Neděle 12. července 2026, svátek má Bořek

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

GLOSA: Ofenziva, či sezona

Problém covidu není jen problém neočkovaných

Všude bují vysoká epidemická čísla. Znamená to další ofenzivu koronaviru? Či jen sezonní nárůst, neboť naplno začal podzim? Toť otázka. Hvězdný německý virolog Christian Drosten řekl už v červenci: „V zimě počet případů samozřejmě naroste. Ale to bude každou zimu. Už nepůjde o vlnu pandemie, ale o to, čemu se jednou bude možná říkat: to byl první normální zimní efekt.“ Vlády se ale často řídí předběžnou opatrností. Čísla považují za signál ofenzivy, tudíž chystají své protiofenzivy: neočkovaným mají znepříjemnit život tak, že je k vakcinaci doženou.

Ano, očkování přináší výsledky. Ne že by vymýtilo virus SARS-CoV-2, ale umožňuje jakés takés soužití s ním bez vypínání celých sektorů státu, ekonomiky, společnosti a života vůbec. Ale vnímá to tak drtivá většina lidí? Jaký je podíl těch, kteří v tom spatřují spíše čínskou cestu sociálních kreditů?

Češi dbají na sociální kontakty včetně hospod. A pro neočkovaného to teď vypadá takto. Aby mohl jít do hospody, potřebuje test PCR platící tři dny. Stojí 800 korun, leč výsledky dorazí až za dva dny. Suma sumárum: jednodenní sociální kredit pro návštěvu hospody ho přijde na 800 korun. Zde se hned ozve protiargument. Tak ať se nechá očkovat, je to bezpečné a zadarmo. Což je pravda. Ale nevede tvrdé prosazování této pravdy k tomu, že se ještě více vytočí už tak vytočená část populace? To teprve uvidíme.

Fakt, že se státy snaží „dokopat“ lidi k očkování, má svou logiku a racionalitu. Dělají to přece pro dobrou věc. Jenže dobrý cíl může zakrýt leccos podstatného. Píše o tom Pia Heinemannová, vedoucí vědecké redakce listu Die Welt. Proč v Německu stoupá počet případů covidu i úmrtí na něj v domovech seniorů, když tam smí na návštěvy jen očkovaní? Též proto, že i mezi očkovanými jsou přenašeči koronaviru. Redukovat problém covidu na problém neočkovaných je špatně, tvrdí autorka. Cosi podobného by mohlo platit i na česká pravidla pro covid a hospody.

LN, 2.11.2021

Patrik Halfar
11. 7. 2026

O tom kolik elektřiny jsme propálili zbytečně raději nepřemýšlime.

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2026

Tomio Okamura si usmyslel postavit vládu do latě

Chechtavej tygr
11. 7. 2026

Tak jsem zase začal podnikat. Otevírám obchod pro sklerotiky.

Ivo Fencl
11. 7. 2026

Vrah ji v závěrečné řeči označil za „skvělou ženskou“. Dnes je na svobodě.

ČTK, Lidovky.cz
12. 7. 2026

Zemřel americký senátor Lindsey Graham, oznámila jeho kancelář. Jednasedmdesátiletý republikán...

ČTK, Lidovky.cz
12. 7. 2026

Na severu Slovenska napadl v sobotu večer medvěd muže, který pracoval před domem. Vyskočil mu na...

Alena Scheinostová
12. 7. 2026

Už je to sice pár dní, ale proč se k tomu nevrátit. Čtvrtého července slavily Spojené státy...

lupr Lucie Procházková
12. 7. 2026

Maketa torpédoborce amerického námořnictva by dokázala oklamat svou zdánlivě dokonalou podobou....

Lidovky.cz
12. 7. 2026

Nedělní program Wimbledonu nabízí vyvrcholení i mezi muži. Ve finále travnatého grandslamu proti...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz