24.6.2021 | Svátek má Jan


GLOSA: O motorech a lidech

28.9.2015

Nevyladěné motory v lidových vozítkách značky Volkswagen nepředstavují pro Evropu žádný velký problém. Jakmile se zjistilo, že je to špatně, bezpochyby to evropská automobilka bude umět udělat tak, aby to bylo správně. Namontovat do volks wagonů nový software nebude nijak obtížné.

Mnohem větším problémem, se kterým si nikdo neví rady, je nevyladěné myšlení v hlavách lidí. Tam někde je zdroj té blbé a hysterické nálady, která nyní ovládá Českou republiku a částečně celou Evropu.

Ale zůstaňme doma. Česká republika je nejprůmyslovější zemí Evropy. Tento fakt je na jedné straně zdrojem naší materiální prosperity, ale na druhé straně to poněkud hendikepuje naše myšlení, které je tak trochu průmyslové. Máme skvělé výrobní linky, z nichž sjíždějí bezvadné plechové, umělohmotné a jiné produkty, ale příliš se neorientujeme v oblasti duchovních hodnot a každodenní etiky.

Že to není důležité? Ale jděte! Ve skutečnosti je to právě hodnotová neujasněnost a etická rozkolísanost, co v dnešním technologicky vyspělém světě rozhoduje o udržitelné prosperitě jak na státní, tak na osobní úrovni.

Globální automobilka se vyšplhá na první místo, ale pak se začne rychle propadat, protože se někde na té dlouhé cestě za úspěchem vzdala etických principů a začala podvádět. Premiér země navždycky ztratí svoje postavení a dobrou pověst, protože zapomene na svoje konzervativní hodnoty a začne podvádět svoji manželku, svoje voliče, sám sebe.

Jak předcházet podobným firemním a kariérním depresím?

Možná bychom měli méně diskutovat o tom, jak by ti druzí měli dělat věci správně, a raději bychom se měli naučit, jak dělat správné věci. Sami za sebe a bez ohledu na to, co si o tom myslí druzí. Protože hlas lidu není hlasem Božím, jak se nám snaží nakecat ateisté. Hlas lidu je pouze hlasem lidu, a ten lid je navíc velmi často pod vlivem.

Lepší než se donekonečna hádat, zapíjet to tuzemákem a probouzet se s kocovinou je naučit se spojovat síly, něco pozitivního podnikat a zůstávat ve stavu střízlivosti (v každém smyslu toho slova).

Dva příklady z našeho civilizačního okruhu, z poslední dekády. Když německý prezident Christian Wulff porušil dobré mravy, přišel o funkci. Když izraelský prezident Moše Kacav porušil zákon, byl zbaven svobody. Prostě po nějaké nesprávné akci následovala správná reakce.

Proč to nejde u nás? Proč se musíme dívat na to, jak naši lídři v oblasti politiky a podnikání porušují dobré mravy, pohrdají zákony a namísto přiměřené reakce následují impotentní trenkiády?Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.