25.5.2020 | Svátek má Viola


Diskuse k článku

GLOSA: Plasty i za sto let?

I banální fotografie mohou v člověku vyvolávat provokativní otázky. Třeba na výstavě Kouzlo bakelitu v Národním technickém muzeu. Na stařičké fotce pózují tři mladé dámy s kabelkami z prvního masově vyráběného plastu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 23, poslední: 22.6. 2018 20:03, přehled diskusí

J. Lepka 22.6.2018 20:03

Re: Přijde doba, kdy se ty přebytky stanou vítanou

Nemám dojem, že někdy někdo bude těžit křemík z vyřazené elektroniky.

J. Lepka 22.6.2018 19:59

Re: Jakou škodu plasty způsobují?

Vaše představy o mém myšlení je fascinující. Kde jste přišel na to, že chci něco zakazovat? Navíc jsem snad dostatečně zjevně vyjádřil názor, že PET flašky nejsou základní problém. Problém je, že vám nikdo nepotvrdí jaké meziprodukty se z různých plastů(a že jich máme)během stovek let uvolní. A mimochodem argumentovat aktivitou Green Peace je pochybné už od samého počátku, jako ostatně u všech sektářů.

K. Janyška 22.6.2018 19:01

Re: Přijde doba, kdy se ty přebytky stanou vítanou

Surovina je surovina... Dzp.

L. Novák 22.6.2018 16:09

Re: Přijde doba, kdy se ty přebytky stanou vítanou

Nesmysl. To je jako byste napsal, že místo polovodičů se budou jednou používat celovodiče... :-)

L. Novák 22.6.2018 16:07

Re: Stop zeleným magorům!

Pak je potřeba "násilím státu" místo zákazu používání plastů hnát komunální odpad do spaloven. Potíž je, že zelení magoři jsou proti stavbě spaloven, které by celý problém (komunálního) odpadu ukládaného na skládkách vyřešily...

P. Zinga 22.6.2018 15:27

"A teď se vrhli na plasty!"

https://www.iceagenow.info/25685-2/

Pojednání o prospěšnosti plastu a bolševickém způsobu jeho "likvidace".

Pane Lepko, pocvičte se v angličtině. Můžu nabídnout i německý překlad.

P. Zinga 22.6.2018 15:01

Re: Jakou škodu plasty způsobují?

Pane Lepko, Vaše myšlení je bolševické: Problém? Zakázat!

Není vinou PET flašek, že se válí v přírodě: V Nemecku se neválí,protože láhev je často dražší než obsah- 25,-centů záloha.

Plast je vykající palivo, spalovny mohou vyrábět energii, ale to zelení blbové nechtějí připustit. Přečrěte si něco od zakladadele GrrenPeace,možná změníte názor.

Pozor: u nás PET láhve skoro nevidíte a nakupovat chodím s plátěnou taškou. Ale pečivo si dávám-a rád-do plastu. A ruce také, když se v tom pečivu hrabu.

K. Janyška 22.6.2018 14:22

Přijde doba, kdy se ty přebytky stanou vítanou

plastovou surovinou... Dzp.

M. Mikulec 22.6.2018 12:17

Re: Souhlasím s Vámi, pane Nováku.

Dřív se všechno tahalo v rukou, ale dnes se jezdí na nákup autem, a nákup je v plastu...

Ano, dřív se chodilo s konvičkou pro mléko i pro podmáslí, stolní máslo se krájelo a vážilo v obchodě. Od té doby se lidé odnaučili zodpovědnosti: umím si dnes představit soudní proces s prodavačkou v mlékárně za újmu na zdraví, že mléko bylo kontaminované, ačkoliv zákazník přišel se špinavou či špatně umytou konvičkou.

M. Mikulec 22.6.2018 12:10

Mám zásadní otázku:

co na to nenažraný Big Business? Občánek poslušně třídí odpad, ještě si za to paradoxně zaplatí- ale pak už to jde mimo něj.

Ráda bych, aby se nesměšovalo pořadí: nejdřív se plast vyrobí, a potom je používán. Občánek si nevymýšlí sám ani náhodou, co se má vyrobit a propagovat.

