21.10.2021 | Svátek má Brigita


Diskuse k článku

GLOSA: Očima občana A

V září se opět zavede testování na covid ve školách i firmách. Tak to v úterý sdělil epidemiolog Rastislav Maďar a jako poradci ministra zdravotnictví není důvod mu nevěřit. Z té krátké úvodní věty plyne několik postřehů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 18.7.2021 13:53

Dnešní zpráva z LN:

Onemocnění covid-19 podle Hořejšího v ČR prodělalo podle oficiálních údajů kolem 1,7 milionu lidí a více než čtyři miliony obyvatel je očkovaných. To by bylo pro kolektivní imunitu podle něj stále nízké číslo, ale dá se předpokládat, že s koronavirem se setkalo mnohem více lidí. Pokud by to byla pravda, dramatický nárůst počtu nakažených už by nemusel nastat. Očkování považuje za nejspolehlivější způsob k dosažení kolektivní imunity.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/kolektivni-imunite-jsme-blizko-ukonceni-hrazenych-testu-dava-smysl-rikaji-experti.A210718_133606_ln_domov_lros

M. Pivoda 18.7.2021 14:04

... Konec proplácení testů na koronavirus z veřejného zdravotního pojištění, by podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) mohlo nastat od 1. září, ... V dnešní společnosti jsou lidé podle Hořejšího často ve svých svobodách omezování, mnohdy stojí i jedna svoboda proti druhé. Za omezování osobní svobody by bylo možné podle něj považovat například používání bezpečnostních pásů v autě, protože člověk, která je nepoužije neohrožuje nikoho dalšího. Pokud se tedy někdo nechce nechat očkovat, má možnost služeb využívat s negativním testem, ale bude ho to něco stát, dodal.

M. Pivoda 18.7.2021 10:52

Dnešní zpráva ze Seznam.cz. Cituji úvod:

Dezinformace v době pandemie covidu-19 představují bezprostřední hrozbu pro veřejné zdraví a bojovat proti nim musí celá společnost. S takovým poselstvím dnes vystoupil šéf amerického úřadu pro veřejné zdraví Vivek Murthy. Americká vláda vyzvala především velké sociální sítě, aby zlepšily potírání nepravdivých a zavádějících informací o koronaviru či vakcínách.

------

Citace výše byla sdělená informace, nikoliv politická propagace.

J. Vintr 18.7.2021 11:30

"Dezinformací v době pandemie" znamenají ohrožení plánu vakcinace celé populace.....

R. Langer 18.7.2021 6:53

Soudruh Hitler propagoval heslo: "Arbeit macht frei!".

Jeho současní následovníci propagují heslo: "Impfung macht frei!". Sběrné tábory pro nepřizpůsobivé jedince se už připravují.

Dobře si rozmyslete, jestli o to stojíte. ;-€

P. Milan 18.7.2021 21:16

Nejenže stojím, ale už jsem, ku své spokojenosti, očkován.

Nepřizpůsobí jedinci se časem přizpůsobí, po pár dnech na kyslíku.

J. David 18.7.2021 6:35

A proč bych se měl nechat napichovat nějakým sajrajtem (rychlokvaška), Pivo a kořalu piji doma (putykáře lituji), Řecko a perutýny nemusím, na borůvky ale si do lesa bez futrálu na šnóblu skočím, muchničkám to nevadí, furt žerou, potvory.

M. Pivoda 17.7.2021 19:47

Vidím to jinak:

Občan kategorie A si plně (nikoliv okrajově) uvědomuje, že virus je prostě silnější, než politické tlachy.

Při příležitosti pandemie Covid-19 si občan kategorie A rovněž uvědomuje, jak (ve 21. století) lidstvo závisí na technologii. Ta technologie se stala silnou komponentou současné lidské civilizace.

J. Vintr 18.7.2021 1:53

Vyjma posledních pár desetiletí se lidstvo obešlo bez virologů, epidemiologů a jiných ogů a taky bez politiků, kteří by je chtěli spasit před nemocemi. A přežilo až do dnešních dnů. Není to tím, že naše tělo, v němž máme geny mnoha generací našich předků, kteří přežili spoustu nemocí a epidemií, je chytřejší než všichni ti namyšlení pitomci, kteří předstírají, že umí poučit dešti větru? Pro 99% populace není současný virus nebezpečný, protože si s ním imunitní systém umí snadno poradit. I bez rychlovakcín.

J. Kavalír 18.7.2021 6:06

Naštěstí tu ale máme ty "technologie" - ventilátory, mimotělní oběh... Jinak by těch vašich 99% bylo dost nadhodnocených.

R. Langer 18.7.2021 6:50

Co to zase melete za nesmysly, prolhanče!

Doslova miliardy lidí prodělali ten blbej kovid, a vůbec nic se jim nestalo, tak si sakra ty prolhané kecy laskavě odpusťte.

A ano, je vidět, že s procenty máte celkem problém. :-P

J. Vintr 18.7.2021 8:49

V oficiálních statistikách se mi nepodařilo najít číslo, kolik bylo ta celou dobu hospitalizováno osob, což by mohl být jediný, jakž takž objektivní údaj o celkovém počtu nemocných. Počet osob s "laboratorně prokázáným pozitivním PCR testem" se vzhledem k tomu, jak PCR test funguje, ani omylem nerovná počtu nemocných. Pozitivní PCR test ve vztahu k tomu, jestli je člověk nemocný, nebo i jen nakažený, neznamená absolutně nic.

M. Pivoda 18.7.2021 11:02

Pro J. Vintra

Vakcinace pomocí vakcín typu mRNA je možno považovat za technologický zázrak, který se navíc historicky dostavil "just in time".

Zajímavější téma (například pro studenty managementu) by bylo zpětně analyzovat, proč a jak ta (účinná a rychle modifikovatelná) vakcína vůbec vznikla. Nevyřešila ji Neviditelná ruka trhu.

Boj s virem Covid-19 představuje rychlé tahy na koronavirové protitahy (mutace). Ty mutace nejsou zlomyslné, příroda určitě není zlomyslná, ona je jen naprogramovaná na přežití (jako hlavní cíl). To je evoluce. Více vám vysvětlí biologové, zoologové i epidemiologové. Já jsem hlavně systémový inženýr.

J. Vintr 18.7.2021 14:54

Za a) s největší pravděpodobností lidé žádnou vakcinací nepotřebují. Naprostá většina jich je přirozené imunní a ti, co se mohli nakazit se už nakazili.

Za b) vakcína není žádný zázrak, údajně funguje jen proti některým mutacím viru, na rozdíl od přirozené imunity, která funguje vždy.

Za c) podle některých odborníků může mít vakcinace velmi negativní dlouhodobější následky. Ty se navíc můžou zhoršovat s každou další dávkou. Takový hazard se zdravím miliard lidí není ani v nejmenším adekvátní zcela pochybnému pozitivnímu přínosu vakcinace.

Za d) zběsilá snaha politiků, doprovázená propagační kampaní plnou lží a zavádějících informací, aby se co nejrychleji naočkovalo co nejvíc lidí, smrdí na sto honů nějakou levárnou.

J. Ptáček 17.7.2021 12:17

Kdo se nechá naočkovat, ušetří nervy i peníze. Kdo se naočkovat nenechá a naopak se postaví do čela primitivních odpíračů očkování, tomu ROSTOU VOLEBNÍ PREFERENCE. Pokud volby vyhraje, ujme se vlády a očkování zatne tipec o respirátorech nemluvě. Takže, kromě odpíračů očkování budeme i v čele OBĚTÍ Covidu původem z velikých dálek. Volme tyto Evropě na hony vzdálené exoty, ať jsme v čele aspoň v něčem.

J. Hruška 17.7.2021 13:37

Vy jste ale pěkný Ptáček, pane Ptáčku.! Nedostal jsem první dávku očkování protože na mě nevyšla, nedostal jsem druhou dávku protože jsem neměl první. Vy Ptáčku jste primitivní pokusný králík, stojící v čele těch, kterým NEROSTOU VOLEBNÍ PREFERENCE. Zdař Bůh.

M. Šejna 17.7.2021 23:49

Uf, to je logika. 8-o

prvni dávka je stejná jako prvni. Takže když jste šel na druhou, ve skutecnosti jste šel na první a nebyl důvod vám ji nedat.

Když sem chcete psát pitomosti, počítejte s tím, že to nečtou pitomci, takže tuhle vaši nelogickou hovadinu prokouknou. ;-)

P. Hatina 17.7.2021 11:17

No jo úvaha je to pěkná, leč má dvě vady. Za prvé, když ty testy budou od září placený, tak lidi se nebudou testovat (to je fakt) - ovšem už to neznamená že tím pádem budou dodržovat potřebný omezení - spíš se dá předpokládat, že se ty činnosti přesunou na černej trh jako na jaře.

No a věc druhá, a podstatná, stihne tedy stát oočkovat všechny občany kteří budou chtít do konce srpna?? Zatím to tak nevypadá..

M. Stanovský 17.7.2021 16:31

Jak kde, momentálně to tak spíš vypadá. Mě můj praktický lékař už dvakrát volal, že má vakcínu, abych přišel. Jindy zase vakcínu nemají v sousedním špitálu, ale musí se někam zajet.

Na vojně jsme říkali: Voják se stará, voják má. Třeba šišku salámu a flašku rumu pod slamníkem.

J. Nevrkla 17.7.2021 11:00

Co je pořád těm ockovanym do neočkovaných? Proč se o ně zajímají? Protože jsou pitomi.

M. Stanovský 17.7.2021 16:29

I očkovaný může nemoc dostat. Sice asi 10000 méně pravděpodobně, ale může. Pak jsou tu děti a chudáci, jejichž zdravotní stav očkování nedovoluje.

A těmhle všem neočkovaní odpírači zvyšují pravděpodobnost nákazy.

