Neviditelný Pes

GLOSA: Pilot vs. zpěvák

16.10.2018

Zeman pokračuje ve znehodnocování významu státních vyznamenání

Josef Koukal byl válečný hrdina a pilot RAF. Takových jako byl on, nemáme v našich dějinách mnoho. Tento pilot a válečný hrdina postupně bojoval v Polsku, Francii a nakonec ve Velké Británii u 310. stíhací perutě, kde se podílel na vítězství RAF nad německou Luftwaffe v slavné letecké bitvě nad ostrovním královstvím. Přispěl k němu dvěma sestřely dvoumotorových stíhacích letounů Messerschmitt Bf 110.

Zároveň byl však v září roku 1940 sám sestřelen, podařilo se mu uniknout z hořícího letadla, ovšem za cenu těžkých popálenin na třech čtvrtinách těla. Jeho stav byl téměř beznadějný, on se však dokázal uzdravit a po absolvování 22 operací se po roce a půl vrátil k bojovému létání.

Stal se členem dvou prestižních organizací, Guinea Pig Clubu sdružujícího piloty, kteří během akce utrpěli popáleniny, a Caterpillar Clubu, jeho ž členové jsou letci, kteří se ze strojů neschopných letu dostali pomocí padáku.

Po skončení války se vrátil do vlasti a dopadl jako mnoho jiných vojáků ze Západu. Byl propuštěn z armády a trvale šikanován komunisty a Státní bezpečností. Josef Koukal zemřel v roce 1980 v 67 letech na infarkt.

Jeho život byl neskutečným příběhem obrovského hrdinství a silné vůle, se kterou dokázal po děsivém zranění téměř nemožné, vrátit se k létání. Většina lidí na jeho místě by rezignovala a uchýlila se do domova pro válečné veterány. To mohl udělat i on. Avšak on místo toho dál bojoval proti nacistickému Německu. Kdo jiný by si tedy více zasloužil státní vyznamenání než Josef Koukal? Takových hrdinů, jako byl on, máme málo, a proto je naší morální povinností vyslat signál: ano, my si těchto lidí vážíme.

Bohužel prezident republiky Miloš Zeman odmítl tohoto válečného veterána ocenit. Místo toho 28. října, v den stého výročí založení Československé republiky, udělí státní vyznamenání normalizačnímu zpěvákovi Michalu Davidovi, jehož zásluhy pro náš stát jsou určitě diskutabilní. Státní vyznamenání mají pro národ velkou hodnotu. Oceňují lidi, kteří jsou pro nás příkladem, kteří si zaslouží úctu a kteří něco významného dokázali.

Miloš Zeman ale již několik let systematicky pracuje na znehodnocování významu těchto vyznamenání. Klidně vyznamenal spolupracovníka StB vedle skutečného válečného hrdiny. Řadu skutečných hrdinů pak ocenit odmítne na úkor normalizačních kádrů nebo svých příznivců. Záměrně tím degraduje význam těchto vyznamenání a důležitost příkladu našich skutečných hrdinů.

Autor je středočeský krajský zastupitel za ODSzpět na článek