P. Kubáč 22.6.2018 11:16

Re: Jakou škodu plasty způsobují?

Polystyren se pyrolýzou snadno rozloží na monomer - styren a z něj se bez ztráty kvality dá vyrábět nový polystyren - dokonale recyklovatelný plast - na rozdíl od řady těch moderních "bio" plastů, které se rozpadnou na mikroskopické částice kontaminující vše.

P. Kubáč 22.6.2018 11:13

Vyspělý svět nestojí před dilematem

U veškeré EKO - agendy, od globálního oteplování po energetiku po hraboše polního je to v dnešní době stále stejné.

Evropská unie + ostatní pokrokáři přijímají drakonická opaření aby vám náhodou nedali v obchodě pytlík navíc. Mezitím v Indii buldozer hrne obrovskou hromadu hořícího plastu do řeky Gangy ...

A. Alda 22.6.2018 10:56

Souhlasím s Vámi, pane Nováku.

A vidím to úplně stejně.

Když jsem byl malý, chodil jsem do mlékárny s bandaskou. Paní mlékárnice mi do bandasky nelévala mléko z konve cejchovanými žufánky. To bylo později nahrazeno sklenicemi na mléko. To nebyl krok vpřed. Ty lahve byly velmi těžké. Vyzkoušel jsem si i práci závozníka v mlékárnách a vím, co bylo za dřinu ty basy s lahvemi nejprve naložit a pak zase vyložit. Prodávání mléka v igelitových pytlících bylo úžasným pokrokem. A velkou úlevou pro všechny, kdo s nimi manipulovali - i když dost praskaly. Ovšem PET lahve přinesly změnu přímo úchvatnou. Skoro nic neváží, skoro nepraskají, je do nich vidět, nápoje v nich vydrží stejně dlouho jako ve skle... prostě úžasné. Až na to, že místo mléka se do nich obvykle dává ve vodě rozpuštěné sušené mléko. Ale za to ty petky nemohou.

A. Alda 22.6.2018 10:46

Ministerstvo životního prostředí bych ihned zrušil.

Žel, nemám tu moc.

Ale pamatuji si, jak vznikalo. A vidím, že to byla kolosální chyba, že něco takového komunisti udělali. To jim těžko mohu odpustit.

J. Lepka 22.6.2018 8:23

Re: Stop zeleným magorům!

Myslím, že už bylo popsáno dost bytů elektronického prostoru na téma řešení sbíraného plastu. Ano, spálení je zatím nejjednodušší metoda, bohužel ne všude a ne všichni ten plastový odpad odnesou do žlutého kontejneru, ono to ani není možné, něco tak zlikvidovat nelze, ale navíc jsou oblasti, kde se komunální směsný odpad nepálí, ale skládkuje a přál bych vám vidět ten pás několika kilometrů po větru totálně zaprasený mikrotenovými pytlíky.

J. Lepka 22.6.2018 8:14

Re: Jakou škodu plasty způsobují?

Zkuste myslet hlavou a představit si, jak asi bude za pár let vypadat vaše okolí. Už dnes jdete do lesa na houby, či jen na procházku a všude se válí PET flašky od pití všeho druhu, ba i sklo, páč lesní dělníci recyklaci neholdují, pytle od hnojiv nebo jiných chemikálií, ilegální skládky na každé mezi s převažujícím plastovým odpadem. Nikdo netuší, co se stane za pár let, až doslouží polystyren, dnes intenzivně využívaný a dotovaný na izolaci domů. Rozklad takto využitých plastů bude trvat stovky let a ani chemici v podstatě netuší, co se z toho může vyklubat, stejně jako netušili, co se vše dostane do bahna po povodních na přelomu tisíciletí.

Hlavně, že vy ale víte, že plast zahrabaný v zemi neškodí!

P. Zinga 22.6.2018 7:31

Jakou škodu plasty způsobují?

Ano,je jich plno a často končí tam,kde by neměly, třeba v žaludku velryby. Ale je na vině plast či člověk,který s ním takto zachází?

A opusťte, prosím, představu, že plast, zahrabaný v zemí, této škodí.

