29.7.2021 | Svátek má Marta


GLOSA: Probůh!

25.5.2021

Nevymýšlejme nové mluvnické rody pro jednotlivá pohlaví!

Nechám se oslovovat oni nebo ono?! Svět se vážně zbláznil! „Dnes vám pyšně oznamuji, že se nově identifikuji jako nebinární a nechám se oslovovat oni nebo ono.“ – uvedlo/uvedli zpívající osoba Demi Lovato (zde).

Vím, že novodobým trendem je vzrůstající počet nejrůznějších genderů, kterých už jsou dnes desítky. A každý, kdo jde touto cestou, je cool, trendy a in. A čím zajímavější a netradičnější gender či sexualita, tím více prostoru dotyčný dostává také v mediální rovině – tím spíše, pokud se jedná o osobu známou.

Naopak také vím, že každý, kdo zastává model tradiční rodiny a pouze dvě pohlaví – mužské a ženské, je naprosto out a pakliže si dovolí sdělit veřejně svůj názor, je za něj téměř pranýřován.

Přesto trvám na svém. Příroda stvořila muže a ženy. Podle toho se odedávna lidé také oslovovali. Oslovovat však někoho jako „oni“ nebo „ono“, to je podle mne vážně daleko za hranou.

Navíc jak poznám, že je dotyčné individuum „ono“ nebo „oni“? Přijde snad doba, kdy se každého budeme muset nejprve zeptat, kým/čím a zda vůbec někým/něčím se cítí být dříve, než ho oslovíme příslušným rodem, abychom se ho nechtěně nedotkli?

Ať se každý cítí být, čím chce, a sdílí lože, s kým chce – nevymýšlejme ale probůh nové mluvnické rody pro jednotlivá pohlaví! Po staletí nám stačila ta stávající. Proč by tomu tak nemohlo být i nadále?

Převzato z profilu.LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.