbug se za svůj úlet následně veřejně omluvil, ale možná si tím jako Žid zachránil život, když Džugašvilli - Stalin zakrátko po válce vyrazil v Hitlerově stylu proti "Sionistům"...

J. Hrdlička 14.5.2020 11:31

Jiste, bitva o Stalingradu, pořád není jasné, kdo válku vyhraje, ale celebrity zapadu budou rozhorceny protinemeckou propagandou :-)

Ale já myslím, že poté, co ho kritizoval Hitler a Goebbels, se Erenburg fakt zastyděl:-(.

L. Severa 13.5.2020 13:37

Čím více se vzdaluje doba Benešova, tím je horší jeho hodnocení. Při sokolském sletu v roce 1948(po ústupku Gottwaldoví !)) ještě zástupy provolávaly: „Ať žije prezident Beneš“, nebo „Když nám ho sem nepustí, půjdem za ním do Ústí“. Teď již se jaksi zapomnělo, že s Masarykem odešli v první světové do zahraničí, s rizikem, že se již nevrátí a své rodiny nikdy neuvidí. S paní Benešovou se ve Vídeňském kriminále moc nemazlili. Beneš hodně spoléhal na různé smlouvy a dohody (např.“ Malá dohoda“, pomoc Západu) a to se mu vymstilo. Západ se na nás v roce 38. vykašlal, my jsme sice měli dobrou armádu, ale také 2 milióny páté kolony. Beneš neměl odvahu bojovat a mít na svědomí tisíce životů. Jaký mohl být výsledek ? Národ by si sice zachoval čest, ale za jakou cenu ? Snad si někdo nepředstavuje, že bychom Hitlera porazili. Měl snad z toho něco, že ustoupil ? Měli snad pravdu brněnští Němci kteří přišli s rýmovačkou : „Vykradl banku, sebral Hanku a uletěl v éroplánku „? Za války věřil Stalinovi, jako řada jiných, a uzavřel s ním smlouvu. Vůči Stalinovi dělal takovou politiku, že jsme byli jediná země obsazená RA, ve které nebyla dosazena Stalinova loutková vláda. Pravda nebyla to demokracie úplná, ale volby v roce 1946 byly naprosto demokratické. A v nich zvítězili komunisté s 38 % hlasů. Stalin si asi také proto dovolil, že nám zakázal přijmout Marshallův plán. Podle mého názoru udělali nekomunističtí poslanci chybu, že chtěli v únoru 1948 odstoupit. Komunisté toho využili a nasadili Benešovi nůž na krk. S milicí v zádech, s armádou které velel jejich přisluhovač Svoboda měl Gottwald trumfy v ruce. Možná by část armády nešla se Svobodou, ale to by asi vedlo k občanské válce. Beneš asi podruhé nechtěl připustit krveprolití.

H. Rybnická 13.5.2020 14:06

Pane Severa ta rýmovačka se rýmuje jen v češtině, nedá Vám to se zamyslet kdo ji vymyslel? Ale je to samozřejmě jednodušší, něco zlého házet na "Němce"?

POdívejte se, to všechno co taky píšete je možná pravdivé. Ovšem: POlitik může být jakkoli neobyčejně vzdělaný člověk - ale k zvládnutí složitější a poměrně neznámé situace absolutně neschopný. Toto platí o celé řadě politiků, i dnes. O Benešovi také.

L. Severa 13.5.2020 15:51

Paní Rybnická, tu rýmovačku jsem slyšel od brněnského Němce, proto jsem to tak uvedl. Jistě to mohl vymyslet i Čech. Myslím, že jsem již uvedl před jakými těžkými rozhodnutími Beneš stál. Dnes hodně lidí ví jak to měl řešit. Válkou v r. 38? Občanskou válkou v r. 48? Beneš jistě někdy chyboval, ale kdo ne? Myslíte, že někdo schopnější by nás z těch těžkých dob vyvedl bez úhony? Jestliže ano, pak se zařazujete k těm co nyní vědí jak nás mohl zachránit před Hitlerem a před Stalinem.

J. Vintr 13.5.2020 13:13

Na konci války stála naše země na začátku budování mírového života s mílovým náskokem před všemi evropskými zeměmi. Utrpěla ve srovnání s nimi minimální lidské a materiální ztráty a nopak nám sem Němci ještě přemístili, jako do poslední země nezasažené spojeneckým bombardováním, nezanedbatelnou část svého průmyslu. Naše továrny mohly okamžitě začít pracovat pro poválečný trh, kde chybělo prakticky všechno. Navíc jsme mohli čerpat velkorysou americkou pomoc. Mohli jsme být suverénně nejbohatší zemí Evropy, kam by i takoví Švýcaři, obrazně řečeno, jezdili na devizák. A tohle všechno nebylo jen a jen kvůli tomu, že nás "osvobodili" Rusáci. Dodnes se na nás bohatší evropské země koukají jako na chudé příbuzné a i těm poraženým Němcům sloužíme jako levná montovna. Tisíceré díky Rudé armádě osvoboditelce!

