24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

GLOSA: Nikdo nemeškej

Minulý týden jsme si připomněli pětasedmdesáté výročí vylodění Spojenců v Normandii. Před lety jsem celé to vyloďovací pobřeží projel od Caen po Carentan.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novák 11.6.2019 18:07

Re:

Ještě v první polovině srpna 1939 měly Francie a Anglie možnost uzavřít spojenectví s SSSR - a bylo by pro ně výhodné. Stačilo se dohodnout - a proti Hitlerovi mohla stát síla, na kterou neměl. A dobře to věděl.

Ale oni by Francouzi stejně udělali to, co udělali "na pomoc" Polsku - obsadili by Maginotovu linii a tam se nudili, zatímco Britové by pomaloučku mobilizovali a hráli si na expediční sbor.

J. Jurax 11.6.2019 19:52

Měli, ale nevyužili. On Stalin byl zloduch dlouhodobě osvědčený, o Hitlerovi to ještě všichni nevěděli. Holt tehdy celkem pochopitelně nebylo v zájmu Anglie a Francie paktovat se s bolševiky.

A ano, v době podivné války promarnily Anglie i Francie svou nečinností nadějnou možnost zabránit druhé světové válce. Dnes je to jasně patrné každému, tehdy to arciť chápali jen nemnozí.

R. Langer 11.6.2019 14:53

Re: Byl to Západ

Myslíte ten Západ představovaný levičáckými nacistickými parchanty? Tak to jo! Ale pěkně se mezi sebou všechna ta levičácká pakáž mlela. A ten skutečný Západ to potom musel docela složitě dávat do pořádku. Bohužel škoda, že nás k té levičácké pakáži po válce spláchli. Ale za to jsme si taky mohli dost i my sami. :-P

J. Vintr 11.6.2019 15:26

Re: Byl to Západ

Váš výklad historie v duchu bolševické propagandy, kterou nás tady čtyřicet let krmili a kterou dosud nikdo neuvedl na pravou míru, je přímo esencí lží a ideologického překrucování. Byl to Sovětský svaz, kdo pomohl Hitlerovi vybudovat armádu a napadením Polska pomohl rozpoutat válku. Když byl Hitler donucen preventivně zaútočit na svého dosavadního spojence, byl už západ dávno ve válce s Německem. Nebýt obrovské materiální pomoci Američanů, tak by se shnihlý bolševický stát ekonomicky zhroutil už v prvním roce války s Německem.

V. Novák 11.6.2019 18:12

Re: Byl to Západ

SSSR pomohl vybudovat armádu demokratocké Výmarské republiky, která byla pro vítěze 1. světové války stejným vyděděncem, jako samotný SSSR.

Po nástupu Hitera spolupráci přerušil - ztímco Západ zahájil. Konkordát s Vatikánem 1933. Smlouva o neútočení s Polskem 1934. Námořní smlouva s Velkou Británií 1935. O Mnichově a roce 1938 se snad zmiňovat nemusím.

Tak kde je ta propaganda?

J. Vintr 11.6.2019 18:32

Re: Byl to Západ

Tak po nástupu Hitlera Stalin spolupráci s Německem přerušil? Takže útok na Polsko současně s Německem byla jen náhoda?

V. Novák 11.6.2019 19:09

Re: Byl to Západ

SSSR přerušil spolupráci s Hitlerovým Německem a pokoušel se vytvořit v Evropě - od přijetí so Společností národů v 35. roce oficiálně - systém kolektivní bezpečnosti a definici agresora. Litvinov to zkoušel - za naprostého nezájmu "demokratických mocností" (Mussolini a Hitler byli proti samozřejmě) - až do jara 1939.

Když Stalin viděl Mnichovskou dohodu i "reakce" na 15. březen, odvolal Litvinova a začal prostřednictvím Molotova, který na rozdíl od Litvinva nebyl Žid, vyjednávat s Hitlerem. Přesto vyjednával i s Británii a Francií - až do, tuším, 20. srpna měli Britové s Francouzi možnost uzavřít se SSSR spojenectví, které by dostalo Německo do kleští dvou front.

Když bylo už jasné, že se dohodnout nechtějí, dohodl se Molotov s Ribbentropem. A z Polska (lteré krátce před tím vyjednávalo s Německem o spolupráci proti SSSR) obsadil SSSR jen část po Curzonovu linii, která byla stanovena na základě národnostního složení - na západ většina Poláků, na východ Bělorusů a Malorusů (Ukrajinců).

