22.4.2021 | Svátek má Evženie


GLOSA: Pěkný dárek

17.11.2005

Dnes je 16. výročí Sametového listopadu a exdisidenti nás pěkně obdarovali. Havel, Dienstbier, Šiklová a další poslali Paroubkovi, Bublanovi a na ÚOOÚ žádost, aby část svazků byla znepřístupněna veřejnosti. Vadí jim přístup veřejnosti k "citlivým" údajům, které StB o sledovaných osobách uvádí.

Výborný nápad. Jako kdyby nestačilo, že se někteří domohli výmazu svého jména ze seznamů, či získali soudní rozsudek o neplatnosti svého záznamu. Měníme minulost v duchu Orwellova románu 1984 a teď ji dokonce znepřístupňujeme. Úžasné.

Nápad přijít s požadavkem na částečné omezení do archivů svědčí o tom, že ti, kdo volají po jakési ochraně, žijí ve vlastním světě představ a iluzí, jako za disentu. A že to udělali právě před 17. listopadem, je projevem demokratického hulvátství.

Chtělo by se říct: "Děkujeme, odejděte."
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.