P. Jášek 13.5.2020 13:22

Palec hore!!!

M. Panter 13.5.2020 13:49

Trochu si to zjednodušujete . Obětí války jsme měli víc , než většina Evropy.Prumysl u nás byl vesměs Židů nebo Němců . Židy zlikvidovali Němci a my(po zásluze) vyhnali Němce . Průmyslově jsme byli na špici v jednotlivých oborech , celkově však průměr .A hlavně zapominate na jednu věc - západ nás zradil dvakrát , v Mnichově a v Jaltě . Volby do toho pak už nic neměly , i kdyby nevyhráli komouši , stejně by tu vládli...viz Polsko.

J. Vintr 13.5.2020 13:55

Mylím, že to nezjednodušuji. To, co uvádíte, byly celkem nepodstatné věci, které by se vyřešily za pochodu. Na Jaltě nás nezradili, to byl nejspíš výsledek intrik Beneše, který byl v té době už Stalinovým slouhou a dost možná to byla i práce ruských agentů v Roosveltově blízkosti.

M. Panter 13.5.2020 14:13

Mentální potenciál národa byl během války zlikvidován . Ten za "pochodu" nevyřešíte ani náhodou . A v těch různých Jaltach či Teheránech si Stalin prosadil za postup až do Berlína a otevření japonské fronty nárazníkové pásmo v Evropě , kterého my byli součástí . Můžete to nazvat , že jsme se stali oběti kompromisu či zrady...ale výsledek je stejný .

P. Kmoníček 13.5.2020 16:43

Vy argumentujete jak student za totality. Jakou smlouvu porušila třeba Velká Britanie, se kterou jsme žádnou neměli ?

M. Panter 13.5.2020 18:32

Kde je řeč o nějaké smlouvě ? Řeč je o "o nás a opět bez nás"...

J. Hrdlička 13.5.2020 15:50

Jaké těžké ztráty oproti nám utrpělo takové švédsko nebo švýcarsko?

P. Kmoníček 13.5.2020 16:45

A jaké škody utrpělo Československo, nebo česká území proti třeba Belgii a to v obou světových válkách ?

J. Hrdlička 13.5.2020 18:32

Všimněte si, prosím, na které tvrzení jsem reagoval.

M. Hoblík 13.5.2020 12:43

Podle všeho by měla vítězná armáda nemilosrdně vyhladit poraženého nepřítele do kořenů; nikdy by nenastal důvod překrucovat dějiny...

P. Jášek 13.5.2020 12:46

Mezi námi, kdyby to spáchali na Němcích fakt si nemyslím, že by Evropě chyběli. ;-)

J. Vintr 13.5.2020 12:54

To si nemyslíte špatně. Nemci by Evropě zaraceně chyběli. Evropa by byla bez německých schopností a pracovitosti mnohem chudší. Role kterou v posledních letech hraje Německo pod vedením ruské agentky soudružky Merkelové je už poněkud jiná kapitola.

P. Jášek 13.5.2020 13:01

No a co kdyby bychom se vrátili k Sasům, Bavorům, Meklemburčanům, Westfálcům...?

Problém Německa je v tom, že bylo sjednoceno Pruskem a to se vždy vymezovalo proti naší, Západní civilizaci s tím, že oni ji napraví!

No vidíme jak, že?

P. Staronový 13.5.2020 13:07

Neškodilo by, ale jak to udělat? Nejspíš by se to nezdařilo ani hned po válce, vítězným mocnostem.

P. Jášek 13.5.2020 13:19

No, on ten návrh rozdělit Německo před rok 1870 padnul. Churchill by nebyl proti, i když to asi navrhnul Stalin, jenomže už se to začalo lámat na Západ a Východ. Tak nic.

H. Rybnická 13.5.2020 15:15

Ještě že jsou na světě lidé o něco moudřejší než Vy. Morgenthauúv plán na přeměnu poválečného Německa na ryze agrární stát vzbudil odpor nejen západních Spojenců ale také veřejnosti. Koneckonců zvítězila myšlenka na podporu Německa se stát demokratickým státem. Nevím co by Evropě dnes více chybělo: Německo nebo třeba Ceská Republika, to jen tak v návaznosti na Vaše úvahy.

F. Navrátil 13.5.2020 12:16

Novátorský vklad dějin pana Stejskala a předkládání událostí vytržených z kontextu mne zaujaly. Zbývá ještě odpovědět na drobný detail, proč wehrmacht a waffen SS utíkaly od Stalingradu až do Berlína před armádou, která neumí nic jiného, než znásilňovat a rabovat.

P. Jášek 13.5.2020 12:25

Někdo, někde, něco takového napsal?