Neviditelný pes

GLOSA: Pozvánka

27.3.2017

Od České lékařské komory dostávám pravidelně přehled nejrůznějších článků z odborných časopisů, ale i nabídku kurzů komory. Některých bych se i rád zúčastnil, ale vzhledem ke kmetskému věku to není možné, kurzy jsou určeny pro aktivní kolegyně a kolegy.

Nicméně poslední nabídka mě doslova uchvátila, ČLK mě zve na kurz „Lékařská péče u muslimského věřícího“. Tentokrát opravdu lituji, co všechno bych se mohl dozvědět. Je to velký pokrok - když mne v padesátém šestém roce zadělili do Aše, nikdo mi neřekl předem, jak pečovat o německé obyvatelstvo, které neumí nebo nechce mluvit česky. Natož abych byl poučen, jak se srovnat s odlišnými civilizačními zvyklostmi početné cikánské menšiny. Musel jsem se s tím popasovat sám.

Jediný vážný problém jsem si způsobil, když jsem dal ihned ostříhat jednu cikánskou dívku, která při koupeli pokryla vodu ve vaně vrstvou vší. Vlasy měla po pás, ještě k tomu přírodně světlé. Před fyzickým atakem mě zachránila komplikovaná zlomenina dolní končetiny její matky, jak mi vysvětlila její sestra, řkouc přitom, že není větší pohany pro cikánskou dívčinu. V takovém kurzu by mne jistě varovali, leč ČLK byla tehdy ještě na houbách.

Oč větší mohou být rizika lékařské péče u osob muslimského vyznání! Určitě je nutné, aby lékařky a sestry byly řádně zahaleny do hidžábu. Též lékaři židovského původu budou jistě vyloučeni. Nevím, jaké jsou předpisy o odhalování částí těla u nemocných žen lékaři a u mužů lékařkami (podřadnými osobami, pokud je mi známo).

U hospitalizovaných budou jistě problémy s jídelníčkem, neboť nevím, zda v každé nemocnici je k dispozici halal strava, nemluvě o mé vlastní zkušenosti, že tam převažuje vepřové maso. Problémy mohou nastat i v měsíci ramadánu. Je dovoleno zavádět infuze již přes den, nebo až po západu slunce?

To vše i mnoho jiného bych se jistě v kurzu dozvěděl, nemaje tušení, kolik muslimských věřících u nás kromě lázní v Teplicích vyhledává lékařskou péči, čekal bych spíše kurz o pacientech pravoslavného vyznání či buddhistech. Víme něco bližšího, jak Vietnamci provozují doma lékařskou praxi, jaké ohledy mají k pacientům?

Nicméně budeme připraveni,až se protrhnou všechny evropské hranice. Jak praví naši muslimští spoluobčané i hosté: „Děj se vůle Boží.“zpět na článek