Zjištuji, že už s vámi ztrácím trpělivost - opravdu své blbé otázky míníte vážně, nebo srandujete? Jste tak naprosto tragicky neinformovaný - nebo to hrajete?

J. Vintr 11.6.2019 23:10

Re: Byl to Západ

Ta vaše "informovanost" spočívá v tom, že berete vážně Stalinovy diplomatické hrátky. Bolševický režim nikdy ze Západem nemínil spolupracovat. Chtěl ho napadnout a podrobit si ho. Jako si podrobil nás a ostatní státy, které Rusi "osvobodili". Nebýt přítomnosti Američanů v Evropě, tak by nepochybně pokračoval.

M. Klas 11.6.2019 16:33

Re: Byl to Západ

To myslíte vážně - "několikaletým zadržováním otevření západní fronty"? Jste jistě takovým stratégem, že byste vylodění v Normandii dokázal připravit během několika týdnů. Škoda, že jste tenkrát nemohl Spojencům poradit a hlavně jim rychle vycvičit armády a vyrobit vše potřebné.

V. Novák 11.6.2019 18:18

Re: Byl to Západ

V roce 1942 by stáli proti nechráněnému pobřeží, děla ještě zahálela v Siegfriedově linii.

V roce 1944 se museli probojovat přes Atlantický val. Včetně těch děl ze Siegfriedovy linie.

V. Petr 11.6.2019 22:21

U Dieppe to tak nevypadalo

Ostatně přesto, že Britové zanechali ve Francii r. 1940 při svém ústupu všechny těžké zbraně, neodvážil se Hitler podniknout invazi do doby, kdy bude zničena RAF, což se mu, jak známo, nepodařilo.

J. Vintr 11.6.2019 23:34

Re: Byl to Západ

Atlantický val byla jen symbolická překážka. Největším problémem invaze bylo dopravit na francouzské pobřeží dost vojáků, zbraní, pohonných hmot a jiného materiálu dřív, než dočasná německá přesila smete invazní armádu zpátky do moře. A samozřejmostí byla naprostá vzdušná převaha, protože množství lidí a materiálu nahlučené na malém kousku pobřeží by bylo možno leteckým útokem poměrně snadno rozsekat na kousky

V. Němec 11.6.2019 11:00

Nebýt nezadržitelného postupu SSSR

západ by ještě váhal déle. Ale byl dotlačen z obav, že sověti dojdou až do Francie.

J. Vintr 11.6.2019 11:22

Re: Nebýt nezadržitelného postupu SSSR

Kdyby Západ nechtěl, aby Rusáci postupovali, tak by jen stačilo jim trochu omezit válečnou pomoc. Přestava, že tak složitou a náročnou věc, jakou byla invaze v Normandii, bylo možno nějak urychlit, je hodně naivní. Taky to mohlo dopadnout tak, že by invaze ztroskotala a na další pokus by se zhrabali až za pár let.

V. Němec 11.6.2019 11:29

Re: Nebýt nezadržitelného postupu SSSR

Ta pomoc jistě byla na začátku velmi důležitá, asi západ nechtěl nechat Němce rychle zvítězit a Rusko chtěl udržet v konfliktu co nejdéle. Ale pak, nevím, jak ta pomoc byla dále velká, když již v Rusku na východě plně asi i soběstačně pracoval vojenský průmysl.

J. Vintr 11.6.2019 11:35

Re: Nebýt nezadržitelného postupu SSSR

Ten sovětský průmysl pomohli vybudovat Američané. Dodali Rusům stroje a hlavně je naučili efektivně vyrábět. A ten průmysl byl stále do značné míry závislý na dodávkách amerických surovin.

V. Novák 11.6.2019 11:58

Re: Nebýt nezadržitelného postupu SSSR

V první fázi VVV - tedy od 22.června 1941 do bitvy u Moskvy byla západní pomoc velmi omezená. Nejen proto, že bylo obtíné jí zotganizovat, ale Churchill věděl, že vše, co půjde do SSSR, nepůjde do Británie a navíc nevěřl, že se SSSR udrží a považoval tedy dodávky pro něj za dárky Hitlerovi.

Závody Sověti přesunuli na a za Ural sami a sami taky zvedli výrobu T34 na desetinásobek předválečné - a to do konce roku 1941.

Samozřejmě se pomoc velmi hodila, zejména přepravní prostředky a potraviny, konzervy a boty. Se zbraněmi to už bylo horší, Shermany se v terénu moc neosvědčily, navíc bouchaly po prvním zásahu a dostat se z hořícího Shermana bylo velmi složité.

