Neviditelný pes

GLOSA: Podivné tanvaldské ticho

4.2.2012

A máme tu únor. Uplynul tedy již více než měsíc od okamžiků, kdy se všechny naše hromadné sdělovací prostředky okázale a intenzívně věnovaly takzvanému "tanvaldskému incidentu". Pro toho, kdo už zapomněl, o co šlo, připomínám, že ve městě Tanvaldu byl v prvních hodinách letošního Nového roku napaden nožem dvaašedesátiletý důchodce. Ten pak svou řádně registrovanou zbraní jednoho z romských útočníků zastřelil, druhého poranil. Třetí účastník přepadení prý utekl.

Následoval "mediální průjem emocí", kdy se všechny naše televizní stanice a noviny předháněly ve zveřejňování tklivých obrázků slzy ronících rodičů, zapalovaných svíček na místě přepadení a srdceryvného prohlášení otce dvaadvacetiletého, již soudně trestaného usmrceného útočníka:

"Vyzývám vládu a prezidenta, aby nastolili spravedlnost. To přece není normální, aby se tady střílelo po dětech!"

V některých komentářích televizní moderátoři dokonce použili formulaci, že v Tanvaldu byl z a v r a ž d ě n romský mladík. Vyvrcholením toho všeho byly záběry z pohřbu s početným zástupem "plaček" a minutou ticha, kterou účastníci pohřbu uctili památku útočícího násilníka na místě jeho podlého činu.

Korunu tomu všemu nasadila náměstkyně ústeckého krajského státního zástupce Lenka Bradáčová, která již po provedené rekonstrukci a pohřbu sdělila veřejnosti, že kriminalisté budou teprve zkoumat, zda útočníci byli střeleni zepředu či zezadu. Předpokládala asi, že kvůli tomu budou pohřbeného exhumovat, nebo co?

V polovině ledna Bradáčová novinářům řekla více: "Výstřelům, které usmrtily jednu osobu a další zranily, předcházelo velmi intenzivní fyzické napadení osoby, která střelnou zbraň následně užila proti útočníkům na svou obranu. Vyšetřování případu ale pokračuje a je nutné zjistit, jestli se napadený bránil přiměřeně. Vypracování posudků potrvá zhruba dva až tři měsíce. Pokud by orgány činné v trestním řízení dospěly k závěru, že došlo k překročení mezí nutné obrany, bude zahájeno trestní stíhání obránce," dodala státní zástupkyně.

Prostě kecy, kecy, kecy! Jediným cílem všech aktivně zúčastněných je, aby se na celou věc co nejrychleji zapomnělo. V televizi i novinách je tedy ticho po pěšině. Kriminalisté budou ještě nejméně dva měsíce něco zkoumat. Co asi ještě mohou zkoumat? Jaká zcela převratná fakta se k případu ještě mohou objevit? Proč nebyl obviněn druhý útočník? Nebo už byl, ale novináři to raději nezveřejnili?

Politici se bojí, aby se veřejnost nedověděla pravdu, protože lidé by se mohli naštvat. Docela oprávněně. A to by se jim nehodilo. Mlčení v novinách i televizi tomu nasvědčuje.zpět na článek