27.9.2021 | Svátek má Jonáš


Diskuse k článku

GLOSA: Pozor, jazyk jsem já

Vynález internetu zpřístupnil veřejný prostor pro všechny lidi, kteří k němu mají přístup. Zbořil všechna pravidla a kodexy, čehož využili nejen profesionální dezinformátoři, ale i politici: kromě informace se i lež, polopravda a nesmysly staly nedílnou součástí sociální reality.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Navrátil 23.6.2021 16:57

Moc se mi líbí autorův výrok, že "kromě informace se i lež, polopravda a nesmysly staly nedílnou součástí sociální reality". Lépe bych Českou televizi nedefinoval.

D. Bowman 23.6.2021 16:50

Tak jest. Trefil se v hodně konceptech technických. Jeho popis sociálna a poliitky se taky začíná naplňovat.

Myslím, že se trefil i v této knize. Lepší návod na "opravu" Republiky jsem nikde zatím nečetl ani neslyšel.

J. Jelínek 23.6.2021 16:43

S těma vizema (vidinama) bych byl opatrnej. Kdejakej vizionář (Hitler, Lenin, Stalin, Mao....) dokázal vždy v historii akorát po sobě zanechat hromady mrtvol. Raději bych spoléhal na zdravý (nezaměňovat se selským) rozum, kritické myšlení a konec konců i smysl pro humor a sebereflexi.

M. Koutný 23.6.2021 16:23

Robert A. Heinlein - Hvězdná pěchota

J. Basler 23.6.2021 16:21

Voliče bych vyměnil komplet ;-D

D. Bowman 23.6.2021 15:53

Daleko lepší by bylo testovat voliče. Jseš ochotnej dobrovolně sloužit na obranu národa, o kterém chceš rozhodovat? Dokaž to např. obtížnou dvou letou službou. Hlásit se může každý svéprávný, nehledě na handicap.

Tak nejlépe otestujete smysl pro zodpovědnost a morální odvahu (kecat nic nestojí)....a o tom to je.

D. Bowman 23.6.2021 15:47

Katedrála se otřásá v základech, jako se otřásla při vynálezu knihtisku.

Radši se budu brodit tunou s...k, abych nalezl nějakou užitečnou informaci, než konzomovat jedno velké h...o, které vytlačil ten korporátně-vládně-žurnalistický syndikát.

Alex Jones se kupodivu strefí víckrát, než celé NYT, WaPo a CNN dohromady. A u něj aspoň nehrozí, že ho budu brát smrtelně vážně.

Katedrála si za to může sama. Místo propagandy, zamlčování a lhaní měla dělat žurnalistiku a ne sociální inženýrství a chránit panovníka. Migrační krize byla první kapka a za Fine People hoax a Bleach Drinking hoax by se nemusela stydět ani Rádio Jerevan.

V. Braun 23.6.2021 15:19

Osobně mi chybí vize kam chceme jít, zejména na úrovni vlády. ale i EU. Ale abych zůstal doma, od devadesátých let a snad do vstupu do EU tady byla nějaká vize "připojení se k západu". Poprvé ve velkém dostala na frak odmítnutím amerického radaru a pak zmizela docela. Teď jsme tak nějak "připojeni" a plácáme se ode dne ke dni bez jasné vize kam dále. Uvidíme po volbách, ale šance na zlepšení moc velké nejsou.

M. Pivoda 23.6.2021 15:08

https://sites.google.com/site/fmriliedetectors/vysledky-pruazkumu

Výsledky průzkumu

V příloze najdete výsledky výzkumu uplatnění fMRI detektorů lži ve službě veřejnosti (tj. v politice).

Průzkum byl prováděn prostřednictvím MBA studentů na univerzitě ESMA Praha.

M. Pivoda 23.6.2021 15:04

Desinformace a desinformátoři existovali odjakživa! Internet pouze možnost masové desinformace zesílil.

Upřesňuji tím první dvě věty Hvížďalova článku: "Vynález internetu zpřístupnil veřejný prostor pro všechny lidi, kteří k němu mají přístup. Zbořil všechna pravidla a kodexy, čehož využili nejen profesionální dezinformátoři, ale i politici: kromě informace se i lež, polopravda a nesmysly staly nedílnou součástí sociální reality. ..."

T. Hraj 23.6.2021 12:23

Přiznám se, že co se míní heslem "Jazyk jsem já" nechápu ani po přečtení článku.Také přiznám, že s panem Hvížďalou nesouhlasím většinou téměř ve všem a týká se to ve značné míře i jeho dnešního amorfního elaborátu.

Zaujala mě ale jeho kritika vyprazdňování slov. Naprosto souhlasím, že je to problém stojící na počátku před všemi ostatními. Narozdíl od pana Hvížďaly si ale myslím, že manipulace a relativizace (až k úplnému vyprázdnění) pojmů je hlavním nástrojem v progresivistickém arzenálu, nikoli v tzv. populistickém. Ne nadarmo se také filosofický směr, který progresivisti přijali nazývá dekonstruktivismus (míněno dekonstrukce pojmů a interpretací skutečnosti jejich absolutní relativizací, tj. hodnotovým ba i obsahovým vyprázdněním). Hlavními zástupci jsou J. Derrida a ....wait for it ... M. Foucault, neníliž pravda, pane Hvížďalo?

J. Nevrkla 23.6.2021 9:38

To by byl velký zájem prosadit se do testovací komise s určovat, kdo může a kdo nemůže být politikem. O charakteru těch testovacu bych si nedělal nejmenší iluze.

J. David 23.6.2021 9:33

Takového Feriho si Pekari asi otestovala, sdílela s ním kontoár...

J. Krásenský 23.6.2021 5:31

Jenže "cílem moci, je moc" a "moc korumpuje". Odpovědí je "pokoušení na hoře" nebo - chcete-li "odmítnutí prstenu moci". Což ovšem je v demokracii obtížně proveditelné. Nenalhávejme si, že někdy přijde spasitel a změní politické prostředí. Nikdo nás nespasí, ani ti hlídací psi demokracie ani ti veřenoprávní.

J. Basler 23.6.2021 5:08

Chtělo by to testy: každý, kdo jde do politiky by měl absolvovat test, jaký je jeho profil osobnosti, zda není psychopat, sociopat atp. Jde do politiky, vlastně jde sloužit lidem, kteří ho do volené funkce dosadili. Kolik z nich to skutečně dělá, že slouží lidem? Viz. např. knihy pana profesora Koukolíka.

Diktátorů se to pochopitelně netýká...