Neviditelný pes

GLOSA: Pomníky stavíte, prosím vás, komu?

9.10.2014

Obávám se, že Karel Kryl se musí v hrobě obracet. Parlamentní parta, která má ve svém středu stalinistické uctívače masového vraha Gottwalda, komunistické kolaboranty s okupační mocí, bolševické fízly i estébácké udavače, si do svého chrámu moci nainstalovala bustu člověka, kterému právě takoví zničili život, pronásledovali jej, zakazovali a jehož písní se báli jako čert kříže.

kk

Může být něco více absurdnějšího než úterní krok Parlamentu ČR? Parlamentu, který jen před pár dny, i za podpory hlavního pomníkového odhalovače Hermana, schválil zákon, díky kterému všichni vzpomenutí ve druhé větě tohoto článku mohou býti bez větších problémů oficiálně i ministry české vlády. S instalací prý souhlasí dokonce i představitelé KSČM, neboť je to již údajně strana demokratická a busta jim bude připomínat, aby se z nich nestala strana papalášů. Větší plivanec do tváře občanům naší republiky, kteří nemají komunistický cejch na mozku, a potažmo hlavně Karlu Krylovi si lze opravdu, při tomto prohlášení následníků KSČ, jen velmi těžko představit.

Osobně mám za to, že je to naprosto totální výsměch všemu, co Karel Kryl v životě udělal, všem jeho činům, myšlenkám i písním. Je to velkopanský výsměch jeho morálním i lidským kvalitám, je to stejné pokoření a zneužití jeho osobnosti, jako když jej v roce 1989 nečekaně vystrčili zpívat na balkón Melantrichu hymnu s Karlem Gottem. Je to nesoudný záchvěv papalášství, mocenské ekvilibristiky a populistické propagandy, která má maskovat pravý stav naší parlamentní demokracie a v poddaném lidu vzbudit zdání, že nemůže být tak zle, když na „práci“ parlamentu dohlíží národem milovaná ikona morálky a pevného charakteru.

Možná si někteří soudruzi z parlamentu chtěli malinko přečistit své svědomí z hlasování o služebním zákoně či ze své komunistické, kolaborantské nebo fízlovské podstaty, možná chtěli Karla Kryla zatáhnout do právě vrcholící předvolební vřavy. A spoléhají na tupost volebního stáda. Dokonce tam i přizvali bratra Jana Kryla, by dodal celému představení zdání legitimity. Přes to všechno si myslím, že Karel by jim odpověděl přímo, tak jak to uměl jen on: „Nasrat! Jó, nasrat!“

Psáno pro pravyprostor.cz

Převzato z Kriz.blog.idnes.cz se svolením autorazpět na článek