20.9.2021 | Svátek má Oleg


GLOSA: Prezident Zeman v České televizi

17.9.2016

Kdo očekával střet démonizovaného prezidenta a démonizované České televize, byl zklamán. Kdo očekával věcné zprostředkování (mediaci) prezidentových názorů, určitě zklamán nebyl.

Mnozí internetoví i printoví „také“ žurnalisté, politici a „také“ odborníci (většinou na cokoliv, čím si chtějí dokázat vlastní významnost) podnikající verbální nájezdy na prezidenta Miloše Zemana ať se vyjádří o čemkoli a jakkoli (lidé z principu předpojatí a psychicky nevyrovnaní, zahlcení frustrací a negativismem) přišli ve středu ve večerních hodinách na ČT24 při sledování rozhovoru dvou moderátorů České televize s prezidentem Milošem Zemanem zkrátka.

Ukázalo se, že platí přísloví „...jak se do lesa volá...“ – korektně položené věcné otázky, prezentované bez emocí a snahy dokázat, že novinář má politika „v hrsti“ a čím větší je hulvát, sponzorovaný aktivisty v pozadí, tím větší je i novinář, vyvolaly na straně prezidenta fundované, argumentačně podložené odpovědi bez jízlivosti.

Prezident, který nebyl tlačen agresivním stylem (jak bývá někdy zvykem frustrovaných novinářů) k obdobným reakcím, působil velmi příjemně, klidně, občas s laskavým humorem. Dialog měl pak pro diváka věcný význam (bez ohledu na to, zda s prezidentem v dílčích otázkách souhlasil, či nikoli), což je z definice společenské funkce médií cílem mediace.

Jistě nejsem sám, kdo přijal s uspokojením, že rozhovor byl veden způsobem, jaký je pravidlem v případě kvalitních moderátorů v prestižních zahraničních televizních stanicích.

K hořkému zklamání ale jistě dospěli i ti, kdo dlouhodobě prezentují vysílání České televize jako veřejného nepřítele. Jsou rubem sebestředných a arogantních moderátorů, kteří také existují – jedni bez druhých by nemohli existovat.

Převzato z autorova blogu s jeho souhlasemTestujeme: Jak vybrat správné čočky pro astigmatismus?
Testujeme: Jak vybrat správné čočky pro astigmatismus?

Nosíte čočky a máte astigmatismus očí? Víte, kde nakoupit ty správné, které vám rozhodně nebudou dráždit oči? Redakce testovala za vás! Chcete...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.