20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

GLOSA: O pojmech stát a národ

Frekvence pojmů národ, národní zájmy, národní charakter se vždy zvláště před volbami rapidně zvyšuje, i když mnohem důležitější a starší je stát, státní zájem a charakter státu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Uživatel 17.6.2021 9:47

Uživatel požádal o vymazání
P. Hák 16.6.2021 23:52

Tak zkuste exaktně definovat třeba kýč :-)

Z. Lapil 16.6.2021 23:22

Píšete to přehledně. A nevím, klidně bych věřil, že Španělsko je v této souvislosti "na východ od Rýna. A měl jsem teď v ruce Maupassantovu povídkovou knížku (Slečna Fifi a jiné povídky) a mám dojem, že autor plynule přechází od Francouzů k normandským sedlákům a zpět. Děje se za prusko-francouzské války a slovo Němec tam nepadne.

Určitě jsem se všiml, že zatímco snad všude v ne-západní Evropě se národnost a státní příslušnost rozlišuje, tak přinejmenším angličtina má pro obojí jedno slovo. Takže Američan je Američanem bez ohledu na barvu pleti, ale u nás Čechem není a nikdy nebude. Což zdaleka neznamená, že by ten člověk nemohl být dobrý soused, kamarád a spoluobčan vůbec.

Ono v jazyce je toho skryto víc. Viz feministické úvahy o rovnosti, genderu... V angličtině na tom moc nesejde, ale mluvíte-li česky nebo obecněji slovansky, tak se bez rozlišení on/ona nepohnete z místa. A nedej pámbu, abyste začal přemýšlet, jsou-li mrtví vojáci životní nebo neživotní.

J. David 16.6.2021 21:50

A co plemeno chodského psa? Existuje?

J. Jurax 16.6.2021 20:45

Ehm ... nikoliv nutně. Kupříkladu Skotové komunikují anglicky, leč za Angličany se nepovažují. Naopak Židé se považují za Židy, i když neumí hebrejsky ani jidiš.

J. Vlček 16.6.2021 20:40

Naprosto s vámi souhlasím, pane Ptáčku. R^

Mluvím- li kdykoli o naší zemi, nikdy nezmiňuji Čechy, vždycky hovořím o Česku. Pokud jedu třeba do lázní Luhačovic, chlubím se, že jedu odpočívat na Moravu. Podobně se vyjadřuji také o Slezsku. V tom nespatřuji nejmenší problém, to mi můžete věřit. [>-]

J. Jurax 16.6.2021 20:31

Inu, vynikající rozbor je ten, jenž souzní s mými názory.

Naopak rozbor s mými názory nesouznějící, ba přímo jim odporující, nemůže být než špatný, mizerný, neřkuli lživý.

J. Jurax 16.6.2021 20:25

Ehm ... definujete mi vůni čerstvých makových buchet. Ale každý ji pozná ... :-)

J. Jurax 16.6.2021 20:23

No, v případě Háchy to bylo celkem jedno. Kdyby nesouhlasil, tak by byl zbytek republiky stejně roztržen na protektorát pod ochranou říše a Slovenský štát.

Zásadní bylo Benešovo rozhodnutí podrobit se Mnichovskému diktátu; tehdy jsme se ještě bránit mohli.

J. Vlček 16.6.2021 20:22

Ona nějaká taková národnost existuje?

Ještě že třeba Chodové neuvádějí národnost "chodskou", a jinde zase jiné nesmyslnosti bez jakékoli náplně. Pro národ je určující jazyk, kterým mezi sebou komunikujeme, a ne krajina, ve které kdo žije. [>-]

V. Klepetko 16.6.2021 20:21

Ten divnej červenej emotion na konci vzniknul omylem, je blízko záložce "odeslat" a kliknul jsem na to z nepozornosti. Takže se za něj omlouvám. Páni, to by byla kognitivní dissonance par excellence :-)

J. Jurax 16.6.2021 20:17

Ehm ... odlišit určitou skupinu lidí od skupin jiných není nic špatného. Děje se tak běžné na nejrůznějších úrovních a podle nejrůznějších kritérií. Mj. taky národnostních.

Dokonce ani snaha tyto skupiny vymezit proti sobě nemusí být nutně špatná. Zajisté naleznete příklady, kdy je vyloženě žádoucí a prospěšná.