"Boj proti plastu" je jen dalším útokem na občanskou společnost, vedeným zelenými magory a jejich loutkovodiči...

L. Novák 22.6.2018 5:19

Re: Ministerská blbost letí do světa... ANO!

No a tady ještě zkrácené odkazy:

http://jdem.cz/d86b32

http://jdem.cz/d86b23

L. Novák 22.6.2018 5:10

Ministerská blbost letí do světa... ANO!

Naše téma: Dost bylo plastu ... https://www.mzp.cz/C1257458002F0DC7/cz/zpravodaj_brezen_2018/$FILE/mzp_Zpravodaj_1_brezen2018.pdf

A podívejte se, zástupce kterých organizací ministerský "génius" ANO Brabec podporuje a mají v problematice hlavní slovo. ... Rozhovor s ředitelkou neziskové organizace Bezobalu Veronikou Nováčkovou o tom, co všechno jejich společnost nabízí a jaké mají

další plány...

Česko má (prý kvůli Číně :) potíže s odpady ... https://www.novinky.cz/domaci/464898-cesko-ma-kvuli-cine-potize-s-odpady.html

L. Novák 22.6.2018 4:49

Re: Nesouhlasím

Danit by se měla lidská blbost. :-P

L. Novák 22.6.2018 4:44

Re: Stop zeleným magorům!

... končí v tunových balících někde v provizorních skladech, odkud jejich části vítr rozfoukává do okolí. Někdy před rokem jsem zachytil zprávu s fotodokumentací skladiště někde u Prahy, kde na konečnou likvidaci čekalo asi 200 tisíc tun směsi netříděných plastů použitelných leda ke spálení ve spalovnách poté, co už byla spousta peněz vynaložena na jejich oddělený sběr, manipulaci, dopravu a skladování. Má TOHLE nějaký smysl z ekologického hlediska? Nemá. Je to jenom důsledek výplodů chorých zelených mozků bez hlubšího přírodovědného vzdělání.

L. Novák 22.6.2018 4:43

Stop zeleným magorům!

Užívání plastů má své významné důvody. Nejčastěji proto, že lze snadno a ve velkých sériích vyrobit (levně) požadovaný tvar, lze je snadno hygienicky ošetřit pro potravinářské účely, jejich likvidace ve spalovnách je bezproblémová a hmota na poslední cestě ještě vydá obsaženou energii. Řada nádob a nádrží na vodu a jiné kapaliny by se nedala vyrobit v takové velikosti a tak levně, jako např. PET láhve, nádoby a nádrže na vodu a potraviny, podobně jako v průmyslu. Výhodou je i to, že až jednou bude ropa velmi drahá, bude možné plasty vyrábět synteticky, nezávisle na ropě.

To, co nám dnes předvádějí Zelení (magoři a komunisti) v zákazech používání plastových nákupních tašek bezplatně z obchodu, v jejich trapných drahých náhradách z papíru potištěného zelenou propagandou, je jenom projev fanatizmu a neznalosti komplexních důsledků takových zákazů. Když mi v jedné z lékáren řetězce Dr. Max odmítli dát bezplatně sáček na pár krabiček u nich zakoupených (za několik stovek), řekl jsem jim, a také to dodržuji, že už u nich nikdy nenakoupím. Určitě se jim takový fanatický přístup "vyplatil"... A já mám pocit satisfakce za blbost, kterou lékárenský řetězec ochotně prosazuje v praxi. :-)

Podotýkám, že žádné plasty z mé domácnosti neskončí na volném prostranství, aby je vítr odvál nedejbože do řeky či moře, ale řádně v balíku komunálního odpadu ve spalovně, což je nejekologičtější způsob likvidace odpadu. Žádný nesmyslný oddělený sběr netříděných plastů, které nejsou vzhledem ke svým vlastnostem surovinou pro další použití, resp. recyklaci za nehorázně vysoké ceny, ale jen obtížným výsledkem zeleného fanatismu, který končí v tunových balících někde v provizorních skladech, odkud jejich části vítr rozfoukává do okolí.

J. Vlačiha 22.6.2018 0:48

Nesouhlasím

Ani apely, ani reglementace. Co třeba spotřební daň na plasty?