25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

GLOSA: Privatizace státní správy

Přemýšlím o jedné věci. Moje žena hledá práci, chodí proto podle zadání na Úřad práce. Teď se v novinách dočtu dvě věci, ta první je, že na úřadu práce je asi 50 000 zaměstnců, a ta druhá, že nejdéle za dva roky bude velku část agendy zajišťovat soukromá agentura nebo jejich větší množství...

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vozábalová 6.5.2013 2:31

Legrační ano!

Vážený pane autore,

počet úředníků státní správy se neodvíjí od toho, kolik úkolů se přesune na privátní subjekty a už vůbec ne od toho, jak se změnšuje či zvětšuje počet obyvatel státu. V zásadě je jediným kritériem množství agendy, které státní správě přikazují zákony, jejich novely a novely novel. S tím ale nic nenadělají ani ministři, natož pak úředníci na jakékoli úrovni.

Jedině poslanci a senátoři mají v této věci pravomoc a těm zase většinou přijde na mysl až jako poslední administrativní zátěž, kterou ten který zákon přinese.

Takže úspěšné bujení stání správy by se sice dalo charakterizovat ve Vámi uváděných souvislostech jako legrační, nicméně faktický stav věci bych spíše označila jako tristní. 

Zcela ovšem chápu, že Vaše označení "legrační" znamená prakticky totéž - ale ve veřejné správě jsem dost let působila, tak mi ironické označení "legrační" přijde jako velmi slabý odvar charakteristiky skutečného stavu.

I. Schlägel 6.5.2013 7:40

Re: Legrační ano!

Je to prostě taková hodně drahá legrace. Čím dál dražší a méně legračnější.

Z. Švrček 6.5.2013 9:06

Re: Legrační ano!

Není to přesné. Vláda vládne prostřednictvím zákonů. Když se podíváte na jakýkoliv program jednání parlamentu, je v něm vždy více vládních návrhů zákonů a novel, než poslaneckých. Poslanci pak mají za úkol vládní novely buď schválit, nebo ne. Že tam je lidová tvořivost, která zákony zapleveluje je pravda, ale hlavním zdrojem práva je dnes již z 85% Evropská unie. Vláda každé Evropské země, která je členem EU, tedy ČR nevyjímaje, je povinna přejímat právo EU do své legislativy - vlemi zjednodušeně řečeno. Proto za zdroj neutuchajícího nárůstu vládních agend a úředníků je dnes především nutno označit EU, která se ovšem snaží legislativně ošetřit každý pšouk a kdejaký splašený nápad svých kpomisařů. Proto neviňme pouze naše volené představitele. Ti pravda nevykazují příliš snahy k zjednodušování, avšak mnohdy jim nic moc nezbývá - jen se podívejta na naše zprávy. Stane se nějaký průšvih a ejhle - hned media volají po lepší legislativě. To však jen navyšuje evropskounijní legislativní zmatek. Basta.

J. Barto 6.5.2013 9:12

Re: Legrační ano!

Myslím, že se mýlíte. Když tvrdíte, že na to právním "bor/delu" u nás, se podílí z 85% EU.

Protože jsem v běžném životě měl možnost poznat administrativu tam i tady ( například jsem stavěl, venku i nedávno zde,)tvrdím naopak, že největší problém je u našich zákonodárců.

P. Sulc 6.5.2013 20:01

Re: Legrační ano!

Bohuzel mate pravdu, oddeleni legislativy a executivy v CR temer neexistuje. Stale ctu, jak vlada schvalila ten ci onen zakon, ktery pak jde jen do parlamentu pro stempl. V USA je jinak, vlada nanejvys poda jakys -takys navrh a ten je zpracovan obema komorami kongresu, take kazdou vzlast a pak se musi dohodnout na stejnem zneni. Vlada zde nedela sikovne zakony, aby si podle nich vladla.A dalsi dulezity rozdil: lide si voli primo poslance a senatory, nikoliv strany. Takze klidne jeden muze byt demokrat, druhy republikan , a serif treba nezavisly..Evropsky system volby stran slouzi jen k tomu, aby strany vyziraly stat, ''''lid'''' se tak da lepe oblbnout.

P. Skřivan 6.5.2013 23:18

Re: Legrační ano!

To by ovšem bylo za předpokladu, že by byli úředníci vytíženi.

To tedy ovšem nejsou, pokud za vytížení nelze považovat více či méně stupidní úkoly typu sepisování koncepcí, které nikdo nikdy nečte a nakonec směřují kam patří, tj. do skartovačky.

Ono jde ale spíš o to, že se dělají pozice pro kámoše politických stran a každý šéf potřebuje podřízené. Jelikož práci nemají, tak se jim nějaká vymyslí.

Jak já poznal státní správu, tak propuštění 50% lidí by dost možná zajistilo, že třeba sociální dávky by konečně začali vyplácet včas, protože by se místo stupidit mohli věnovat tomu, k čemu tam vlastně jsou ... .