Navíc, neočkovaní mohou nemoc dostat, možná je to jejich problém, ale budou zabírat místa v nemocnicích, kde je budou muset léčit za peníze všech, tedy i těch zodpovědných. Nestojí to málo. A možná pak umřou a jejich příbuzní budou lékařům vyčítat, že je neuzdravili (ano, i takové případy byly, říkala mi to známá z covidového odd.)

Chceme-li se koroňáka zbavit, musíme mu sebrat živnou půdu. Svého času se černých neštovic, nemoci, která měla téměř 100% úmrtnost, lidstvo zbavilo tak, že (skoro) každého naočkovalo, u nás teda 100%. Povinně! Virus už neměl živnou půdu.

J. Nevrkla 17.7.2021 19:45

Už se prokázalo, že covidu se očkováním nezbavíme. A pokud se někdo nemůže nechat očkovat a má strach, bude nosit respirátor, nebo bude bez sociálních kontaktů. Spousta lidí nemá imunitu kvůli nějaké nemoci nebo léčbě, nemůžeme po všech ostatních chtít, aby byli sterilní. Je to nemožné. I po očkování mohou lidé jiné nakazit.

R. Langer 18.7.2021 6:52

Proč by měl být někdo bez sociálních kontaktů? ;-D

J. Nevrkla 18.7.2021 7:52

Pokud má někdo panicky strach, že se od nenaockovanych nakazí a nevěří, že mu pomůže i respirátor, at zustane doma. Nemůže od všech chtít zdravotní nezávadnost.

J. David 17.7.2021 10:33

Nu, s vakcinací ještě počkám (jsem PCR i antigeně negativní) až se odborníci shodnou. Kolega se nechal očkovat a tak ho to schvátilo, že pomalu volal notáře k poslednímu pořízení (výjímka potvrzuje pravidlo). Od jaké firmy byl ten sajrat neví, ale asi ne Sputnik V, není MMA povolen v očkovacích centrech. Holt "rychlokvašené vakciny", něco jako u dělostřelců, "zkusím se trefit", výstřel, temně zahučely lesy, snad jsme se trefili. Ale dosti příměrů. Zatím si vařím česnečku, dám si křen s ovarem a zaleji to špiritusem dobré kořaly. Antivirotikum "par excellence", vakcinace zatím netřeba, do putyky mi také netřeba zdravotní dokumentace, natož do Opery, Již jsem stár na to, abych furt tahal a předkládal někomu nějaké bumážky o bezinfekčnosti k tomu, zdali mohu vypít žejdlík piva v putyce. Nuž, uchýlím se k pití piva v řeholi své poustevny.

P. Hatina 17.7.2021 11:10

Mimochodem, zapomeňte na to, že by se odborníci shodli na to, aby stoprocentně řekli za těchto podmínek ano či ne. Maximálně budou upozorňovat, že za těchto podmínek je vyšší riziko toho či entoho, ale rozhodnout se (třeba se nic nestane) musíte stejně sám.

No a věc druhá (a že jsem tím při tom kočkování prošel taky), ve starším věku je už tam člověk schvácenej ze spousty věcí, nejen přímo z tej injekce. Taky jak tam stojí půl hodiny ve frontě, respirátor na ksichtě, a podobně.

J. David 17.7.2021 12:44

Na stará kolena už na to defekuji, ať si Vojtěch či Maďar blábolí co chce. Sedím doma, piji pivo "za lacino", je mi blaze, dienstreglamá mi netřeba, do putyky s bumážkou netřeba chodit. Putykářům asi nebude "hej", ale zákazníci to nezavinili.

J. Plzák 17.7.2021 9:31

-stát nepodceňuje riziko varianty delta- Variant bude bezpočet a vln kovidu také. Diktátorka Merkel už mluví o čtvrté vlně.

-například povinné očkování zdravotníků ve Francii- To se pořád mluví o vyspělých, demokratických západních zemích. Ve Francii není demokracie ani taková, aby člověku ponechala právo rozhodnout se: Očkovat, neočkovat.

- očkovat lidi přes šedesát- To jako že než se u nich neprojeví negativní výsledky očkování, dříve než zemřou? Už se pomalu mluví o třetí dávce, o dodatečném přeočkování.

Bude vakcinací tolik co mutací a covidových vln.?

Může tomu všemu ještě někdo věřit?

R. Langer 18.7.2021 6:55

No, věřte tomu, že chřipka existuje.

A existovat bude. ;-)

Z. Lapil 18.7.2021 22:36

Očkovat lidi přes 60? Naprostá většina mrtvých jsou 65+, mladší jsou... teď to nedokážu jednoduše najít, ale snad desítky případů z těch celkových 30 000. Až se mi tomu opakovaně nechce věřit, ale opravdu jsem to opakovaně viděl. Zdroj mi přišel seriózní (oficiální statistika?), žádné "podle některých odborníků".

Neboli lidi mladší 65 let na covid téměř neumírají (neplést s "jsou imunní", schytat to můžou evidentně dost ošklivě). Vezmeme-li tedy jako jediné kritérium přežije/nepřežije, je očkování lidí pod 60 skoro zbytečné.