J. Ticháček 16.6.2021 20:15

On ten pojem národa, jako jazykové a kulturní skupiny samozřejmě v Evropě existoval už mnohem dříve. Vaše časové zařazení odpovídá spíše vzniku národních států. A to mám ještě pochybnost,zda ty národní státy vznikaly cíleně, nebo omylem. I ten omyl bych měl napsat mezi výrazné uvozovky. Zkuste si povšimnout, že ty národní státy následovaly těsně po vzniku povinné školní docházky v jednotlivých státech té doby. A tam, kde do té doby žili lidé mnoha různých jazyků a nářečí, o velkých kulturních rozdílech po každých padesáti kilometrech nemluvě, a pár vzdělanců, kteří mluvili francouzsky, latinský a nářečím z mládí, se náhle objevily školní osnovy, jednotný, a hlavně rychle kodifikovaný jazyk a akcent na témata a problémy toho kterého státu. Ke vzniku narodního státu máme cestu asi tak na dvě generace školáků. S tou průmyslovou revolucí to souvisí až druhotně. Ta si totiž vyžádala to školství.

V. Klepetko 16.6.2021 20:14

A co třeba Španělsko? Což tam není zřejmá interní etnická substruktura? Člověk se může cítit být Kataláncem, ale současně i Španělem, a to hned ve dvou smyslech. Jednak jako příslušník španělského politického lidu (nebo chcete-li národa), druhak jako příslušník superetnického celku "Španělé" , do kterého Katalánci zapadají jako podmnožina. Uff.. Píšu to složitě, sorry

J. Ptáček 16.6.2021 20:12

Asi mě nerozumíte. Je úplně jedno kde prší nebo svítí slunko. Jsme jeden (malý) stát tvořený třemi zeměmi. Považuji za neslušné mluvit jen a jen o Čechách. Naproti tomu moravanství považuji, jako nesnesitelný Brňák, za naprostou zhovadilost. Toť vše.

J. Ptáček 16.6.2021 20:07

To počasí byl jen příklad, protože se to drmolí nejčastěji. Mně jde o to, aby si občané uvědomili, že jsme jeden stát, jedna národnost, ale tři země. Nic víc a nic míň. Jen trochu slušnosti to chce. Z Moravy i z Čech.

J. Jurax 16.6.2021 20:02

Jojo, jsem podle Vás ubohý a stupidní; budu se s tím muset nějak vyrovnat.

Neboť, jsa Moravanem, píšu všude do rubriky národnost "moravská".

V. Klepetko 16.6.2021 19:55

Díky! Zamyslím se nad tím pojmem "nezralá kultura", není vůbec samozřejmě, že čím zralejší, tím stravitelnější při absorbci:-)

Hezký večer přeji. ;-€

J. Vlček 16.6.2021 19:49

Pane Ticháčku, samozřejmě, že máte pravdu.

Má odpověď byla míněna pouze ilustrativně. Existují jistě i podrobné předpovědi počasí, ale i ty bohužel dosti často selžou. Počasí je prostě nevyzpytatelné. ;-D

J. Ticháček 16.6.2021 19:31

Jenže ono také může pršet ve Slezsku, na Moravě svítit slunce, pršet v jižních Čechách, mrznout v západních, a co se týče severních a východních, je to jako všude. V Pardubicích leje, v Náchodě svítí, v Peci už mrzne, a na druhé straně kopce, u Vrchlabí padá sníh. Zkuste to předpovídat pro každou zemi, když stačí jeden kopec.

J. Vlček 16.6.2021 18:57

Aha, ha, ha, ha !!! ;-D

P. Čech 16.6.2021 18:50

Je to můj názor na věc. Prezidentem jsem nebyl a ani bych jím být nechtěl. Tedy takovým a s takovými pravomocemi, jakého definuje naše ústava. A svalnaté řeči? To určitě nejsou. Prezident je nejvyšším představitelem státu a podle toho se musí i chovat. My jsme měli tu smůlu, že takovým byl jen jeden náš prezident a to TGM. Trochu se mu blížil Václav Havel. Nikdo jiný.

P. Čech 16.6.2021 18:44

Pokud kdokoliv něco pozná, potom to umí i definovat, m.j. říci, jak to poznal a podle čeho. Pokud ne, potom to nemůže poznat.

D. Bowman 16.6.2021 18:29

Jsem velmi chotně, ochoten připustit, že metafyzicky vše a všichni jedno jest. A v konečném důsledku není ani mezi Vámi a tím rajčetem, fundamentální rozdíl. A brzo nebude fakticky vůbec, až si ho dáte k večeři.

