21.6.2021 | Svátek má Alois


GLOSA: Otisky prstů, prosím

9.6.2021

I občanské průkazy jsou zbraní pro kulturní války

Technologický vývoj mění naše životy, ale i staré příběhy. Kdo má rád Sherlocka Holmese a Psa baskervillského, ví, že dnes by se odehrával jinak. V éře IT by Holmes s Watsonem nekomunikoval zdlouhavě poštou. (Zpracování s Benediktem Cumberbatchem to nápaditě a s humorem řeší.) Kdo má rád Hercula Poirota a Vraždu v Orient expresu, ví, že i tam by bylo leccos jinak. Hraběnka Andrenyi by si dnes už nemohla upravit jméno pomocí mastné skvrny v pasu. Digitalizované doklady tomu brání, a proto se i u nás zavádějí nové občanské průkazy z nařízení EU. Řeči, že se tak usnadní padělání, jsou jen řeči. Zato posiluje role osobních dokladů coby zbraně v kulturních válkách.

Občanský průkaz není jen doklad, ale i svědectví doby. (Kde jinde než v Česku by vznikl film s názvem Občanský průkaz?) Doba dospěla tak daleko, že éru plošných policejních perlustrací („předložte občanské průkazy“) pamatují jen starší. O něco mladší pamatují, že hromosvodem liberálů bylo Řecko, jehož občanské průkazy obsahovaly otisky prstů. Že je teď EU na doklad totožnosti sama vyžaduje, skoro nikoho netrápí, neboť zůstanou v čipu s biometrickými údaji. O to třeskutější je ovšem téma vyznačení pohlaví.

Ve sněmovně doklady s povinným uvedením pohlaví prošly. Ale předchozí debata vypovídá o společnosti a trendech vývoje dost. Jistě, argument proti povinnému vyznačení má svou váhu. Někteří lidé (nebinární, jak se říká) mají se svou identitou problémy. Ale zároveň existují i silné argumenty pro. Například ten, že na určení pohlaví se váže, s jakými břemeny může zaměstnanec manipulovat, na jaké toalety chodit a podobně.

Cesta zákona sněmovnou skončila s tím, že se budou vydávat digitalizované OP s povinným vyznačením pohlaví. Což lze shrnout i takto: poslanci dali víc na ty, kteří se zabývají nošením břemen, než na ty, kteří se zabývají nebinární genderovou identitou. Nicméně nelze nevidět, že identitáři – rasoví, etničtí, genderoví – nabírají sílu.

LN, 3.6.2021
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.