15.5.2021 | Svátek má Žofie


GLOSA: Presumpce rasismu

20.4.2021

Proč se z liberální demokracie stává nadávka

Hodně se mluví o právním státu, tedy vládě zákonů. Hodně se mluví i o liberální demokracii, jež se právním státem ráda zaklíná, ale lidé ji vnímají různě. Jako pojistku hodnot ideologie pokroku, ale u nás už spíše jako nadávku. Její střet s právním státem ukazuje vývoj fotbalové kauzy Kúdela vs. Kamara.

Slávista Kúdela údajně řekl Kamarovi z Glasgow Rangers, že je „zasr* opice“, ale není na to důkaz. Šlo o rasismus, či jen emocí vyhrocenou vulgaritu? Dokud to bylo jen mezi Slavií a Rangers, bylo to téma pro znalce fotbalu. Když spor povýšil na úroveň UEFA, je to téma pro znalce disciplinárního řádu. (A pro ty, kteří nechápou, že slovní nadávka, ač by byla skutečně rasistická, se trestá přísněji než prokopnutá hlava brankáře Slavie.) Ale teď má Kúdelu obvinit z rasismu skotská policie. Tak to podle ČTK řekl Kamarův právník Anwar. Tu už by nehrozil jen fotbalový trest, ale až půl roku za mřížemi. A společensky by to byla úplně jiná liga.

Nemusíme si dělat iluze o fotbalistech, o tom, co si myslí či říkají. Ale dělali jsme si iluze o právním státu a zásadách typu presumpce neviny. Ano, bafuňáři v kultuře, korporátu i sportu včetně UEFA podléhají společenským tlakům toho typu, jaký razila kampaň MeToo! „Věřte ženám,“ znělo heslo, i když se pak ukázalo, že leccos bylo jinak. „Stojím si za svým hráčem,“ zní heslo dnes, ještě než lze cokoliv doložit. Toto ale nesmí proniknout do policie a justice. Že by to ve Skotsku neplatilo? Sledujme to.

Kruciáta proti rasistům občas připomíná středověká tažení proti kacířům. „Pobijte je všechny, Bůh si ty své pozná,“ řekl před 800 lety papežský legát u Béziers. Toto pojetí právního státu se objevuje i teď. O trestech, společenském znemožnění či konci kariéry rozhodují víc obhájci hodnot (pravé víry, říkávalo se), lídři kampaní a globální IT firmy než nástroje skutečně právního státu. Je dobré s tím počítat a dávat si pozor. Ale nesmíme se divit, že se nadává na liberální demokracii.

LN, 17.4.2021Soutěž: Vyhrajte s námi dietní plán na míru a zhubněte do plavek
Soutěž: Vyhrajte s námi dietní plán na míru a zhubněte do plavek

Léto se blíží a je nejvyšší čas myslet na svou linii. Pohyb sám o sobě nestačí, důležitý je také správně sestavený jídelníček. Proto jsme pro vás...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.