21.10.2021 | Svátek má Brigita


Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Diblík 13.9.2021 10:43

Dobrý den,

Pof. Zelený v jednom svém článku napsal toto: V r. 1937 přišel Jan s myšlenkou Podnikatelské univerzity. Postavil již první dům ústavu, kterému chtěl říkat Tomášov. Chtěl vychovávat podnikatele: Studenti budou lidé s vysokoškolským vzděláním, kteří prošli úspěšně životem a mají osobní vlastnosti adeptů podnikatelství.

... každý student této školy musí být člověk, který není proletářem ani cítěním, ani smýšlením, nýbrž který věří ve vlastní sílu, v sílu svého charakteru a ve svůj úspěch.

... musí ve svém oboru dokázat nejméně jedno důležité zlepšení stávajících poměrů, nebo zařízení nebo organizace.

...musí umět hrát tenis nebo kriket, golf a koňské polo. Musí umět pilotovat letadlo a řídit vůz, právě tak jako motocykl a pár koní. Musí ovládat nejméně dva jazyky mimo své mateřštiny.

...musí se umět pohybovat na parketách ve fraku stejně jako v pracovním táboře a v koželužně.

A musí umět všechny tyto věci dělat – na svůj účet – ne na účet podniku nebo svého otce.

A. Ová 13.9.2021 11:25

...a být to- musí muž, protože oboje začíná na mu.

Né, ale velice krásná představa o všestranném, nezávislém, samostatném, sebevědomém, jaksi všelidském, lidském člověku, který není vytržen ze světa žitého tak říkajíc, jež by směl uvažovat jen v rozmezí mezi jedničkou a pětkou

H. Kotaz 13.9.2021 12:16

U Bati začínali téměř všichni v učilišti, aby uměli řemeslo a potom někteří postupovali na další školy.

L. Beneš 13.9.2021 13:31

Ve výčtu toho, co musí každý student té školy znát, se sice píše, že musí umět hrát tenis nebo kriket, golf a koňské polo, nepíše se tam ale, že musí umět plavat a krasobruslit. Bude tomu tak proto, že Jan sám patrně plavat uměl jako zednická tříska a postavil-li se na brusle, zpravidla velmi brzy upadl. Mohl si to dovolit, sponzoroval to on a ne mistr světa v plavání nebo držitel zlaté medaile za krasokorčulování.

J. Jurax 13.9.2021 14:52

No, víte, při vyjmenovaných sportech gentlemanů, zejména při golfu, se dobře navazují známosti užitečné pro podnikání. Při plavání toho moc nenamluvíte. A krasobruslit bylo tehdy lze leda v zimě a v teplých krajích vůbec a taky si při něm nepokecáte.