31.5.2020 | Svátek má Kamila


GLOSA: Přítomnost otců u porodu není lidské právo

1.4.2020

Vážná situace, ve které se dnes celá lidská společnost nachází, je jistě příležitostí zamyslet nad tím, co jsou ta skutečná lidská práva člověka, která musí být v každé situaci a za každou cenu respektována a jejichž existence nesmí být nijak a nikdy ohrožena, a co jsou jen další možnosti, které rozšiřují míru svobody občana, ale nejsou pro zachování řádného fungování společnosti zásadní. A je tedy možné je za určitých okolností z dobrých důvodů omezit.

Jednou z takových možností je, podle mého názoru, účast otců u porodu jejich dítěte. Je to jistě věc, která přispívá ke kvalitě rodinných vztahů, posiluje otcovství i mateřství, tedy hodnoty, které jsou pro soužití lidí užitečné. Ale nelze přehlédnou, že lidská společnost se po mnoho generací vyvíjela zcela zdárně i bez této možnosti, která se v poslední době stala jistě i trochu módní záležitostí, a rozhodně tedy není ničím, co by bylo zcela nezbytné pro zdravé rodinné vztahy a řádný vývoj dětí. 

Je proto podle mého názoru možné tuto možnost z tak naléhavého důvodu, jakým je ochrana nejen rodičů, ale i zdravotního personálu, omezit, aniž by byla práva občan významněji dotčena.

To, že se některé neziskové organizace domáhají v této věci soudního rozhodnutí, považuji za zcela nepřípadné.

Převzato z blogu autora s jeho souhlasem

Autor je ombudsman
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.