3.8.2020 | Svátek má Miluše


GLOSA: Pandemie jako příležitost

4.3.2020

Neexistuje jedinec v České republice, který by neznal termín koronavirus, podobné je tomu jistě i na celé planetě. Je to samozřejmě hrozba, ale i příležitost.

Kdysi jsem slyšel zajímavý bonmot, jaký je rozdíl v situaci, kdy se zveřejní informace, že by mohlo být v příštím týdnu méně vody. Zatímco český občan začne napouštět vanu, kanystry a další nádoby, britská královská rodina se bude opakovaně umývat v jednom škopíku.

Jistě to neplatí absolutně, ale je prokázanou skutečností, že vyspělost civilizace se nepozná v době všeobecného dostatku všeho možného, ale naopak v situaci, která je pro ni kritická. Současná pandemie Covid-19, která nepochybně zasáhne celou naši republiku a nepochybně nakonec i celý svět (to díky globalizaci a možností rychlého přenosu na druhý konec Země v řádu hodin), může být onou zkouškou, která bude mít větší výpovědní hodnotu než rozsáhlé sociologické traktáty.

U nás zatím došlo k vykoupení některých obchodů, a to trvanlivých potravin, mouky atd. Méně jsou k mání i desinfekční prostředky, nejsou roušky a respirátory (které už někteří vykukové prodávají za nehorázné ceny, což se však asi nejspíše děje vždy a všude).

Zatím se nic dalšího neděje, kina i divadla svá představení neruší, metro jezdí a lidé chodí do práce bez zásadního omezení. Byla zrušena přítomnost diváků na biatlonovém světovém poháru. Toto vše se samozřejmě může změnit, a to zejména s předpokládaným nárůstem počtu infikovaných, který narůstá v každé okolní zemi a není důvod se domnívat, že tomu u nás bude jinak.

Bude zajímavé sledovat poměry ve společnosti. Je totiž na každém z nás, jak se zachová a jak se bude v konečném důsledku chovat celé společenství. Zásadním předpokladem by měla být ohleduplnost vůči svému okolí. Informace jsou dostatečně známy a není třeba je opakovat.

A také si uvědomit, že existují věci podstatné a ty méně podstatné. Ukáže se, jestli v nás je v dané situaci dostatek altruismu, schopnosti se podělit i s cizími lidmi, nebo naopak převládne egoismus s primárním cílem vlastního přežití bez ohledu na ty druhé.

Bude to zajímavé zjištění.

Převzato z blogu Tomáš Vodvářka se souhlasem autora
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.