26.9.2023 | Svátek má Andrea


Diskuse k článku

GLOSA: Pamlsková vyhláška je k ničemu

Snaha vlády čím dál více regulovat naše životy se dostala už i k žákům a studentům v podobě takzvané pamlskové vyhlášky. Člověk by si řekl, že jde o dobrou věc snažit se, aby mladí lidé jedli zdravěji.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Kmoníček 22.1.2017 9:23

Pane Kálesi,

Vy nebudete nikdy poslancem ani senátorem.Uvažujete příliš rozumně a mezi ten Malostranský soubor se nehodíte.

J. David 22.1.2017 2:39

Pamlsková vyhláška je debilita hrubého zrna

Potírá na základě "pseudozdraví" konzumovat dětem legálně schválené potraviny, které jsou certifikovány k běžnému prodeji. Který blb (výživový poradce) - kurňa, co je to za institut, který mi kafrá do toho, co mám žrát já a moje děti? Zavřete si buffety třeba s bagetami a kolou, to mi je u řiťi (děti si to koupí cestou do školy jinde), ale nežvaťe mi o tom, co mám dát vnukům k svačině, jako "tu správnou" výživu. Dávám sádlo se škvarky, domácí uzené, libovou tláču, smažená vajíčka na špeku mezi brzdami (krajíce chleba). Můj spolužák gerontolog a výživový poradce, žral jenom kořínky, klíčky a nezávadnou stravu, v 58 zemřel, prožrán rakovinou. Příčinná souvislost, či náhoda? Nebožtík táta mi zemřel téměř v 90. Bůček mu musel plavat v sádle, ovocné knedlíky v másle. Co je tedy vlastně škodlivé? Asi odhadnu, není to ve žrádle a jeho složení, ale v klasickém pohybu a výdeji energie. U dětí zvlášť. Místo sezezení ve škamnách u výkladu ON o multikulti, vyhnat děti na branné cvičení typu, hledáme stopy Medvěda, kdo nalezne stopu zajíce, také dobré. Pohyb, pak doplnění kalorií v Albertu, školní buffet zrušen. Ale to je již chiméra alternativy k výuce ON, ve smyslu válet se ve třídě, ve smyslu multikulti. Pak nemají býti ti oplégři tlustí. Prdel, co?

P. Kmoníček 22.1.2017 9:28

Re: Pamlsková vyhláška je debilita hrubého zrna

Pane Davide,koukněte se Jandáka a představte si zdali by na tento rozumný nápad přišel on sám.Nesmysl ,že?A takových Jandáků tam je asi 150.

P. Rudolf 21.1.2017 20:36

Zajímavý

že když ze "svobodných" vyleze někdo na denní světlo, tak je to vždy takovýto intelektuální lenoch.

J. Kratochvíl 21.1.2017 18:49

Otázka pro autora, kterýmu vadí tzv pamlsková vyhláška

Proč před vydáním této vyhlášky a jejími regulacemi nebylo všechno v pořádku co se týče stravování dětí. Proč se neuplatnila tzv. samoregulace od ředitelů, kteří mohli rozhodovat o zdravé výživě žáků,o sortimentu prodeje v automatech a bufetech? Proč nezasáhli dříve a proč proto musí zasahovat ministerstvo vyhláškou. To by mne opravdu zajímalo. Myslím si, že tady řádila chamtivá neviditelná ruka trhu.

J. Kratochvíl 21.1.2017 18:48

Otázka autora, kterýmu vadí tzv pamlsková vyhláška

Proč před vydáním této vyhlášky a jejími regulacemi nebylo všechno v pořádku co se týče stravování dětí. Proč se neuplatnila tzv. samoregulace od ředitelů, kteří mohli rozhodovat o zdravé výživě žáků,o sortimentu prodeje v automatech a bufetech? Proč nezasáhli dříve a proč proto musí zasahovat ministerstvo vyhláškou. To by mne opravdu zajímalo. Myslím si, že tady řádila chamtivá neviditelná ruka trhu.

J. Lepka 21.1.2017 11:27

Následovat bude prohlídka školních brašen

k tomu systemizovaným úředníkem MŠ, po dohodě možná i MZ s následným zabavením donášených pamlsků a přísnou důtkou rodičům. V případě opakování nastoupí odebrání dětí do pěstounské péče s následnou obžalobou rodičů za maření úředního výkonu.Socialistickou vizi budoucnosti si ničit nenecháme!