Ale i to rajče vám zvedne kufry, když ho sníte nezralé. A já tak vidím i naše počínání. Absorbovat nezralé kultury, nám neudělá dobře...oboum.

Od politiky chci jen dvě věci, aby mě nechala na pokoji a maximálně mi pomohla proti někomu, kdo mě chce kecat do života nebo mě (křižuji se) sjednocovat.

Každopádně pozdravujte milostivou a přeji bohatou úrodu:-)

Z. Lapil 16.6.2021 18:24

A není vlastizrádcem náhodou ten, který vžene vlast do zničující války, místo aby zvolil - ve spolupráci se spojenci - mírové řešení?

Kromě toho, že Hácha Mnichovskou dohodu nepodepsal, a to ani 15. 3. 1939 ani nikdy jindy. Ale to je jen takové rejpnutí, podstatu této diskuse to nemění.

Z. Lapil 16.6.2021 18:08

Bylo mi tvrzeno, zdrojem, který jsem vzal za seriózní, že Rýn je hraniční řeka v tomto smyslu: na západ od něj je, přinejmenším pro "prostej lid", národ a stát totéž. Neboli Francouze poznáte podle občanky, V našich krajích občanství a národnost celkem důsledně odlišujeme.

Roztomilý případ byl v hokeji: bratři Reichlové, předpokládám, že potomci stejných rodičů i prarodičů, se sešli na jednom hřišti, ovšem jeden v mužstvu českém, druhý v mužstvu německém.

V. Klepetko 16.6.2021 17:09

Ano, subjektivní pohled je důležitý.

Existují ovšem i entity s jsoucnem, na tom subjektivním pohledu nezávislým... Třeba "hvězdy". Nebo "Japonci" :-)), "politický lid" , "etnický národ" ... Některé z nich existují samy o sobě, jiné mají třeba status společenský podmíněného archetypu, jako třeba "Dyonýsos" nebo "Hospodin". Další entity existují jen jako politicky účelově stvořená a zneužitelná fikce, jsou produktem sociálního konstruktivismu nebo chybně hypotézy - gender, rasa, miasmus, flogiston, eter...

Nechci lidi rozdělovat, jak píšete o sobě! Ale kdybych je chtěl sjednocovat, stal bych se politikem. Takže to bych se teď nemusel rozloučit a zalévat vyprahlá rajčata a sekat trávu. S tím by ovšem manželka nesouhlasila, takže raději zůstanu u těch diskusních příspěvků :-)

P. Hák 16.6.2021 16:38

Hm. Co když to slovně neumíme definovat, ale každý to pozná?

Takových věcí je...

D. Bowman 16.6.2021 16:27

Já roli DNA neabsolutizuji. Ale také jí nemíním bagatelizovat a rozhodně nehodlám ignorovat skutečnost, že lidské ego, tj. primitivní obranné instinkty s DNA koketují a spousta etnik roli DNA absolutizuje....což se mi může stát osudným.

Já osobně rozděluji lidi na Dicks, Pussies a Assholes. Ti poslední mají dělení více propracované a nepřátelské, ti předposlední se jim nedokážou bránit a ti první to s tou obranou občas přeženou. Viz snímek Team America, nejlepší geo-politická analýza všech dob.

V. Klepetko 16.6.2021 16:09

Při entogenezi jsou podstatné někdy prvky kulturní, někdy biologické, jindy politické. Nemůžete absolutizovat roli DNA! Třeba u nás v Kotlince - v 19. století jsme asimilačně nadělali z Bulharů, co přišli do Mocnářství za prací, dobré Čechy, desítky tisíc lidí! Podobně to vypadá dnes s vietnamskými "banány", a dokázali jsme asimilovat i toho Čecha jako poleno, Schwarzenberga... I ten Oki se cítí být Čechem, přitom analýza DNA by jej zařadila někam jinam... Obecně by bylo dobré pochopit, že etnicita je kultorní fenomén, spoluvytvořený řadou vlivů /včetně biologických, genetických/. A že tu máme vedle sebe kulturně definovaný národ etnický, a potom ještě o něco širší národ politický, kam třeba opatří můj etnicky odlišný soused - Rainer, Němec, který tu mezi námi žije a považuje se za politického i daňového :-)Čecha...