30.11.2020 | Svátek má Ondřej


GLOSA: Oslíci

7.3.2009

Parafrázuji parlamentní vystoupení Davida Ratha: Politováníhodní oslíci (šunky na čtyřech kolech) to prohráli, a když kolem nich pofrčí knížecí čtyřspřeží (rolsrojsové a jaguárové boháčů), nezbude jim než uhnout do pangejtu. Jinými slovy, šrotovné se v naší zemi praktikovat nebude.

Správně rozhodnuto; jak pravil poslanec Doktor, nebudeme se chovat zvráceně(!) jako těch šestnáct evropských zemí, které šrotovné přijaly, ku prospěchu i českých vývozců aut. No a co, tak jsme se prostě trochu přiživili. Jsme přece svéprávní.

Důvod k odmítnutí šrotovného je pro vládní koalici jasný. Šlo by o protekční opatření pro majitele vrakovních aut, což je nesystémové. Jak k tomu přijdou ti, kteří auto nevlastní a vlastnit nikdy nehodlají? Proč by tito všichni měli přispívat vykukům, co si namísto v rezavé stodvacítce chtějí vozit – za pomoci státního příspěvku – zadek v nové fabii? To by byli pěkní oslíci.

Jenže ouvej, co je do principu, který není uplatňován pro všechny? V naší zemi je určitě drtivá většina lidí naprosto netečná k lyžařskému sportu, včetně jeho vrcholových galapředstavení. Ti si dnes těžko mohou nepřipadat jako oslíci, když z jejich daní vytáhli (štědrou rukou vlády) organizátoři libereckého šampionátu víc než dvě miliardy korun. Navzdory někdejšímu slibu, že to všechno uhradí sponzoři.

Tyto lidi přece zajímá vrcholové lyžování zhruba stejně, jako zajímá uživatele hromadné dopravy pohodlí řidičů osobních aut. A když už by si směl člověk vybrat, koho chce ze své nezúčastněné kapsy sponzorovat, komu by dal přednost? Důchodci, který by si díky šrotovnému mohl pořídit bezpečnější auto? Nebo liberecké stavební firmě, sponzorsky napojené na ODS, která cestami neprůhlednými (viz vyšetřování NKÚ) získala samojediná zakázky za půl miliardy? Je to dilema. Na jedné straně je nepřípustná protekce pro majitele zrezivělých oslíků na silnicích, na druhé je přípustná protekce v miliardách pro organizátory výlučné zábavy.

Výsledkem té první protekce byla by částečná obnova vozového parku na českých silnicích. Výsledkem té druhé byla mezinárodní sportovní sláva. Ovšem také podezření z trestného činu podvodu, úvěrového podvodu, porušení pravidel hospodářského styku a porušení povinností při správě cizího majetku. To vše dnes v Liberci vyšetřuje NKÚ. A tohle všechno jsme my, oslíci, zaplatili.

Právo, 5.3.2009Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.