P. Portwyn 21.1.2017 10:36

Pozoruhodný článek v LN

sepsal Daniel Hůle z "Člověka v tísni". Jmenuje se "Nechat propadnout žáka je nemorální". Kdyby někdo nevěděl, co je obsahem sva "dobroser", tak zde platí, že jeden příklad je nad tisíc definic...

Další pozoruhodný text stejného autora se jmenuje "Domácí úkoly přicházejí draho". Jistě by neměl zapadnout v zapomnění výrok "Tuzemští rodiče namísto revolty proti absurdnímu systému (domácích úkolů) automaticky pociťují odpovědnost za výsledek."

No to je škandál - rodiče a mají cítit zodpovědnost za své děti.. no todlecto?? Rodiče? Proboha proč? Od čeho máme EU, Marksovou-Engelsovou, Člověka v tísni a Ministerstvo pravdy? Nemluvě o tom, že když se dítě fláká, stejně za to může hybridní Putin...

Ale moudrý úředník to tak nenechá!

P. Portwyn 21.1.2017 10:37

Re: Pozoruhodný článek v LN

...obsahem slova... Omluva za překlep.

J. Jurax 22.1.2017 19:07

Re: Pozoruhodný článek v LN

:-)))

To víte, svoboda slova ssebou nese i svobodu pro kdejakou hovadinu - to "Nechat propadnout žáka je nemorální" by se mělo tesat velkými písmeny na památník Velké Blbosti.

Š. Hašek 21.1.2017 9:42

Pamlsková vyhláška jest jen počátek.

Předpokládám, že bude pevně stanoven sled domácích úkolů (nejlépe žádné). Před písemkou budou muset být pt. žactvu rozdány vzory výsledků k nastudování (půl roku předem). Bude stanoveno, že žactvo si vyřizuje SMS během hodiny dle pořadí, které si samo stanoví (diktát počká).

Jo, a ty diktáty v českém (i jiném) jazyce budou rovnou zakázány, neboť to jest celkově hnusná, zákeřná, zastaralá zbraň naprosto nemohoucích kantorů proti nastupující mladoeurogeneraci!!

Mimochodem, já bych ty pamlsky jim taky vytlouk ́ nejraději z hlavy. Ale vzal bych to přes svačinu z domova a jasným sdělením, že koupí sladotyčky/sladké umělobřečky si ubírají z kapesného/poplatku za radiopojítko či pátečního kina! Kapesné a finanční pravidla dělají divy!! Já to zažil taky, vůbec ta výchova kdys byla nějak "nemarksovsky/masarykovsky teroristická".

Ale když paní ministryně jest "matkou všech školáků" ........... . No nic.

P. Portwyn 21.1.2017 9:59

Neodolám připomenout

K těm diktátům: celkem dobře si vzpomínám, jak pan Václav Vlk starší, velký to bojovník za svobodu, v Lidových novinách i na Psu volal "Zastavte zbytečné duševní týrání dětí!"

Ovšem on si asi nevzpomene, novináři mívají tuze krátkou paměť ;-)

Š. Hašek 21.1.2017 12:27

Re: Neodolám připomenout

Nechce se mi věřit, nebude to "nějaká mejlka".

P. Portwyn 21.1.2017 14:14

Re: Neodolám připomenout

http://neviditelnypes.lidovky.cz/skolstvi-zastavte-zbytecne-dusevni-tyrani-deti-fu3-/p_spolecnost.aspx?c=A070301_182830_p_spolecnost_wag

P. Lenc 21.1.2017 10:08

Re: Pamlsková vyhláška jest jen počátek.

Víte pane Hašku, to co se za posledních dvacet let v našem školství děje začíná být tragédií.Váš popis je přesný a shoduje se v podstatě s tím, co o našem školství tvrdí mladý Klaus.A ten velice dobře ví o čem je řeč.

P. Lenc 21.1.2017 13:01

Re: Pamlsková vyhláška jest jen počátek.

Zcela nepochybně již ve na základní škole nikoho dlouho nemáte. Dnes se diktát z českého jazyka připravuje následujícím způsobem:

1. text diktátu se s žáky projde a zapeklitá místa se jim vysvětlí a prozradí správné i/y, čárky, velká písmena a pod.,

a poté text diktátu dostanou domů, aby se mohli řádně připravit na nastávající výkon,

3. před samotným diktátem je znovu celý text probrán způsobem popsaným v bodu 1., následuje samotné psaní dle diktátu.

