Neviditelný pes

GLOSA: Polské prezidentské volby v ČT

10.7.2020

Česká televize informuje o polských volbách se snahou o maximální objektivitu. Alespoň na první pohled. Na ten druhý pohled je to jen taková docela podařená taškařice na téma objektivita.

Lukáš Mathé se, zpravodaj ČT v Polsku, snaží, seč může, aby představil dva kandidáty na polského prezidenta v co nejvíce objektivním (objektivistickém?) světle. Veřejnoprávní polská televize připravila debatu kandidátů na prezidenta před druhým kolem voleb. Opoziční kandidát se jí odmítl zúčastnit. Obvinil přitom veřejnoprávní televizi z neobjektivity vůči své osobě. Podobně se současný prezident Andrzej Duda nezúčastnil debaty v jedné polské privátní televizi s tím, že tato televize straní opozici. Řeklo by se 1 : 1. Nicméně není to tak úplně pravda.

V Událostech vystoupil zpravodaj ČT právě proto, aby okomentoval debatu ve veřejnoprávní televizi, která se nekonala, a ve svém příspěvku prohlásil (parafrázuji)

O polské veřejnoprávní televizi: tato televize otevřeně podporuje kandidáta vlády.

O polské privátní televizi: podle Dudy tato televize podporuje opozičního kandidáta.

Zdálo by se tak, že Mathé objektivně informuje o situaci, ale má to jeden háček. Zatímco veřejnoprávní televize podporuje kandidáta vlády (to přeci každý ví, chtělo by se dodat), to, že privátní televize financovaná ze zahraničních zdrojů straní opozičnímu kandidátovi, tvrdí stávající prezident (každý to tedy neví!). Je to taková hra na objektivitu.

Polská veřejnoprávní televize totiž podle všeho dělá stále jen to, co dělala dříve. Dříve, když byla u moci dnešní opozice, otevřeně podporovala tehdejší vládní (dnes opoziční) politiky. Když byla u moci dnešní polská opozice, nikdo si nestěžoval, politika se dělala „proevropsky“ a tak to bylo správné. Pak došlo k přesunu moci do rukou dnešní vlády, ta si prosadila své lidi do veřejnoprávního média, a pokračuje tak v tom, co bylo. A naši „proevropští“ zpravodajové se mohou doslova „přetrhnout“, aby na tento fakt upozornili. Netýká se to zdaleka jen Polska, podobně se referuje i o Maďarsku. Vzpomeňme, jak byl Viktor Orbán, nejmocnější muž Maďarska, obviněn proevropskými médii, že si během virové pandemie dovolil „odstřihnout“ parlament z procesu schvalování vládních nařízení v období nouzového stavu. Nakonec i naše evropská komisařka Věra Jourová musela konstatovat, že Maďarsko žádná pravidla EU neporušilo.

O tom, kdo bude prezidentem Polska, nakonec rozhodnou polští voliči. Na zpravodaji ČT pak bude, aby nám rozhodnutí Poláků „vysvětlil“. Pokud vyhraje stávající prezident, jsem na komentář Lukáše Mathé velmi zvědav.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz



zpět na článek