16.4.2024 | Svátek má Irena


GLOSA: Podporuji pravidelné zvyšování učitelských platů

5.10.2019

Asociace ředitelů gymnázií vyzvala vládu k přijetí usnesení, podle kterého by učitelé měli každý rok pobírat plat ve výši 130 procent průměrné mzdy v ČR. Asociace podporuje zároveň požadavek školských odborů, aby se v příštím roce platy učitelů navýšily o deset procent v tarifu.

Za sebe mohu říci, že návrh svých kolegů ředitelů podporuji. A se mnou jistě i mnoho dalších z celé země. Myslím si totiž, že učitelé nechtějí nic, na co by neměli nárok. Statistiky mluví jasně, pedagogové jsou i přes nedávná navýšení platů, jedním z nejhůře placených vysokoškoláků. Český učitel si podle OECD vydělá 64 % průměrné vysokoškolské mzdy v České republice. Pak se nelze divit tomu, že na našich školách chybí na šest tisíc učitelů. Mnoho skutečných pedagogických osobností, jako šikovní kreativní lidé, si po nějakém čase najdou jiné zaměstnání, kde dostanou daleko lepší peníze. Ve školství pak často zůstávají jen idealisté, které tato práce z nějakého důvodu baví.

Jenomže v zájmu společnosti je, aby ve školství působili špičkoví kantoři, kteří za to budou odpovídajícím způsobem zaplaceni. Ti totiž vychovávají děti a mládež této země, a je přece v celospolečenském zájmu, aby se na vzdělávání podíleli ti nejlepší. Proto také ředitelé škol požadují, aby platy ve zmíněné výši měli učitelé zajištěny trvale. Důvod je jasný. V každém roce znehodnocuje výdělky inflace, která loni dosáhla hodnoty 2,1%, a letos bude zřejmě ještě vyšší. V soukromých společnostech se řeší tento problém kolektivními smlouvami, podle kterých se každý rok navyšují platy minimálně o hodnotu inflace, aby nedocházelo k jejich reálnému snižování. A podobně by se tento problém mohl řešit i ve školství. V opačném případě by z 130% průměrné mzdy pro učitele za několik let mnoho nezbylo.

Autor je ředitel Obchodní akademie, střední odborné školy a středního odborného učiliště Třeboň

Petr Káninský