Výsledná průměrná známka bývá dle náročnosti mezi 4 a 4,5 přičemž za 50% správnost je ještě čtyřka. Jedná se o postup nikoli ve škole speciální, ale v 8. třídě běžné základní školy v pětitisícovém městečku. V češtině se zcela vážně uvažuje o "nezávazném" pokynu, že jestliže nudou diktáty a cvičení zaměřena např. na vyjmenovaná slova, nebudou se započítávat jiné chyby.... A dávat domácí úkoly přes víkend? To je v naší ZŠ zakázáno (dokonce to je ve školním řádu), aby si děti od náročného drilu o víkendu v klidu odpočinuly. PL Druhý

P. Lenc 21.1.2017 14:11

Re: Pamlsková vyhláška jest jen počátek.

Pane Lenci, s vaším příspěvkem souhlasím, ale bylo by dobře, kdyby jste ke svému jménu něco připsal.Třeba Lenc 2, bylo by to asi v zájmu nás obou.Děkuji.

P. Lenc 25.1.2017 8:52

Re: Pamlsková vyhláška jest jen počátek.

Dobrý den,

rád bych to udělal, nicméně systém to neumožňuje, jméno nelze změnit, jenom založit nový účet pod novým e-mailem a to dělat nechci...

Proto to alespoň podepisuji s tou navrhovanou dvojkou.

PL II

Š. Hašek 21.1.2017 16:24

Re: Pamlsková vyhláška jest jen počátek.

Tak to dá rozum, že pokud jest diktát na vyjmenovaná slova, nesmí se tam objevit mě/mně/zapomněl, ...... či jiné křivárny jazyka Komenského. Protože to by byla prasárna, kterou budou dítka hlásit dětskému ombudsmanovi.

J. Jurax 22.1.2017 19:37

Re: Pamlsková vyhláška jest jen počátek.

Vy vtipkujete a přeháníte ... přiznejte se, protože je-li to co píšete pravda pravdoucí, pak tyhle blbé/nevzdělané dětičky se nebudou hodit ani k lopatě a na důchody nám nevydělají ...

D. Šimáček 21.1.2017 4:05

a co zavést

takové, jakoby koncentrační tábory pro děti, kam by je rodiče v jejich 3 letech státu odvzdali a stát by se pak už postaral, aby jedly zdravě, myslely si jen správné věci a tp.

E. Vašátko 21.1.2017 6:59

Re: a co zavést

Tohle dělali již ve staré Spartě. A nepovedené děti shazovali ze skály. Co na to také zavést nějaký zákon. Kolik by se ušetřilo na léčení novorozenců...

J. Jurax 21.1.2017 1:03

No, další příklad toho

že s pošetilostí našich politiků je nutno počítat jako s faktem. Hlavně když jde o akt dobroserný.

P. Portwyn 21.1.2017 11:12

Re: No, další příklad toho

Zdravím vás.

Před lety začala školní jídelna v mé bývalé práci vařit superzdravě, jakýsi program ministerstva ve spolupráci s výrobcem zeleniny na to byl. Nebylo to k žrádlu.

Výsledkem bylo, že mnohé děti vyhodily oběd a v samoobsluze vedle školy si koupily chipsy... Hlavně ale měl někdo čárku.

J. Jurax 22.1.2017 19:42

Re: No, další příklad toho

No jo, letitá zkušenost učí, že to, co je jako superzdravé doporučováno všelikými ujetými odborníky na výživu, nezřídka to není k žrádlu.

A nejzdravější bílé maso je bůček!

J. Lepka 21.1.2017 11:19

Re: No, další příklad toho

" ...s pošetilostí našich politiků..."

Jak hezky eufemicky se vyjadřujete! Jestli ona to nebude spíš bezpáteřnost, sebestřednost a chronická touha po penězích a požitcích.

J. Jurax 21.1.2017 14:37

Re: No, další příklad toho

No jo, eufemicky ... já obvykle píšu "s blbostí" ... tady jsem to ani nevím proč napsal jemněji ... a ovšem, ta bezpáteřnost, sebestřednost a chronická touha po penězích a požitcích tam parkuje taky, koneckonců ty první dvě vlastnosti jsou pro úspěch v politice nezbytné, ty další pak nejspíš hodně časté - proč by jinak do vrcholové politiky lezli?