A to, že většina Wermacht i SS a Waffen SS vykrvácela na východní frontě, neokecá nikdo.

M. Klas 11.6.2019 12:16

Re: Nebýt nezadržitelného postupu SSSR

Jen pořád nemohu nikde najít, jak pomáhal CCCP bojujícím Britům před vypuknutím VVV. Byli jediní, kdo tíhu bojů až do června 1941 nesl.

J. Vintr 11.6.2019 12:23

Re: Nebýt nezadržitelného postupu SSSR

Ale jasně. "Pomáhal" tím, že dodával Hitlerovi suroviny...

I. Kellner 11.6.2019 14:11

Re: Nebýt nezadržitelného postupu SSSR

95% "surovin" měl z Norska.

V. Novák 11.6.2019 14:35

Re: Nebýt nezadržitelného postupu SSSR

A ropu z USA. Až do 44. roku.

J. Vintr 11.6.2019 15:49

Re: Nebýt nezadržitelného postupu SSSR

Můžete prozradit, jak to Američani technicky zařídili? To vedle konvojů do Ruska posílali přes Atlantik i takery s ropou do Německa? A jak by německé ponorky poznaly, které lodě nemají potápět? A Angličani by si ničeho nevšimli?

J. Jurax 11.6.2019 16:39

Do Portugalska a Španěl co států neutrálních případně via jihoamerické země, jež v konfliktu nebyly angažovány, a nikoliv na lodích pod americkou vlajkou.

V. Novák 11.6.2019 18:36

Re: Nebýt nezadržitelného postupu SSSR

Můžu.

A už jsem to tady psal tolikrát, že nevím, jestli je vaše nechápavost skutečná nebo si ze mě děláte svým dotazem (_!_).

Standard Oil of New Jersey vypravovala tankery z Nizozemských Antil pod neutrální španělskou vlajkou. Na takové lodě německé ponorky neútočily, stejně jako na lodě argetinské, brazilské, panamské... Ze španělských přístavů pak přes "svobodnou" a okupovanou Francii.

Platby probíhaly přes Bank for International Settlements ve Švýcarsku, která převzala zlato z židovských zubů (samozřejmě přetavené do standardních cihel DRB) a vyměnila je za dolary.

J. Vintr 12.6.2019 0:33

Re: Nebýt nezadržitelného postupu SSSR

Takže to zboží neprodávaly USA, ale nějaká soukromá firma a ne přímo Němcům, ale nějaké třetí zemi. USA jsou demokratický stát a ten nemohl zabránit soukromým firmám obchodovat s neutrálními zeměmi.

J. Jurax 11.6.2019 18:01

No, myslíte asi železnou rudu. Ta arciť byla švédská, vozila se ale via Norsko.

J. Jurax 11.6.2019 14:29

To máte těžký.

Z hlediska sojuzu bylo tehdy - konec roku 1939 až první půle 1941 - optimální ponechat Němce a Francouze s Angličany, ať se navzájem oslabují, a nezavdat Německu příčinu k útoku, protože pochopitelně četli Mein Kampf a doktrína Drang nach Osten jim nebyla neznámá. A pak - až transformují Rudou armádu a dozbrojí - udeřit na oslabené Německo, přejet Evropu naštorc a přinést ji socialismus, jakož i osvobodit její dělnickou třídu z područí kapitálu. Tak si to malovali.

A v USA tou dobou panoval izolacionismus s tím, že dodávali zbraně do Anglie a s Německem udržovali dobré vztahy, i obchodní.

Jenže Francie se sesypala a byla okupována a její zdroje sloužily Německu, vláda ve Vichy s Němci kolaborovala, Anglie byla izolovaná za Kanálem a v roce 1941 neschopná Německo významně ohrozit. Takže Němci mohli udeřit na východ preventivně.

J. Vintr 11.6.2019 15:33

Re:

Stalin byl přesvědčen, že Sovětský svaz má několikanásobnou převahu nad Německem už v době, kdy mu pomáhal budovat armádu pro útok na kapitalistickou západní Evropu. Nedošlo mu, že se díky své hrůzovládě, kdy se poravovalo za každou blbost (i bezdůvodně) nikdy od lidí nedoví o žádných nedostatcích, takže síla ruské armády existovala jen v optimistických hlášeních jeho podřízených.

J. Jurax 11.6.2019 16:41

Jistě. To se nevylučuje s tím co píšu.

V. Novák 11.6.2019 19:13

Re:

Tak o to přesvědčení - pokud je kdy měl - ho musela připravit nejpozději Severní válka, kde měla RA problémy i se slabým Finskem.